آرامش پس از توفان در گروه خودرویی
۲۴ام خرداد ۱۳۹۷ ماشین و خودرو

روز گذشته و در جریان معاملات گروه خودرویی اکثر قریب‌به اتفاق سهم‌های خودرویی روند مثبتی را در پیش گرفتند، به‌طوری‌که ایران‌خودرو بعد از سه‌روز نزولی، سه‌شنبه را مثبت به پایان رساند.

به گزارش «اخبار خودرو»،روز گذشته و در جریان معاملات گروه خودرویی اکثر قریب‌به اتفاق سهم‌های خودرویی روند مثبتی را در پیش گرفتند، به‌طوری‌که ایران‌خودرو بعد از سه‌روز نزولی، سه‌شنبه را مثبت به پایان رساند. همچنین نمادهایی نظیر سایپا، ایران‌خودرودیزل، سایپادیزل، زامیاد، پارس‌خودرو، قطعات‌اتومبیل‌ایران، گسترش‌سرمایه‌گذاری‌ایران‌خودرو، سرمایه‌گذاری‌رنا، تولیدمحورخودرو، گروه بهمن و محورسازان‌ایران‌خودرو سبزپوش شدند و تنها مهرکام‌پارس، آهنگری‌تراکتورسازی‌ایران و لنت‌ترمزایران قرمزپوش شدند.
همچنین در این گروه طی ۹هزارو۹۶۸نوبت معاملاتی ۱۴۲میلیون‌و۳۶۵هزار سهم به‌ارزش ۱۳میلیاردو۳۷۲میلیون‌تومان مورد دادوستد قرار گرفت. از سوی دیگر، ارزش‌کل بازار گروه خودرویی تا پایان معاملات روز گذشته به ۱۳هزارمیلیاردتومان رسید. همچنین شرکت سایپاآذین که با سرمایه‌‌ بیش‌از ۱۳۲میلیاردتومانی در بازار دوم معاملات‌ بورس تهران حضور دارد و عملکرد ۱۲ماهه سال مالی اسفند قبل را با تحقق ۳۲ریالی هر سهم همراه کرده، روز گذشته درمورد تعدیل مبلغ فروش ۲۳.۲میلیاردتومانی در صورت‌های مالی توضیح داد. این مبلغ مربوط به مابه‌التفاوت تعدیل قیمت مواداولیه و اثر نرخ ارز و سایر نهاده‌ها در قیمت تمام‌شده محصولات سایپاآذین است. بر‌اساس این گزارش، هرچند در روزهای گذشته با افزایش ریسک‌ها در بازارهای مختلف ازجمله بازار سهام، نقدینگی کاهشی بود و شاخص‌ها روند نزولی را طی کردند اما روز گذشته نماگر اصلی بازار بعد از مدت‌ها کانال ۹۶هزارواحدی را پشت سر گذاشت. این در حالی است که بازارها پرنوسان هستند و قیمت‌ها در تلاطم، این موضوع تاثیر مستقیم و غیرمستقیم خود را در بازار سرمایه گذاشته و باعث شده است بورس تهران تا حدودی تحلیل‌ناپذیر شود. قیمت سهم‌ها در روزهای گذشته روند کاهشی به‌خود گرفت و شاخص‌های بازار نزولی شدند. هرچند افزایش قیمت ارز می‌تواند برای بسیاری از شرکت‌های بورسی پیام‌آور شناسایی سود باشد اما نوسان‌های یک‌باره و غیرقابل تحلیل آن، ریسک‌های سیستمایک را برای بازار افزایش داده و این روند باعث سردرگمی فعالان بورسی شده است. گزارش‌های کلی از بازار موجب شده‌اند نقدینگی از بورس به سمت دیگر بازارها ازجمله بازار خودرو برود یا در حساب‌های سپرده بانکی وارد شود. بسیاری به شرایط غیرقابل‌تحلیل بورس تهران در این روزها اشاره می‌کنند و معتقدند در وضعیت کنونی احتمال سودآوری بدون رانت‌های خاص بسیار ضعیف است که این موضوع جریان نقدینگی را در بازار کند می‌کند. درعین‌حال روز گذشته روند حرکت شاخص‌های بازار صعودی بود، چراکه در نمادهای شاخص‌ساز حقوقی‌ها کفه تقاضا را سنگین کرده و معاملات با کمک آن‌ها رونق گرفته است. این گزارش حاکی است، شاخص‌کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران پس‌از چند روز افت پیاپی روز گذشته توانست ۵۳۱واحد رشد کند و به رقم ۹۶هزارو۳۷۸واحد برسد. همچنین دیروز ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۴۶میلیاردتومان رسید که این رقم ناشی‌از دست‌به‌دست شدن یک‌میلیارد سهم و اوراق مالی بود.مطالب پیشنهادی