نازک‌ترین سد جهان کجاست؟
۱ام فروردین ۱۳۹۷ ماشین و خودرو

در فاصله ۲۷ کیلومتری شهر طبس بنایی قرار دارد که امروزه با عنوان طاق شاه‌عباسی یا سَد شاه عباسی شناخته می‌شود. این بنای تاریخی در مدت زمان ۵۵۰ سال لقب بلندترین سد جهان را به خود اختصاص داده بود، اما امروزه قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سد قوسی جهان محسوب می‌شود. اما اینکه دلیل نامگذاری این بنای تاریخی به نازک‌ترین سد جهان چیست را باید از نوع معماری آن جویا شد. این سَد برعکس عظمتی که در اتفاع خود دارد، با عرض یک متری‌اش به نام نازک‌ترین سد جهان شناخته می‌شود.

نازک‌ترین سد جهان کجاست؟

 

نازک‌ترین سد جهان متعلق به چه دوره تاریخی است؟ + تصاویر

گفتنی است؛ هم‌اکنون لقب نازک‌ترین سد جهان به طاق شاه عباسی اختصاص دراد. این بنا با تاجی یک متری و ارتفاعی بالغ بر ۶۰ متر نام خود را در جهان ثبت کرده است.


همچنین بنابر گفته برخی از کارشناسان طاق شاه عباسی در دوره صفوی ساخته شده است، شاید به همین منظور هم باشد که نام آن را طاق شاه عباسی نهاده‌اند.  این بنای تاریخی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر طبس به حساب می‌آید و زیبایی آن هر ساله گردشگران ایرانی و خارجی را به خودش جلب می‌کند.

نازک‌ترین سد جهان کجاست؟

 

نازک‌ترین سد جهان متعلق به چه دوره تاریخی است؟ + تصاویر


خاطرنشان می‌شود طاق شاه‌عباسی از نظر جغرافیایی و زمین‌شناسی در بهترین مکان ممکن در شهر طبق واقع شده و تصاویری که روی آن حک شده به تصور برخی از کارشناسان نمادی از درخواست فراوانی آب، زایش و فراوانی نعمت است.


مطالب پیشنهادی