شمارش معکوس براي خود کفايي بنزين آغاز شد
۲۸ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

تا پايان سال ۹۶ وبا بهره برداري از فاز دوم ستاره خليج فارس

ايران با آغاز بهره برداري از فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس در توليد بنزين مورد نياز مصرف داخلي خود به طور کامل خودکفا مي‌شود، دستاورد مهمي‌که متخصصان داخلي در حال تلاش براي تحقق آن تا پايان سال ۹۶ هستند.


 خودکفايي در توليد بنزين مورد نياز کشور آرزوي ديرينه‌اي است که در آستانه تحقق آن قرار داريم. ايران با آغاز بهره برداري از فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس در توليد بنزين مورد نياز مصرف داخلي خود به طور کامل خودکفا مي‌شود، دستاورد مهمي‌که متخصصان داخلي در حال تلاش براي تحقق آن تا پايان سال ۹۶ هستند.
در سالهاي اخير متوسط مصرف داخلي بنزين کشور به روزي ۸۰ ميليون ليتر رسيده که بخش قابل توجهي از اين نياز مصرفي از توليدات داخلي تأمين شده اما همواره تأمين نياز داخلي اين فرآورده استراتژيک نفتي به واردات روزانه ۱۰ تا ۱۵ ميليون ليتري بنزين وابسته بوده است.
با اجرا و بهره برداري از طرح‌هاي مختلف پالايشگاهي در پالايشگاه‌هاي تهران، اصفهان، تبريز، بندرعباس، لاوان، آبادان، شازند، کرمانشاه و شيراز که همگي پالايشگاه‌هاي نفتي کشور هستند، تلاش شد تا ضمن ارتقاي کيفيت بنزين توليدي، به ميزان کمي‌توليد اين فرآورده نفتي نيز افزوده شود اما با وجود بهره برداري برخي از اين پروژه‌ها، باز هم نمي‌توانستيم از نياز واردات ۱۰ تا ۱۵ ميليون ليتري بنزين براي تأمين پايدار بنزين کشور چشم بپوشيم.
در اين بين يک پالايشگاه که در زمره پالايشگاه‌هاي نفت خام هم قرار نمي‌گيرد، در حال ايفاي نقشي تاريخي در تحقق بي‌نيازي از واردات بنزين براي ايران است. پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس اين روزها با توليد و عرضه روزانه ۱۲ ميليون ليتر بنزين يورو ۵ در فاز نخست، ايران را در مرز خودکفايي در تأمين نياز داخلي بنزين قرار داده و در حالي که فرآيندهاي توسعه‌اي فاز دوم اين پالايشگاه براي توليد و عرضه روزانه ۱۲ ميليون ليتر بنزين يورو ۵ ديگر در حال انجام است، ايران با بهره برداري از اين فاز، به طور کامل و به صورت پايدار در تأمين نياز داخلي بنزين خودکفا مي‌شود.
اين پالايشگاه به عنوان يک پروژه مهم و استراتژيک براي کشور اين روزها در سايه تعامل تنگاتنگ دولت، سپاه پاسداران و بخش‌هاي خصوصي داخلي در حال تکميل است و فرمانده قرارگاه سازندگي خانم الانبياء (ص) از افتتاح فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس تا پايان امسال و ۷ ماه زودتر از موعد خبر داد. پيش از اين، افتتاح فاز دوم اين پالايشگاه در ميانه سال ۹۷ در برنامه قرار داشت.
سردار عبادالله عبداللهي در اين خصوص گفت: در بحث بنزين با افتتاح فاز نخست پالايشگاه ستاره خليج فارس که امسال انجام شد، دو و نيم ميليارد ليتر بنزين توليد شد و در تلاش هستيم تا فاز دوم اين پالايشگاه را پيش از پايان امسال به بهره‌برداري برسانيم که (با بهره برداري کامل از اين فاز) در مجموع حدود ۲۴۰ هزار بشکه ميعانات گازي قابليت تبديل به فرآورده را در آن خواهد داشت.
قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء (ص) به عنوان پيمانکار اصلي اين پروژه در همکاري و تعامل کم‌نظير با شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و مديران و متخصصان ايراني مجموعه پالايشگاه ستاره خليج فارس در اقدامي‌جهادي در حال تکميل و به بهره برداري رساندن اين پروژه مهم هستند.
عليرضا صادق آبادي معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در اين خصوص گفت: با به مدار آمدن فاز دوم ستاره خليج فارس مي‌توانيم با خيال راحت بگوييم که توليد بنزين در کشور پايدار شده و نياز به واردات بنزين نداريم و ان‌شاءالله با فاز سوم، يکي از صادرکنندگان بزرگ بنزين خواهيم شد.
عليرضا صادق‌آبادي در نشست خبري که امروز برگزار شد با تاکيد بر اين که ميزان مصرف بنزين در شش ماه دوم سال به دليل کاهش مسافرت‌ها کمتر از شش ماه اول سال است، اظهار کرد: ميزان مصرف بنزين موتور ۷۵ ميليون ليتر بوده است.
وي با بيان اين که ظرفيت توليد بنزين با وارد مدار شدن فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس ۷۸ ميليون ليتر است، گفت: به طور متوسط ۷۵ ميليون ليتر بنزين قابل دسترسي است که به ميزان مصرف بنزين نزديک است. البته اين موضوع به معني عدم نياز به واردات بنزين نيست. زماني مي‌توان گفت نياز به واردات نداريم که از ۱۰ درصد مصرف بيشتر توليد کنيم.
مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي ايران با تاکيد بر اين‌که فاز دوم ستاره خليج فارس به مرحله توليد برسد در کشور به توليد پايدار بنزين خواهيم رسيد، افزود: هر سال مصرف بنزين شش تا هفت درصد رشد مي‌کند. اگر قيمت بنزين افزايش پيدا کند ميزان مصرف کمتر مي‌شود.
صادق‌آبادي با بيان اين که تعهد وزارت نفت توليد بنزين و گازوئيل يورو ۴ است، افزود: در حال حاضر ظرفيت توليد بنزين يورو ۴ در ستاره خليج فارس پالايشگاه اراک، اصفهان و تبريز ۴۱ ميليون ليتر و ميزان توليد نفت گاز يورو ۴ در تهران، اراک، اصفهان، لاوان و ستاره خليج فارس ۳۲ ميليون ليتر است.
وي با بيان اين که ميزان مصرف بنزين يورو ۴ در کلانشهرها ۲۳ ميليون ليتر و مصرف نفت گاز ۱۱ ميليون ليتر است، اظهار کرد: عملا ظرفيت توليد براي مصرف فرآورده‌هاي يورو ۴ برابر و در برخي کلانشهرها ظرفيت ۱۰۰ درصد شده است.
مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي ايران در ادامه با اشاره به حل مشکل آلودگي هوا از طريق توليد بنزين و گازوئيل يورو ۴، گفت: مشکلات بزرگ با يک راه‌حل برطرف نمي‌شوند. اگر قرار بود با بنزين يورو ۴ مشکل آلودگي برطرف شود، اکنون بايد با توجه به اين که ۱۰۰ درصد بنزين و گازوئيل تهران يورو ۴ است اين مشکل برطرف مي‌شد.

مطالب پیشنهادی