ارز دیجیتال مهمان جدید اقتصاد ایران
۲۸ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

به دنبال رونق ارزهای دیجیتال در دنیا، بسیاری از کشورها برای کنترل این بازار به فکر ایجاد ارز دیجتال داخلی یا ملی افتاده اند تا هم از تکنولوژی روز دنیا عقب نباشند و هم بتوانند خرید و فروش این ارزها را در کشور خود قانونی و نظام مند کنند.


 به دنبال رونق ارزهای دیجیتال در دنیا، بسیاری از کشورها برای کنترل این بازار به فکر ایجاد ارز دیجتال داخلی یا ملی افتاده اند تا هم از تکنولوژی روز دنیا عقب نباشند و هم بتوانند خرید و فروش این ارزها را در کشور خود قانونی و نظام مند کنند.
 ایران نیز از جمله کشورهایی است که به دنبال ایجاد ارز دیجیتال داخلی است و اخیر نیز محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات از ایجاد نخستین ارز دیجیتال به صورت آزمایشی خبر داده و گفته است: با استفاده از ظرفیت‌های موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانکداری و نظام مالی کشور و نیز ظرفیت بالای جوانان کشور، مقرر شد پست بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، نخستین ارز دیجیتال طراحی شده در کشور را  به صورت آزمایشگاهی پیاده سازی و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند.
محمد جواد آذری در پاسخ به  پرسش خبرنگار ایبِنا درباره ایجاد ارزهای داخلی و مذاکرات با بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی، اظهار داشت: به طور حتم بحث ارز، موضوعی است که در اصل به بانک مرکزی ارتباط دارد اما هنگامی که بحث ارز دیجیتال مطرح می شود، به دلیل اینکه به حوزه دیجیتال و الکترونیکی ورود می کند، به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم ارتباط پیدا می کند.
وی افزود: موضوعی که وجود دارد این است که اطلاعات و آگاهی مردم در این زمینه از مسئولین بیشتر است و با یک عقب افتادگی آگاهی از سوی دست اندر کاران این حوزه مواجه هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه، با بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی فعالیت ها و مذاکرات خوبی در این زمینه آغاز شده  است، تصریح کرد: همچنین معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی نیز دراین زمینه مطالعات و بررسی را آغاز کرده و در زمینه فین تک ها و حمایت از این حوزه نیز اقدامات مناسبی از سوی این بخش در حال انجام است.
جهرمی، گفت: براساس مذاکرات  انجام شده با پژوهشکده پولی و بانکی و پست بانک  قرار است نمونه ای از این ارزها پیاده سازی شود تا این ارزها برای مسئولین این عرصه به نمایش گذاشته شود.
وی ادامه داد: فراخوان های لازم داده شده و اجرای  این طر بر عهده پست بانک است  اما پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی بر ن نظارت  داشته و هماهنگی ها در  حال انجام است که در سال ۹۷ شاهد اتفاق های خوبی در این زمینه خواهیم بود.
همچنین نیما امیر شکاری مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بر لزوم جلوگیری از اخبار منفی درباره ارزهای دیجیتال تاکید کرد و گفت: ارز دیجیتال در کشور باید با حضور حداقلی دولت ایجاد شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم راه اندازی ارز دیجیتال داخلی در کشور، اظهار داشت: به نظرم  ارز دیجیتال در کشور باید با حضور حداقلی دولت و با تعیین دارایی به عنوان پشتوانه ایجاد شود.
وی افزود: در مرحله اول نباید انتظار هیچگونه انتفاع و سودآروی از این ارزها داشته باشیم و باید در ابتدا تنها در معرض تست و آزمایش قرار گیرد.
مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی، ادامه داد: باید شرایط ایده آلی برای این ارز در کشور ایجاد شود زیرا در حال حاضر مخالفت و مقاومت هایی برای استفاده و ایجاد این ارزها در کشور وجود دارد.
امیرشکاری با تاکید بر اینکه نباید این ارز دیجیتال داخلی را با بیت کوین مقایسه کنیم، گفت: زوایای مختلف این ارز باید از سوی نیروها و نهادهای مختلف مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.
صاحبنظر حوزه بانکداری الکترونیک در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، در اینباره توضیح داد: به نظر من ارز دیجیتال ملی صحیح تر از بیت کوین ملی است. بسیاری از کشورها چنین طرحی را داشته و اجرایی نیز شده است.
وی ادامه داد: اما برخی موارد در این زمینه وجود دارد که توجه به آنها ضروری است و مهم ترین سوال به نظر من این است که که آیا امکان پذیرش ارزهای دیجیتال در کشور ما وجود دارد یا خیر؟ زیرا کشورهایی که در این زمینه آغاز به کار کرده اند، در قدم نخست، موضع خود را مقابل این نوع ارزها مشخص کرده اند.
این صاحبنظر حوزه بانکداری الکترونیک در ادامه توضیح داد: پیش از ورود به ملی سازی ارزهای دیجیتال لازم بود تا بانک مرکزی موضع رسمی خود را برای استفاده از این نوع ارزها مشخص کند، زیرا برای ورود به یک فضا لازم است تا استفاده از آن فضا در کشور آزاد باشد و سپس در زمینه ملی سازی آن اقدام شود.
امیرشکاری افزود: به عنوان مثال برای ملی شدن اینترنت در کشور نیز پیش از این طرح، اینترنت وجود داشت و فرهنگ استفاده از آن همه گیر شده بود و سپس در زمینه ملی شدن آن اقدام شد و به نظر من اولین نقد عدم موضع رسمی بانک مرکزی درباره ارزهای دیجیتال است.
وی در واکنش به اینکه اگر این شرایط ایجاد شود و ارزهای دیجتال در کشور ایجاد شود، آیا آینده موفقی خواهد داشت یا خیر؟ اظهارداشت: براساس تجربیات بسیاری از کشورها در این زمینه و حمایت جزیی دولت های آنها از این طرح، به نظرم بهتر بود این طرح در گام نخست از سوی بخش خصوصی آغاز و کلید می خورد و سپس با دریافت بازخوردهای مثبت و منفی از آن، دولت در این زمینه آغاز به کار می کرد.
این صاحبنظر حوزه بانکداری الکترونیک ادامه داد: هنگامی که از دنیای دیجیتال صحبت می شود، ملی کردن اقدام مناسبی در این حوزه نیست زیرا صحبت از دنیای جهانی است و به دلیل اینکه چنین اقداماتی در تضاد با اقتصاد باز است، عدم ورود به چنین فضاهایی به بهتر است.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه کارت های اعتباری بین المللی مستر و یزا کارت بیش از ۳ الی ۴ میلیون استفاده کننده دارد، در حالی که کارت اعتباری ملی تنها یک الی دو میلیون کاربر دارد
علی رحمانی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با « شروع » در خصوص وضعیت ارزهای دیجیتال داخلی در کشور گفت : در حال حاضر با وجود تبلیغات منفی در این زمینه ، ارزهای دیجیتال از جایگاه خوبی در اقتصاد دنیا برخوردارند و در چنین شرایطی بانک های مرکزی ناچار خواهند شد ارزهای دیجیتال رابه رسمیت بشناسند زیرا آینده بانکداری در دنیا به ارزهای دیجیتال گره خورده و نمی تواند از آن جدا شود و در این میان کشورهایی که پیشرو باشند موفقتر خواهند بود.
وی افزود:  ایران نیز باید فعالیت ارزهای دیجیتال را به رسمیت بشناسد، زیرا ارزهای دیجیتال در حال ترسیم آینده بانکداری هستند و بانک ها نیز برای استفاده از آنها باید به این حوزه ورود پیدا کنند.بانک مرکزی ایران نیز می تواند بتدریج به این سمت حرکت کند؛ فاز اول می تواند طراحی ارز دیجیتال در کشور باشد. بانک های ایرانی نیز می توانند به طور مشترک ارز دیجیتالی را شکل دهند.
رحمانی تصریح کرد: باید به گونه ای به موضوع ارزهای دیجیتال وارد شویم که محدودیتی برای فعالیت آنها ایجاد نکنیم؛ باید اجازه دهیم صنعتگران و کسب و کارهای کشور با اعتماد بیشتر، زیرساخت های فنی لازم و دستورالعمل ها و قوانین شفاف به این سمت و سو وارد شوند، زیرا براساس واقعیات موجود در دنیا، ارزهای دیجیتال شکل گرفته اند و مردم ایران نیز به سمت آن حرکت کرده اند.
 

مطالب پیشنهادی