آمریکا برای "کارهای کثیفش" دیگران را سرزنش می‌کند
۲۸ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای تاکید کرد برایش اهمیتی ندارد که تعدادی شهروند روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۱۶ تلاش کرده باشند. پوتین همچنین برای بهبود روابط کشورش با آمریکا اعلام آمادگی کرد.


رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای تاکید کرد برایش اهمیتی ندارد که تعدادی شهروند روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۱۶ تلاش کرده باشند. پوتین همچنین برای بهبود روابط کشورش با آمریکا اعلام آمادگی کرد.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه با ان‌بی‌سی بار دیگر اتهام‌زنی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه او دستور مداخله در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ را داد که به ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید ختم شد، تکذیب کرد.
پوتین که احتمالا بار دیگر در ۱۸ مارس به عنوان رهبر روسیه انتخاب می‌شود، پرسید: چرا شما به این نتیجه رسیدید که مقام‌های روسیه و شخص من به کسی اجازه دادیم چنین کاری کند؟
او با اشاره به اتهام‌زنی ماه گذشته وزارت دادگستری آمریکا به تعدادی تبعه روس گفت: خب چه ارتباطی دارد که آنها روس هستند؟ ۱۴۶ میلیون روسی وجود دارد. که چی؟ برایم اهمیتی ندارد. اصلا برایم اهمیتی ندارد… آنها بازتاب منافع کشور روسیه نیستند.
پوتین در پاسخ به اینکه آیا از حمله اتباع روسیه به دموکراسی آمریکا نگران شده است، گفت باید منتظر بود و دید که آیا هرگونه مداخله ادعایی موجب نقض قوانین روسیه شده است یا خیر. مگر ما آمریکا را تحریم کردیم؟ آمریکا ما را تحریم کرد. ما نمی‌توانیم در روسیه کسی را که قانون‌شکنی نکرده باشد، محاکمه کنیم. حداقل کاغذی برایمان بفرستید… سندی به ما بدهید. از ما یک درخواست رسمی کنید. بعد ما آن را بررسی می‌کنیم.
رئیس‌جمهوری روسیه گفت: آیا کسی باور می‌کند که روسیه، از هزاران مایل دورتر، روی نتیجه انتخابات اثر بگذارد؟ این برای شما خنده‌دار نیست؟ هدف ما مداخله نیست. از مداخله چه چیزی عایدمان می‌شود؟ چنین هدفی وجود ندارد.
پوتین در مصاحبه با مگان کلی، ترامپ را “یک تاجر باتجربه و عملگرا” توصیف کرد و گفت: او درک می‌کند که لازمه یک روابط سازنده با یک فرد این است که با شرکای کنونی یا بالقوه خود با احترام رفتار کنید. ورود به اتهام‌زنی و توهین متقابل، راه به جایی نمی‌برد و رئیس‌جمهور ترامپ هم این را می‌داند.  
او گفت که توئیت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را نمی‌خواند و شخصا از توئیت استفاده نمی‌کند. پوتین افزود: “من راه‌های دیگری برای ابراز عقایدم یا اجرای یک تصمیم دارم. دونالد یک فرد مدرن‌تر است.” او همچنین درباره انتخابات آتی گفت: خب، باید ببینیم. این به رای‌دهندگان روس بستگی دارد.
رهبر کرملین همچنین درباره آینده روابط روسیه – آمریکا، کشورش را قربانی توصیف کرد و افزود: این ما نبودیم که برچسب دشمن به شما زدیم. شما تصمیمی گرفتید در سطح پارلمانی، در سطح کنگره‌ای و بعد روس‌ها را وارد لیست دشمنانتان کردید. چرا اینکار را کردید؟ آیا ما بودیم که تحریم‌هایی را به ایالات متحده تحمیل کردیم؟ آمریکا ما را تحریم کرد.  
رئیس‌جمهوری روسیه اظهار داشت، آمریکا دست به “کارهای کثیف” می‌زند و دیگران را در این باره سرزنش می‌کند.
پوتین افزود: کسانی که این عقیده را دارند چه کسانی هستند، “کارهای کثیف” چیست؟ من دست به هیچ “کار کثیفی” نزده‌ام هر آنچه انجام داده‌ام روشن است این کار کثیف نزد شماست. شما افرادی دارید که دوست دارند دست به “کارهای کثیف” بزنند از این رو تصور می‌کنید ما هم این کار را انجام می‌دهیم اما این ما این کارها را نمی‌کنیم.
او در پاسخ به اینکه آیا ترامپ رهبر موثری است، گفت: واضح است که قابلیت‌های رهبری را دارد. اینها کاملا مشخص است چرا که او مسوولیت تصمیم‌گیری‌ها را بر عهده می‌گیرد. این قطعا نشانه داشتن قابلیت‌های رهبری است.
رهبر روسیه در بخش دیگری از سخنانش درباره تغییر در قانون اساسی کشورش گفت: قصد تغییر قانون اساسی را ندارم.
وی با رد گمانه زنی‌ها در خصوص تغییر مدت ریاست جمهوری در این کشور، گفت:من اطمینان دارم کسانی که بعد از من رهبری روسیه را بر عهده می‌گیرند خواهان تقویت کشور هستند.

افشای نامه شخصی ترامپ به پوتین
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۳ در نامه ای به ولادیمیر پوتین وی را به شرکت در مراسم انتخاب بانوی شایسته جهان که در مسکو برگزار شد، دعوت کرده بود.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از چندین فرد آگاه گزارش کرده که این سند به بازرسان فدرالی که درباره مناقشه مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا تحقیقات می کنند تحویل داده شده است.
 ترامپ مسئول برگزاری مراسم انتخاب بانوی شایسته جهان بوده و در این نامه از پوتین برای شرکت در این مراسم دعوت کرده است. همچنین بر اساس گزارش واشنگتن پست، ترامپ در این نامه گفته که “مشتاق به دیدن زنان زیبا” در سفرش به روسیه است.
ترامپ در عین حال در همان ماه برگزاری این مراسم در سال ۲۰۱۳ توئیت کرده بود که امیدوار است با پوتین دیدار کند. او در این توئیت نوشته بود: آیا شما فکر می کنید که پوتین به مراسم بانوی شایسته در ماه نوامبر در مسکو می آید؟ اگر بیاید آیا او دوست جدید من خواهد شد؟
پیشتر گزارش شده بود که پوتین در ابتدا قصد داشته در این مراسم شرکت کند اما در آخرین دقیقه این بازدیدش را لغو کرده و به ارسال هدیه و نامه به ترامپ به جای آن بسنده کرده است. مشخص نیست که آیا پوتین به نامه شخصی ترامپ پاسخ داده یا این که آیا این نامه اصلا تحویل داده شده یا خیر.
این گزارش در حالی منتشر شده که پرونده تحقیقات درباره مداخله روسیه به نفع ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا جنجالی‌تر از هر زمان شده و کمیته‌های کنگره‌ای نیز به تحقیق خود درباره این مساله ادامه می دهند.


مطالب پیشنهادی