پای گویندگان رادیو دوباره به تلویزیون باز شد
۲۷ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

گزارش «شروع » از لغو یک مصوبه در آستانه سال جدید خبر می دهد

بسياري از مجريان موفق اين روزهاي تلويزيون، زماني از گويندگان راديو بودند که پس از اينکه در صدا خوش درخشيدند، مسائلي چون دستمزدهاي پايين در راديو و همچنين جذابيت‌هاي تصويري رسانه‌اي مانند تلويزيون، آنها را به سمت کار در سيما سوق داد.

در مقطعي مديران ارشد راديو به جد اعلام کردند که با کوچ هنرمندانشان به رسانه‌ي برادر، تلويزيون مخالف هستند و يکي از علت‌ها را بر هم خوردن ذهنيت شنوندگاني اعلام کردند که مدت‌ها با صداهاي مورد علاقه خود خو گرفته بودند و از صاحبان آنها، تصويري در ذهنشان شکل گرفته بود.

مديران وقت صدا اعتقاد داشتند اگر گوينده‌اي تلويزيون را به راديو ترجيح دهد، ديگر نبايد به راديو بازگردد. اين دستورالعمل که با نگاه تخصصي به تعريف دو رسانه شکل گرفته بود، طبيعتا با واکنش‌ها و البته انتقادهايي از سوي کارشناسان و فعالان حوزه گويندگي و اجرا هم همراه بود و هر دو رسانه و مخاطبانشان را از حضور همزمان استعدادها محروم مي‌کرد. با اين حال ممنوعيت همکاري گويندگان راديو با تلويزيون تا سال‌ها به شدت اعمال مي‌شد و هيچگاه رويکردي متفاوت با آن رسما اعلام نشده بود؛ هرچند در ادامه، به طور جسته و گريخته مواردي را شاهد بوديم که اين رفت و آمد رسانه‌اي گويندگان و مجريان در آن شکل گرفت و البته ادامه‌دار نبود. 

تا اينکه ـ شنبه ـ ۱۹ اسفند ماه معاون صدا در نشست برنامه‌هاي نوروزي راديو رسما اعلام کرد که محدود کردن گويندگان و مجريان به راديو کار درستي نيست و ديگر مثل گذشته نيست که اين رفت و آمد ممنوع باشد.

او اظهار کرد: راديو اين افتخار را دارد که مرکز توانمند پرورش نيروهاي باسواد در بخش‌هاي ديگر سازمان صداوسيماست.

شاه‌آبادي البته اين نکته را هم يادآور شده است که تا جايي که اين روند رفت و آمد مجريان و گويندگان، به راديو آسيب نزند، نگاه تربيت نيرو در راديو و همکاري با تلويزيون ادامه دارد.

او تاکيد کرد، اصل مهم آسيب نزدن به برنامه‌هاي راديويي است که اين اتفاق نبايد صورت بگيرد؛ بنابراين اينکه بخواهيم في‌النفسه از اين روش به عنوان ابزار تنبيهي استفاده کنيم اين گونه نيست.

وي افزود: اميدواريم شبکه‌هاي مختلف راديو بتواند خواسته‌ها و علايق مردم را پوشش دهد. ارتقاي سطح زندگي، تقويت خودباوري، دوري از فضاهاي سياسي، توجه ويژه به افزايش مهارت‌هاي زندگي، نقش جدي رسانه در آموزش و حوزه تکاليف شهروندي و مباحث حقوق شهروندي بخش عمده اي از محورهايي است که در رويکرد جديد راديو در دستور کار است.

معاون صدا عنوان کرد: ارتقاي معنويت در جامعه و توجه جدي نسل جوان به توانايي‌هاي کشور از مسايل ديگر است و اگر راديو بخواهد نياز مخاطب را در نظر بگير بايد روي گوناگوني سلايق نگاهي جدي داشته باشد.

شاه آبادي با اشاره به نتيجه حضور چند ماه خود در راديو بيان کرد: من در اين چند ماه سعي کردم توجه ويژه اي به مخاطب و نياز مخاطب در دستور کار باشد و نياز شنوندگان بايد از سوي مديران راديو پاسخ جدي و جامعي داشته باشد.حل مشکلات صنفي همکارانمان از اولويت‌هاي ماست و با رفع مشکلات به دنبال تنوع و خلاقيت هستيم

وي افزود: حل مشکلات صنفي همکارانمان نيز از اولويت‌هاي ماست و با رفع مشکلات به دنبال تنوع و خلاقيت هستيم. همچنين بايد از ظرفيت بخش‌هاي ديگر سازمان صداوسيما استفاده کرد و نقش راديو به عنوان يک پتانسيل نبايد کمتر شود و امروز سهم جدي تري از ظرفيت‌هاي سازماني بايد در اختيار اين بخش باشد. مهاجراني، محمدحسين صوفي، نسرين آبرواني مديران قبلي راديو بودند که هر کدام به سهم خود نقش داشتند و امروز راديو در نقطه خوبي ايستاده است.

وي با اعلام اينکه آخرين نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد حجم شنوندگان راديو بسيار افزايش يافته و به ۳۵/۹ رسيده است، گفت: ما در تلاشيم هم ارتقاي ضريب نفود کمي‌راديو و همچنين ارتقاي کيفيت برنامه‌ها را داشته باشيم.

معاون صدا درباره برنامه‌هاي نوروزي گفت: رويکرد ما اين است که برنامه‌هاي مفرحي داشته باشيم البته در مناسبت‌هاي مربوط به شهادت متناسب با آنها برنامه‌هايي در نظر گرفته شده است.

شاه آبادي اضافه کرد: يکي از رويکردهاي ما در نوروز ترويج گردشگري ديني است که به دليل تقارن با ايام شهادت، با کمک امامزاده‌ها و اماکن مذهبي به اين موضوع مي‌پردازيم. توسعه و گردشگري و کمک به کاهش خروج ارز از کشور از ديگر رويکردهاي ماست.

به گفته وي، توجه به توفيقات و پيشرفت‌هاي کشور و همچنين توجه به خانواده شهدا، کتاب و کتابخواني از ديگر موضوعات مورد نظر براي نوروز ۹۷ راديو است.توليد نمايش‌هاي سه بعدي به ضبط اختصاصي نياز دارد و در يک اقدام جديد يک نمايشنامه براساس خاطرات عزت شاهي توليد شده است

شاه آبادي در بخش ديگر سخنانش با اشاره به پررنگ شدن حوزه طنز در راديو اظهار کرد: توجه به حوزه طنز از رويکردهاي ما در سال جديد است و به همين مناسبت کانال صبا به عنوان يک شبکه ارتقا پيدا کرد و شبکه صبا امسال صاحب گروه توليد جديدي شد. کارگروه فکري اين شبکه در حال تشکيل است و برنامه تحويل سال را هم با نام «يک قرار بهار» روي آنتن مي‌برند. ما اميدواريم موضوع طنز در سال آينده به عنوان يکي از ماموريت‌هاي مهم در دستور کار قرار بگيرد.

وي با اشاره به حضور گويندگان راديو در تلويزيون عنوان کرد: ما با رفتن همکاران به بخش‌هاي ديگر سازمان مخالفت نداريم اما اين اقدام بدون ضوابط امکانپذير نيست. اصل براي ما آسيب نخوردن برنامه‌هاي راديويي است که با در نظر گرفتن ضابطه‌هاي جديد گويندگان راديو مي‌توانند در بخش‌هاي ديگر نيز حضور داشته باشند.

شاه آبادي درباره تعداد زياد شبکه‌هاي راديويي نيز توضيح داد: اکنون سلايق مخاطبان از تعداد شبکه‌ها بيشتر است، به طور مثال ما در حوزه کودک و نوجوان و يا بخش مستند نيازمند شبکه‌هاي تخصصي هستيم اما فعلا بنايي براي افزايش شبکه نداريم. همچنين براي بودجه سال آينده درخواست افزايش را داريم اما بودجه سال آينده هنوز بسته نشده است و در حال رايزني هستيم

معاون صدا درباره بودجه راديو توضيح داد: ما در چند ماه گذشته توانستيم بخشي از معوقات را پرداخت کنيم. براي بودجه سال آينده درخواست افزايش را داريم اما بودجه سال آينده هنوز بسته نشده است و در حال رايزني هستيم.


مطالب پیشنهادی