واکنش فوری مسکو به هرگونه تهدید هسته ای
۱۳ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

پوتین ضمن رونمایی از تسلیحات جدید فوق پیشرفته هشدار داد:

رئیس‌جمهوری روسیه در نطق سالانه خود از ساخت انواع جدیدی از تسلیحات فوق‌پیشرفته هسته‌ای در این کشور خبر داد و تأکید کرد که در صورت حمله اتمی به روسیه و متحدانش بی‌درنگ پاسخ می‌دهیم.


رئیس‌جمهوری روسیه در نطق سالانه خود از ساخت انواع جدیدی از تسلیحات فوق‌پیشرفته هسته‌ای در این کشور خبر داد و تأکید کرد که در صورت حمله اتمی به روسیه و متحدانش بی‌درنگ پاسخ می‌دهیم.
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، روز پنجشنبه در سخنرانی سالانه خود در برابر نمایندگان پارلمان فدرال این کشور گفت که این کشور توانسته است در سال‌های اخیر به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه پژوهش و ساخت تسلیحات و تجهیزات نظامی دست یابد که به «تردید» سایر کشورها در مورد توانایی فنی و نظامی این کشور پایان می‌دهد.
پوتین اعلام کرد، که روسیه مجموعه‌ای از سامانه‌های هسته‌ای و از جمله یک موشک قاره‌پیما مافوق صوت و رادارگریز آزمایش کرده است.
این سامانه موشک بالستیک «سارمات» نام دارد و بیش از دویست تن وزن آن است.
ولادیمیر پوتین با بیان اینکه برد این موشک از سامانه‌های پیشین بیشتر است، گفت: «هیچ سامانه ضدموشکی نمی‌تواند آن را رهگیری کند.» به گفته او، روسیه مجبور شده است به خاطر سیاست‌های تسلیحاتی آمریکا دست به عمل بزند و در راستای ساخت سلاح‌های هسته‌ای جدید اقدام کند. پوتین تأکید کرد که تقویت توان نظامی روسیه خطری برای دیگر کشورها نیست و قرار است به صلح جهانی کمک کند.
زیردریایی‌های بدون سرنشین با قابلیت حمل بمب‌های اتمی، ساخت موشک اتمی کروز جدید از دیگر سلاح‌هایی بود که ولادیمیر پوتین به‌کارگیری آن را در ارتش روسیه اعلام کرد.
پوتین متذکر شد، اگر حمله با سلاح‌های متعارف هم موجودیت روسیه و هم متحدانش را به خطر بیندازد، مسکو حق استفاده از سلاح‌های اتمی را برای خود محفوظ می‌داند.
وی خروج آمریکا از پیمان موشک‌های ضدبالستیک در سال ۲۰۰۲ را دلیل نوسازی تسلیحات روسیه عنوان کرد و گفت: آنها گمان می‌کردند که ما هرگز قادر نخواهیم بود که به لحاظ اقتصادی، نظامی احیا شویم به خاطر همین نظر ما را جدی نمی‌گرفتند.
طبق این گزارش، رونمایی از زرادخانه هسته‌ای روسیه توسط پوتین، پیامی روشن برای همتای آمریکایی او «دونالد ترامپ» دارد. آمریکا حدود یک ماه پیش اعلام کرده بود که قصد دارد زرداخانه اتمی خود را با بمب‌های هسته‌ای کوچک‌تر نوسازی کند. در دکترین جدید پنتاگون که حدود یک ماه پیش درباره «وضعیت هسته‌ای» انتشار یافت، آمده بود که زرادخانه اتمی آمریکا، برای مقابله با روسیه، تنوع بیشتری پیدا کرده و ایالات متحده بمب‌های هسته‌ای کوچک‌تری تولید خواهد کرد.
در گزارش دکترین هسته‌ای وزارت دفاع آمریکا تاکید شده بود که گرچه بمب‌های کوچک‌تر قدرت تخریبی کمتری دارند، اما از قدرت بازدارندگی بیشتری برخوردارند. طبق این دکترین، بمب‌های جدید زرادخانه هسته‌ای آمریکا گسترش نخواهند یافت، اما قرار است از کلاهک‌های هسته‌ای در موقعیت‌های تازه‌ای استفاده شود.
دولت دونالد ترامپ از طریق این دکترین، برخلاف استراتژی دولت قبلی به ریاست «باراک اوباما»، در جهت نوسازی زرادخانه هسته‌ای آمریکا حرکت می‌کند. ترامپ هم‌زمان با انتشار گزارش دکترین جدید پنتاگون گفته بود: این استراتژی امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را کاهش داده و در عین حال بازدارندگی در برابر حملات علیه آمریکا و متحدان و شرکای آن را افزایش خواهد داد.
موشک‌های جدید ما پول آمریکایی‌ها برای دفاع موشکی را به دست باد می‌سپارد
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا گفت تسلیحات جدیدی که از سوی روسیه اعلام شده به حدی پیشرفته هستند که پولی که از جیب مالیات دهندگان آمریکایی برای سیستم‌های دفاع موشکی خرج شده را “به دست باد” می‌سپارد.
این اظهارات پوتین بعد از آن مطرح شد که او در سخنرانی سالانه خود گفت: روسیه تسلیحات هسته‌ای جدیدی ساخته که به هیچ وجه سیستم‌های دفاع موشکی نمی‌تواند آنها را هدف قرار دهد.
این اظهارنظر پوتین از سوی برخی منتقدان از بابت اینکه مسکو هیچ ویدئویی از آزمایش موفقیت آمیز این موشک جدید نشان نداده، مردود دانسته شده است.
با این حال رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا از پاسخ به این پرسش که آیا این موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید روسیه به طور موفقیت آمیز آزمایش شده، خودداری کرد.
پوتین گفت: سیستم تسلیحاتی که من امروز درباره‌اش بحث کرده‌ام به راحتی از یک سیستم دفاع موشکی عبور کرده و آن را غیرموثر می‌سازد. با این حال برخی از این سلاح‌ها باید بهتر تنظیم شوند و رویشان کار شود اما تعداد دیگری از این سلاح‌ها آماده استفاده برای سربازان در میدان جنگ هستند.
پوتین در پاسخ به اینکه آیا روسیه دست به آزمایش موفقیت آمیز یک موشک بالستیک قاره‌پیمای هسته‌ای زده، ‌گفت: همه این آزمایش‌ها موفقیت آمیز بوده‌اند اما مساله این است که هر یک از سیستم‌های تسلیحاتی در یک سطح متفاوت از آمادگی قرار دارند و یکی از آنها هم اکنون در سطح آمادگی رزمی بوده و در اختیار سربازان گذاشته شده است.
پوتین اظهار داشت: نظر من این است که افرادی که گفته‌اند یک جنگ سرد جدید شروع شده تحلیلگر نیستند بلکه تبلیغات انجام می‌دهند.
او اظهار داشت: سلاح‌های جدید مسکو پاسخی به اقدام آمریکا در سال ۲۰۰۲ برای خارج شدن از معاهده ضد موشک‌های بالستیک ۱۹۷۲ است که سیستم‌های دفاع موشکی را ممنوع کرده بود.
او اظهار داشت: اگر قرار باشد ما درباره این رقابت تسلیحاتی صحبت کنیم این رقابت دقیقا از همان زمان شروع شد.
او گفت که به آمریکا پیشنهاد همکاری برای تولید سیستم‌های دفاع موشکی مشترک را داده بود اما این پیشنهاد رد شد و به همین خاطر او مجبور شد در راستای منافع کشورش عمل کند.
او اظهار داشت: ابرقدرت‌ها به جای تهدید یکدیگر باید تلاش‌هایشان را صرف مبارزه با تروریست‌ها کنند.

سرمت و خنجر؛ موشک‌هایی که پوتین با آنها غرب را به وحشت انداخت
سلاح جدیدی که رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود از آن پرده برداشت، موشک بسیار سریعی است که کینجال(خنجر) نامیده می‌شود. او همچنین فیلمی از مراحل موشک فوق سنگین “سرمت” را به نمایش گذاشت که باعث نگرانی غرب شده است.
سرگئی سوروفکین، فرمانده نیروی هوا-فضای روسیه در گفتگو با خبرنگاران درباره توانایی‌های این موشک و خصوصیات منحصربه‌فردش صحبت کرد و گفت، این موشک از جنگنده‌های سریعی مثل جنگنده نسل پنجم “سوخو-۵۷” که آن را در چند دقیقه به سمت هدف منتقل می‌کنند، به سوی هدفی که باید آن را ویران کند، شلیک می‌شود.
وی گفت: سرعت این موشک طی چند ثانیه به چند برابر سرعت صوت می‌رسد و به همین دلیل مقابله سامانه‌های دفاع هوایی با آن غیر ممکن است. این موشک به لطف سیستم هدایتی که در کلاهک موشک قرار دارد و حین نزدیک شدن به هدف کار خود را آغاز می‌کند، با دقت بسیار بالایی به هدف مشخص شده اصابت می‌کند.
بنا بر اعلام وزارت دفاع روسیه، این موشک ظرف تنها چند ثانیه به هدف خود برخورد می‌کند و در نتیجه رهگیری آن از سوی سامانه‌های دفاع هوایی بعید است. طول این موشک به سه متر می‌رسد و سرعت آن به چهار ماخ(چهار برابر سرعت صوت) می‌رسد.
موشک خنجر می‌تواند مسافت ۲۰۰۰ کیلومتر را طی کند. این موشک یکم دسامبر ۲۰۱۷ به صورت آزمایشی در جنوب روسیه شلیک شد و درحال حاضر جنگنده “میگ۳۱بی ام” آن را حمل می‌کند. این جنگنده می‌تواند موشک‌هایش را به مسافت ۷۲۰ کیلومتری حمل کند.
فرمانده نیروی هوایی روسیه اعلام کرد که موشک کینجال یا همان خنجر می‌تواند از طریق تغییر سرعت خود که چند برابر سرعت صوت است، به تمامی سامانه‌های دفاع هوایی کنونی و سامانه‌هایی که در آینده ساخته می‌شوند، نفوذ کند.
علاوه بر خنجر در جریان ایراد پیام سالانه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به پارلمان این کشور سامانه موشکی جدید”سرمت” هم معرفی شد.
به گزارش اسپوتنیک، فیلم معرفی این موشک سکوی زیرزمینی پرتاب موشک و مرحله اول پرواز آن نشان داده می‌شود.
پوتین خاطرنشان کرد وزن موشک بالستیکی قاره‌پیمای “سرمت” بیش از ۲۰۰ تن بوده، آنرا می‌توان به کلاهک‌های هسته‌ای مسلح کرد و سامانه‌های دفاع موشکی با دشواری می‌توانند آنرا رهگیری کنند. علاوه بر این تعداد بلوک‌های رزمی سرمت بیشتر از موشک “وایوودا” است که فعلا قوی‌ترین موشک بالستیکی قاره پیما در جهان است.
موشک “سرمت” که کار ساخت آن در سال ۲۰۰۹ آغاز شد، جزو موشک‌های فوق سنگین است. این موشک با سوخت مایع کار می کند و از سکوهای زیرزمینی پرتاب می شود.


مطالب پیشنهادی