دولت برای حل بحران به آب زد
۱۱ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

تشکیل کار گروه سازگاری با کم آبی در هیئت وزیران

در آخرین جلسه هیات وزیران مصوب شد تا کارگروه سازگاری با کم‌آبی با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، صنعت و معدن، همچنین رئیس سازمان محیط زیست تشکیل شود.


در آخرین جلسه هیات وزیران مصوب شد تا کارگروه سازگاری با کم‌آبی با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، صنعت و معدن، همچنین رئیس سازمان محیط زیست تشکیل شود.
قائم‌مقام وزیر نیرو از تشکیل کارگروه سازگاری با کم‌آبی خبر داد و گفت: هدف از ایجاد این کارگروه حل مشکلات آبی در کشور است که امیدواریم به زودی ساماندهی شود.این درحالی است که مصوبه تشکیل کارگروه سازگاری با کم‌آبی در دولت هنوز ابلاغ نشده، اما قطعا با تشکیل این کارگروه و تشکیل جلسات با وزرای ذیربط با مسئله آب نظارت و مدیریت بهتر و دقیق‌تری در حوزه منابع آبی صورت خواهد گرفت.
طبق بررسی‌های صورت گرفته قرار شده تا این کارگروه با مجموعه وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و وزیر کشور همچنین رئیس سازمان محیط زیست تشکیل شود، اظهار کرد: قطعا در این کارگروه افرادی که حضور دارند، ذینفعان منابع آبی به حساب می‌آیند. سازمان‌های گفته شده متقاضی آب هستند وهدف کمیته این است که جلسات مستمر و مناسبی برای مدیریت آب انجام شود.
به گفته ستارمحمودی، قرار شده که اعضای کارگروه با همفکری خود در ابتدا تلاش کنند تمام اولویت‌های خود را در پروژه‌ها تامین آب شرب در نظر بگیرند. همچنین با پشتیبانی‌هایی که از این کارگروه صورت خواهد گرفت، مدیریت بهتری در تمام جنبه‌های بخش آب عملیاتی شود.
مصرف آب ۱۵ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به کاهش شدید ورودی منابع آب گفت: این در حالی است که مصرف آب ۱۵ میلیارد مترمکعب در سال افزایش یافته است.
ستار محمودی در همایش «بررسی چالش‌های حقوقی رفع تصرفات غیرقانونی اراضی حریم بستر رودخانه‌ها» با بیان اینکه وزارت نیرو و قوه قضائیه توانسته‌اند به تفاهم کامل در خصوص مقابله با زمین‌خواری و مشکلات ساخت و سازهای غیرقانونی در حریم رودخانه‌ها دست یابند، گفت: زمانی ما از قوه قضائیه تقاضا داشتیم تا صرفاً به حرف‌های ما گوش بدهد، اما در حال حاضر ما حتی از آنها عقب هستیم و قوه قضائیه به ما می‌گوید چرا وقتی ما حکم دادیم، وزارت نیرو اجرای حکم را پیگیری نمی‌کند.
وی ادامه داد: شاخص‌های آب و هوایی نشان می‌دهد سال آبی جاری (۹۷-۹۶) در تنگنای آبی هستیم و مجموعه منابع آبی ما تا قبل از ۱۰ سال آبی گذشته همواره ۳۱۵ میلیارد مترمکعب به عنوان ورودی سالانه منابع آبی بود، اما در حال حاضر و در سال آبی جاری، ورودی آب منابع کشور ۱۱۵ میلیارد مترمکعب است.
قائم مقام وزیر نیرو افزود: از سوی دیگر ۱۵ میلیارد مترمکعب مصرف آب ما افزایش یافته و از ۸۰ میلیارد مترمکعب در سال به ۹۵ میلیارد مترمکعب مصرف آب رسیده است.
محمودی اظهار داشت: همچنین با استفاده از برداشت زیاد آب و نیز مصرف انواع شوینده‌ها و آلاینده‌ها، با حداکثر توان اقدام به تخریب کیفیت آب می‌کنیم؛ البته بخشی از این اقدامات چاره‌جویی دارد، ولی بخشی هم نیازمند تنبیه از سوی قوه قضائیه است.
وی تصریح کرد: متأسفانه اراضی در جوار آب و رودخانه‌ها جزو شیرین‌ترین اراضی برای تصرف زمین‌خواران محسوب می‌شوند چرا که با کمترین اصلاحات، بیشترین ارزش افزوده برای این اراضی به وجود خواهد آمد.
قائم مقام وزیر نیرو با تأکید بر اینکه عرصه زمین‌خواری جز با حکم قانون اصلاح نمی‌شود، گفت: اگر تصرفات اراضی غیرقانونی برطرف و ویلاها تخریب نشود، شاهد شیوع گسترده بیماری در شهرها هستیم.
محمودی یادآور شد: ۱۴۶ هزار کیلومتر شریان رودخانه‌های کشور است که نمی‌توانیم همه این میزان حریم رودخانه‌ها را با یکدیگر آزادسازی کنیم، بنابراین باید ابتدا به سراغ گلوگاه‌ها برویم و در مرحله بعدی از دخل و تصرف در حریم رودخانه‌هایی که تصرف اراضی آنها سبب وارد آمدن خسارت عمومی به شهروندان می‌شود، جلوگیری کنیم.
قائم مقام وزیر نیرو تأکید کرد: ما در وزارت نیرو زورمان به دخل و تصرف حریم رودخانه‌های کرج و جاده چالوس نمی‌رسد.
تأسیس کمیسیون امور آب در دولت
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت: سال جاری آبی بدترین سال از نظر بارش کم در ۵۰ سال اخیر شمرده می‌شود.
محمد حاج‌رسولیها در همایش «بررسی چالش‌های حقوقی رفع تصرفات غیرقانونی اراضی حریم بستر رودخانه‌ها» با بیان اینکه سال جاری بدترین سال آبی در طول ۵۰ سال اخیر است، گفت: پرباران‌ترین سال آبی کشور سال ۷۲-۷۱ بود که حدود ۴۰۰ میلیمتر بارش داشتیم، ولی در سال جاری این میزان بارش به کمتر از ۱۰۰ میلیمتر رسیده است.
وی ادامه داد: از سال ۸۶-۸۵ که بارندگی کشور زیر خط میانگین بارش قرار داشت، دیگر در طول سال‌های اخیر ترسالی نداشته‌ایم؛ این در حالی است که در سال‌هایی که میزان بارندگی به طور متوسط بالای ۳۰۰ میلیمتر بود، سیلاب‌های متعددی نیز به وقوع می‌پیوست، ولی در حال حاضر فکر می‌کنیم از این سیلاب‌ها خبری نیست و به همین دلیل در طول چند سال اخیر میزان تصرفات و ساخت و سازها در بستر حریم رودخانه‌ها افزایش یافته که این تصور اشتباهی است و ممکن است مجدداً سیلاب دیگری رخ بدهد و بخش زیادی از ساخت و سازها تخریب شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: در سال آبی جاری میزان ورودی آب به سدهای کشور نسبت به سال‌های گذشته ۳۷ درصد کاهش یافته است.
حاج رسولیها خاطرنشان کرد: متأسفانه هم مردم و هم مسئولان به موضوع کم‌آبی بی‌توجه هستند. به نظر من علت این بی‌توجهی این است که به واسطه وجود سدهای فراوان در اطراف تهران، فعلاً حاشیه امنی در تابستان سال آینده از نظر بحران آب داریم.
وی با اشاره به ارسال نامه‌ای در خصوص چالش‌های کم‌آبی به رهبر معظم انقلاب در چند سال گذشته و دستور ایشان به رئیس‌جمهور مبنی بر ورود جدی همه دستگاه‌ها به حوزه کم‌آبی گفت: یکی از مشکلاتی که در بحث تصرف اراضی و حریم رودخانه‌ها داریم، این است که در خود بدنه دولت علی‌رغم وجود قوانین بالادستی، تفاسیر مختلفی از قوانین مرتبط با تصرف اراضی و انهار میان دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: قرار است از این پس برای آزادسازی تصرفات غیرقانونی اراضی و حریم رودخانه‌ها به صورت منطقه‌ای عمل کنیم و قرار نیست به صورت نقطه‌ای و تخریب چند ویلا، این فعالیت‌ها ادامه یابد. نمونه موفق آن نیز آزادسازی ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر حریم رودخانه در شرق اصفهان با استفاده از آزادسازی بازه‌ای تصرفات غیرقانونی حریم رودخانه بود.
این مقام مسئول در وزارت نیرو یادآور شد: دو روز پیش در هیأت دولت مصوب شد که کارگروه سازگاری با کم‌آبی تشکیل شده و در آن وزرای مرتبط با حوزه آب حاضر شوند؛ قرار است این کارگروه تشکیل شود و به نوعی شبیه یکی از کمیسیون‌های زیرمجموعه دولت عمل کند.
آزادسازی حریم رودخانه‌های تهران
در ادامه این سمینار محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۵۵۲ مورد زمین‌خواری در حریم رودخانه‌های تهران به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان بازپس‌گیری شده است.
وی با تاکید بر اینکه اوضاع آب کشور به لحاظ کاهش بارندگی، کمبود مخازن آب زیرزمینی و کاهش روان آب‌ها خوب نیست، افزود: در استان تهران دو هزار و ۸۸۰ کیلومتر طول رودخانه‌های اصلی و فرعی است که موضوع تامین آب شرب شهروندان استان تهران، به این رودخانه ها مربوط می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه دو هزار مورد تعرض افراد و اشخاص به بستر رودخانه در استان تهران واقع شده، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۵۵۲ مورد تخریب و آزادسازی در رودخانه‌های تهران که مورد تعرض واقع شده بود، انجام شده است که ارزش اراضی آزادشده، به هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می رسد؛ اما همچنان بیش از ۱۵۰۰ مورد تعرض به بستر و حریم رودخانه ها در استان تهران باقی مانده است.
وی با بیان اینکه دغدغه‌های وزارت نیرو در خصوص آب های زیرزمینی با ایجاد کارگروه ویژه ای از سوی قوه قضاییه برای صدور احکام انسداد چاه های غیرمجاز برطرف شده است، اظهار داشت: امیدواریم در بخش روان آب ها و رودخانه ها نیز چنین کارگروهی در قوه قضاییه ایجاد شود.
بختیاری با اشاره به اجرای تخریب اراضی تصرف شده حریم رودخانه های شاه چای و کرج- تهران در صبح روز جاری، تاکید کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۱۴۸ هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه های تهران و ارزش بالغ بر سه هزار و ۶۵۸ میلیارد تومان آزادسازی شده است.
مدیرعامل آب منطقه تهران ادامه داد: از سال ۹۴ تاکنون نیز، سه هزار و ۳۱۰ حلقه چاه غیرمجاز پر شده که با این اقدام، از برداشت بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی جلوگیری شد.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۳۳۲ مورد تصرف غیرقانونی به حریم رودخانه های استان تهران رفع شد که اراضی حریم و بستر رودخانه ها معادل حدودا ۴۱ هکتار آزادسازی شده است.


مطالب پیشنهادی