آغاز پیش‌ فروش خودروهای بورگوارد با گارانتی ۷ ساله
۷ام اسفند ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

توسط شرکت کیان‌موتوروارنا برای نخستین بار انجام می‌شود:

 کیان‌ موتور‌ وارنا در‌حالی فروش محصولات کهنه‌کار ژرمن‌ها یعنی بورگوارد را آغاز خواهد کرد که مدیرعامل این شرکت علاوه‌بر اعلام خبر ۷سال گارانتی، از آینده حضور این خودرو در ایران مطمئن است و مصرف‌کنندگان را به چالش کیفیت و قیمت دعوت می‌کند.

علی مهریان در گفت‌وگو با « پروفسور استون » با اشاره به اینکه بسته شدن سایت ثبت‌سفارش، افزایش تعرفه‌ها و همچنین نوسان نرخ ارز مانع از ورود زودتر این خودروها به کشور شد، ادامه می‌دهد بازار خودروهای وارداتی در ایران همچنان متلاطم است، زیرا دو پارامتر اصلی که در بازار خودروهای وارداتی نقش اصلی را بازی می‌کند، یکی نرخ ارز و دیگری تعرفه‌های حقوق و عوارض گمرکی است که در شرایط کنونی بازار هر دو دچار تغییر هستند. با‌این‌حال کیان‌ موتور‌ وارنا ، نماینده رسمی بورگوارد آلمان از امروز رسما فروش محصولات خود را آغاز می‌کند.

در همین رابطه مهریان به «دنیای‌خودرو» می‌گوید: «نخستین آیتم از نظر ما، کیفیت محصول و بعد از آن خدمات پس‌از فروش است. این دو می‌توانند به هر برندی کمک بسیاری کرده تا در بازار ایران بتوانند خود را عرضه و اطمینان مشتری را جلب کنند. به‌همین‌دلیل شرکت کیان‌موتور‌وارنا ۷سال گارانتی و ۱۰سال تعهد ارائه خدمات‌پس‌از فروش را برای این محصولات ارائه می‌کند و امیدواریم با برنامه‌های جدید و با دستیابی به سطح کیفی و قابل‌قبول مشتری بر اساس نیازهای روز آنان برسیم. درحال‌حاضر نیز این برند تیم بسیار باسابقه و فوق‌العاده‌ای را در اختیار دارد و این افراد که عمدتا جزو افراد صاحب‌نام صنعت خودروی کشور آلمان بوده و به صورت کاملا حرفه‌ای در حال فعالیت روی مدل‌های جدید محصولات بورگوارد هستند. این اطمینان را خواهم داد این برند پرسابقه باتوجه به مزیت‌های رقابتی خود در سال۹۷ یک رقیب جدی در بازار ایران محسوب شود.»

پیش‌ازهرچیز به‌عنوان یک فعال صنعت خودرو چه تحلیلی از وضعیت کنونی بازار خودروهای وارداتی دارید؟

واردکننده‌ها درسال ۹۶ بازار بسیار پرتلاطمی را تجربه کردند، ازجمله بسته‌شدن ثبت‌سفارش‌ها، افزایش تعرفه‌ها و در‌نهایت افزایش نرخ ارز. طبیعتا افزایش نرخ ارز روی کلیه کالاهای وارداتی تاثیر می‌گذارد هرچند پیش از آن نیز به‌دنبال بازشدن ثبت‌سفارش و وضع تعرفه‌ها و قوانین جدید، یکسری از خودروها از سبد واردات حذف شدند که همین موضوع باعث ایجاد اختلاف قیمت در بازار برای این خودروها شد.

از سوی دیگر همزمان با حضور برندهای جدید در این بازار و تغییر قوانین و مقررات استاندارد خودرو که از تاریخ یکم‌دی‌ماه ۱۳۹۶ با الزام استانداردهای ۸۵گانه به‌وجود آمد، تلاطم این بازار را برای فعالان عرصه واردات دوچندان کرد چرا‌که واردکنندگان باتوجه به برنامه‌ریزی‌ها و برآوردهایی که از‌پیش داشتند، دوباره مجبور به برنامه‌ریزی برای ورود مدل خودروهای خود شدند. ضمن اینکه همچنان این تلاطم در حوزه واردات به‌چشم می‌خورد و تاکنون به ثبات نرسیده است. همچنین در ارتباط با تعرفه‌ها، موضوعات مختلفی تحت‌بررسی متولیان قانونگذاری است و شرکت‌های واردکننده به‌طور جدی با این قبیل مشکلات دست‌به‌گریبان هستند.

تصور من این است که به‌هرترتیب باید بازار به تعادل برسد تا هم واردکننده و هم مشتری بدانند چگونه عمل کنند. در‌حال‌حاضر تعرفه قطعی خودروها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، باآنکه وزارتخانه دستورالعمل جدیدی را برای تعرفه‌ها اعلام کرد اما دیوان عدالت اداری رأی بر توقف آن صادر کرده است. در این میان واردکننده‌ها نمی‌دانند با چه تعرفه‌‌ای باید محاسبات خود را انجام دهند و برای آینده چگونه برنامه‌ریزی‌ کنند.

در این حالت حتی خودروهای دست‌دوم در بازار نیز خریدوفروش نمی‌شوند چون خریدار به امید این است که تعرفه‌ها کاهش پیدا کند و قیمت خودرو کاهش یابد، پس طبیعتا بازار خودروهای دست‌دوم نیز با مشکلات جدی روبه‌رو است.

در حوزه واردات و خودروهای صفر، شرکت‌های نمایندگی این قول را می‌دهند اگر تعرفه کاهش پیدا کند و اصلاح شود، طبیعتا اضافه‌پرداختی‌ها را به‌مشتری برمی‌گردانند. بنابراین همچنان تلاطم در بازار وجود دارد. به‌طور‌کلی واردکننده‌ها در سال۹۶ تحت فشار بسیار جدی در این صنعت قرار گرفتند.

کیان‌موتوروارنا در ابتدای فعالیتش با این تلاطم مواجه شد. این موضوع چه تاثیری بر شروع کار این شرکت گذاشت و چگونه توانسته است این تلاطم را مدیریت کند؟

شاید یکی از شرکت‌هایی که کمتر در این بازی‌ آسیب دید، کیان‌موتور‌وارنا باشد. کیان‌موتوروارنا فعالیتش را سال قبل شروع کرد، یعنی از خردادماه ۹۵برای اخذ مجوز فعالیت اقدام کرد و طبیعتا برای این‌که این برند در سطح کشور بتواند خود را نشان دهد و محصولاتش را عرضه کند، باید مقدمات قانونی را طی می‌کرد که در این زمینه کلیه اقدامات لازم انجام شد و دقیقا هم‌زمان با بازگشایی ثبت‌سفارش، شرکت کیان‌موتوروارنا ثبت‌سفارش محصولات بورگوارد را آغاز کرد.

در ارتباط با تغییر قوانین واردات خودرو به‌خصوص محدودیت قیمت در واردات و همچنین واردات خودروهای سال۲۰۱۸ که از دهم دی‌ماه هر‌سال مد‌نظر قرار می‌گیرد، شرکت‌های واردکننده باید قیمت خودروهای خود را مشخص و تاییدیه‌های لازم را پیش از ثبت‌سفارش اخد کنند. از‌این‌رو خودروهای ۲۰۱۸ هم باید این فرایند را طی کنند، بدین‌ترتیب واردکنندگان برای ثبت‌سفارش خودروها با یک وقفه چند روزه مواجه بوده‌اند.

باتوجه به تعرفه‌ها و نوسان نرخ ارز چنین شرایطی تا چه حد در قیمت‌گذاری اولیه تاثیر گذاشته و چقدر باعث تغییر اهداف شما در این زمینه شده است؟

دو پارامتر اصلی که در بازار خودروهای وارداتی نقش اصلی را بازی می‌کنند، نخست نرخ ارز و دوم تعرفه‌های حقوق و عوارض گمرکی است. هر دو مورد در بازار فعلی متغیر هستند، یعنی در سال۹۶ هر دو پارامتر اشاره‌شده با افزایش ناگهانی برای کالاهای وارداتی روبه‌رو بودند که حتی این موضوع بر فعالیت شرکت‌های تولیدکننده داخلی که قطعات وارداتی دارند، تاثیرگذار است. با‌این‌حال امیدواریم نرخ ارز به تعادل و ثبات منطقی برسد تا بتوانیم براساس آن بیش‌از‌پیش برنامه‌های بلند‌مدت را برای فعالیت‌های خود تدوین کنیم.

با در نظر گرفتن شرایط کنونی، پیش‌فروش خودروهای شما چه زمانی آغاز خواهد شد؟

باتوجه به اخذ مجوز پیش‌فروش که در هفته گذشته از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت شد، پیش‌فروش خودروهایمان را از امروز آغاز می‌کنیم.

فعالیت خود را با تحویل‌های چند روزه شروع می‌کنید؟

با توجه به محدودیت‌های تعدادی عرضه کالا، دنبال این هستیم اولین خودروهایمان را به‌صورت فوری و مابقی را در بازه‌های ۴۵‌ و ۹۰روزه تحویل مشتریان دهیم. تولیدات اولیه‌ که برای بازار ایران درنظر گرفته شده‌اند، در چند بخش و به‌زودی به گمرک خواهند رسید و به این ترتیب می‌توانیم باتوجه به تعهدی که به مشتریان خواهیم داد، آنها را تحویل دهیم.

دو مدل از محصولات بورگوارد در نمایشگاه تهران رونمایی شد. اولین محصولی که وارد خواهد شد، کدام مدل است؟

درقدم اول، خودروی BX7 هفت صندلی به کشور وارد می‌شود و متعاقب آن احتمالا تا هفته دیگر پیش‌فروش BX5 را نیز آغاز می‌کنیم.

سال آینده دقیقا یک قرن از شروع کار بورگوارد می‌گذرد، با این‌حال این برند در ایران چندان شناخته‌شده نیست. در عین حال برندهای آلمانی دیگری در ایران داریم که شناخه‌شده‌تر هستند. آیا برنامه‌ای برای معرفی بهتر دارید؟

البته بورگوارد در همان ابتدای فعالیتش در ایران حضور داشت، ‌یعنی شاهد سابقه حضور بورگوارد در ایران هستیم و در‌حال‌حاضر خودروهای قدیمی آن در اینجا وجود دارند. این برند تقریبا یک قرن پیش فعالیتش را در ایران آغاز کرد و توسط نمایندگی محصولات این کمپانی عرضه می‌شد.

اما این شرکت پس از چندسال تعطیل شد و از سال ۲۰۰۸ مجددا تیم متخصص آن در اشتوتگارت با هدایت آقای بورگوارد شروع به فعالیت می‌کند و در سال ۲۰۱۵ اولین محصول نمونه را به بازار عرضه می‌کنند. اواخر ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷ به‌صورت انبوه در بازارها حضور پیدا می‌کنند.

در خاورمیانه همزمان با ایران، در پنج کشور دیگر نیز نمایندگی‌های آن، فعالیتشان را آغاز کرده‌اند، همچنین سایت‌های تولیدی در کشورهای مختلف دارند. با‌توجه به سابقه و کیفیتی که خودروهای جدید بورگوارد دارند، مطمئنا به سرعت برای مصرف‌کنندگان شناخته خواهند شد و خود را به‌عنوان یک رقیب جدی برای خودروهایی که در سگمنت آنها در بازار هستند، مطرح خواهند کرد.

به‌بیان ساده‌تر بورگوارد با تکنولوژی فوق‌العاده خط‌تولید، قطعات باکیفیت و آپشن‌های مناسب برای مشتریان خود سهم زیادی از بازار را در دنیا تصاحب خواهد کرد.

در کلاس خودروهایی که قصد دارید آن‌ها را عرضه کنید، خودروهای زیادی وجود دارند که اتفاقا شناخته‌شده هم هستند. برای تصویرسازی از برند خود چه برنامه‌هایی دارید و چگونه می خواهید آن را معرفی کنید؟

اولین آیتم از نظر ما، کیفیت محصول و بعد از آن کیفیت خدمات پس‌از‌فروش است. این دو می‌توانند به هر برندی کمک بسیاری کرده تا بتوانند در بازار ایران خود را عرضه و اطمینان مشتری را جلب کنند.

به‌همین‌دلیل شرکت کیان‌موتوروارنا در‌حال‌حاضر هفت‌سال گارانتی و ۱۰‌سال تعهد ارائه خدمات‌پس‌از فروش را برای این محصولات ارائه می‌‌کند. امیدواریم با برنامه‌های جدی، به سطح کیفی قابل‌قبول مشتریان بر‌اساس نیازهای روز آنان برسیم. درحال حاضر نیز این برند تیم بسیار باسابقه و فوق‌العاده‌ای در اختیار دارد.

این افراد عمدتا جزو افراد صاحب‌نام صنعت خودروی کشور آلمان بوده و به صورت کاملا حرفه‌ای در‌حال فعالیت روی مدل‌های جدید محصولات بورگوارد هستند. بنابراین اطمینان خواهم داد این برند پرسابقه باتوجه به مزیت‌های رقابتی خود، در سال۹۷ به‌عنوان یک رقیب جدی در بازار ایران محسوب خواهد شد.

با توجه به شرایط اقتصادی که در‌حال‌حاضر وجود دارد و همچنین نیاز به همان تصویرسازی، آیا تسهیلاتی برای خریداران محصولات بورگوارد در نظر گرفته شده و قرار است خدمات ویژه‌ای‌ به‌آن‌ها ارائه شود؟

در رابطه با خدمات ویژه، برنامه‌های متنوعی داریم که در سال ۹۷ بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

برای سال ۹۷ چه میزان فروش را در نظر گرفته‌اید ؟

برای سال ۹۷ برنامه‌های مدونی داریم که این برنامه‌ها بر‌اساس نیازهای مشتریان و شرایط بازار قابلیت تغییر دارند. به‌عبارتی اگر دوباره قوانین در حوزه واردات تغییر کنند، طبیعتا باید تغییراتی در برنامه‌ها انجام شود. امیدواریم بتوانیم در این حوزه نیازهای مشتریان را پوشش دهیم.

در واقع تغییر قوانین و عدم ثباتی که شما احساس می‌کنید، مانع از برنامه‌ریزی دقیق و مدون می‌شود؟

می‌توان اینگونه گفت تغییرات غیر‌قابل پیش‌بینی و ناگهانی، تکرار آن‌ها و همچنین عدم ثبات در بازار می‌توانند باعث تغییر برنامه‌های قبلی شوند.

این موضوع بر ارتباط شما با شرکت مادر تاثیرگذار خواهد بود؟

شرکت مادر همیشه در جریان آخرین تغییرات قوانین و مقررات ایران قرار دارد و شرایط و وضعیت موجود را درک می‌کند. به‌همین‌دلیل همواره برنامه‌های خود را برای بازار ایران به‌روز کرده و همگام با نیازهای مشتریان و سایر متولیان قانونگذاری حرکت می‌کند.

تاکید خاصی بر کیفیت محصولات بورگوارد دارید. هنگام معرفی به مشتری، نخستین وجه تمایز یا مزیت‌هایی که به آن‌ها اشاره می‌کنید، کدامند؟

توصیه می‌کنم مشتریان با این خودروها رانندگی‌ کنند و آن را مورد تست‌درایو قرار دهند. البته در این زمینه برنامه‌هایی وجود دارند که به‌موقع اطلاع‌رسانی خواهند شد. درواقع پس‌از تست‌درایو مشتریان متوجه وجه ‌تمایز و تفاوت این‌خودروها خواهند شد.

به‌نظر من وجه اصلی تمایز این خودرو، قیمت آن با توجه به کیفیت است. از دیگرمزیت‌های رقابتی این خودرو می‌توان به طراحی زیبای بدنه و داخل خودرو، قدرت موتور، سیستم تعلیق هوشمند و آپشن‌های مناسب، نرمی خودرو، لذت رانندگی، امنیت و راحتی سرنشینان اشاره کرد.

درواقع شما مشتریان را به چالش کیفیت دعوت می‌کنید ؟

بله دقیقا.

مدیر‌عامل شرکت مادر گفته است بورگوارد هر سال یک مدل جدید وارد بازار خواهد کرد. برنامه شما برای آن‌که سبد محصولاتتان را در ایران متنوع کنید، چیست؟

در سال ۹۶ فعالیت خود را با دو مدل آغاز کردیم، خودرو‌های BX7 و BX5. اما در سال۹۷ دو خودروی دیگر به این سبد اضافه می‌شوند، BX6 و BX7 TS. طبیعتا هر خودرویی که به سبد محصولات بورگوارد اضافه شود، برای آن برنامه‌ریزی خواهیم داشت اما باید خودروهای انتخابی برای عرضه در بازار ایران براساس تعرفه‌ها و نوع خودروها (بنزینی، الکتریکی یا هیبریدی) درنظر گرفته شوند.مطالب پیشنهادی