همکاری در زمینه FATF را ادامه می‌دهیم
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

رییس کل بانک مرکزی گفت:ایران مصمم است تا همکاری با سازمانهای بین المللی ازجمله FATF را ادامه دهد با این امید که از بیانیه عمومیFATF حذف شود.

ولی الله سیف در زمینه اصلاحات بخش بانکی در سطوح بالا، موارد زیر را بعنوان مولفه‌های برنامه اصلاحاتی ذکر کرد: اصلاحات نهادی از جمله لایحه قانون بانکداری و لایحه قانون بانک مرکزی، تقویت برنامه‌ها و ابزارهای سیاست پولی، اصلاحات میان مدت برای بهبود نظام نظارتی و تجدید سرمایه بانک‌ها، کاهش میزان وام‌های معوق، بهبود استانداردهای نقدینگی، اصلاح داراییهای سمی، حل مشکل بانکداری سایه، تقویت ساختارهای حاکمیتی  و الزامات اجرای استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی از سال ۲۰۱۶ که به تدریج در سراسر صنعت بانکی به اجرا گذاشته می‌شوند.

وی گفت: ما خود را متعهد می‌دانیم تا مقررات بین‌المللی را بپذیریم تا بانک های ایرانی بتوانند جایگاه مناسبی در بازارهای بین المللی پیدا کنند. بانک‌های ما موظف هستند از ارایه خدمات بانکی بین‌المللی به مشتریانی که این استانداردها را رعایت نمی‌کنند خودداری کنند. 

سیف تصریح کرد: در راستای راهبرد ملی برای مقابله با فساد، قوانین مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و دیگر حوزه‌های تطبیق، مولفه‌های اصلی برای مقابله با جرایم مالی و افزایش شفافیت هستند. اقدامات در بالاترین سطح ممکن آغاز میشوند و هر گوشه از نظام اقتصادی را دربرمی گیرند. بنابراین معرفی قوانین جدید و بازبینی قوانین و مقررات موجود، طراحی و اجرای نظام‌های محکم و پای‌آور در حال اجرا است و IMF، FATF و ICRG به طور مرتب در جریان آن قرار می گیرند. همزمان، ایران از کمک های فنی کشورهای اروپایی و غیر اروپایی استفاده می کند.

سیف اظهار کرد: ایران مصمم است تا این همکاری را ادامه دهد با این امید که از بیانیه عمومی FATF  حذف شود. ما اعتقاد داریم که اروپا می‌تواند بهترین راه را برای محافظت از موضع خود در برجام پیدا کند.  ایران بارها تاکید کرده است که برجام محصول یک سناریوی برد-برد است و در صورتی ادامه خواهد یافت که همه ما شاهد تحقق اهداف خود باشیم. متاسفانه نظام بانکی ایران هنوز به طور کامل به منافع وعده داده شده در برجام دست پیدا نکرده است.


مطالب پیشنهادی