افت مقطعی بورس
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

جو روانی حاکم بر بورس های جهانی به بورس تهران سرایت کرد:

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته با۱۶۶ واحد رشد يعني ۰.۲ درصد بازدهي به سطح ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحد رسيد. اما سياهي پُررنگ سقوط بورس‌هاي جهاني با شيب ملايم افت قيميت در بورس تهران خود نمايي کرد

 شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته با۱۶۶ واحد رشد يعني ۰.۲ درصد بازدهي به سطح ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحد رسيد. اما سياهي پُررنگ سقوط بورس‌هاي جهاني با شيب ملايم افت قيميت در بورس تهران خود نمايي کرد و معاملاتي کم حجم را براي شنبه اول هفته بازار سرمايه رقم زد. در پي افت ۶ درصدي ارزش بورس‌هاي جهاني در هفته گذشته و افزايش نگراني از اصلاح ادامه‌دار قيمت کاموديتي‌ها و همچنين کاهش ۵ دلاري قيمت نفت در روزهاي گذشته، تاثير معناداري بر دادوستدهاي بورس تهران نگذاشت.

 در نتيجه معاملات پايان هفته بازار سهام، شاخص کل با افت ۵۱۶ واحدي (معادل ۰٫۵۳ درصد) ، به رقم ۹۷ هزار و ۷۸۲ واحد بازگشت. شاخص کل هم‌زن هم رويه‌اي مشابه با شاخص کل را در پيش گرفت و با عقب گرد ۵۶ واحدي (افت ۰٫۳۲ درصدي) روي پله ۱۷ هزار و ۵۵۰ واحد ايستاد. ۶۴۹ ميليون برگه سهم به ارزش ۱۶۱ ميليارد تومان دادوستد شد که از اين ميزان ۱۴۵ ميليارد تومان آن به معاملات خرد سهام و حق تقدم اختصاص داشت.

افت بورس مقطعي است؟

همانطور که از روزهاي قبل پيش‌بيني شد، روز پنج‌شنبه با بالا رفتن مجدد سود اوراق خزانه‌داري آمريکا، اضطراب سرمايه‌گذاران از به پايان رسيدن دوره وام‌هاي ارزان زير سايه افزايش تورم، باعث شد تا سهام آسيايي همچنان نزديک به پايين‌ترين مقادير ۶ هفته‌اي خود درجا بزنند. از طرفي ديگر افت قابل توجه نرخ جهاني برخي کاموديتي‌ها از جمله مس، نفت و آلومينيوم تا حدي سرمايه‌گذاران را نسبت به ادامه اين روند حساس کرده است. با اين وجود اما اخبار کاهش موجودي انبارهاي LME در فلز روي و سرب نشان از توقف زود هنگام اصلاح قيميتي فلزات دارد. انبار بورس فلزات لندن کماکان افت موجودي دو فلز سرب و روي را هشدار مي‌دهد. در هفته‌اي که پشت سر گذاشتيم موجودي سرب و روي انبار LME به ترتيب با ۵٫۳ و ۵٫۴ درصد افت مواجه شد.

اگر حقايق اين روزهاي بازارهاي هم‌ارز بازار سرمايه را در يک قاب ببينيم، دليل بنيادي قابل توجهي براي افت قيميتي در بورس تهران به چشم نمي‌خورد. شرکت‌هاي فلزي بازار سرمايه ايران، نرخ‌هاي پيش‌بيني سه ماهه پاياني سال جاري را به گونه‌اي اعلام کرده‌اند که افت فعلي نرخ‌هاي جهاني اثر قابل توجهي روي سودآوري آن‌ها نخواهد گذاشت. همچنين توجه به قيمت داخلي دلار نيز براي اين شرکت‌ها بسيار مهم است و تا زماني که نرخ دلار صعودي است، سودآوري شرکت‌هاي فلزي که عمدتا صادرات محور هستند، تضمين شده به نظر مي‌رسد.

تداوم صعود شاخص

بهنام بهزادفر، مدير امور اعضاي کانون کارگزاران به سنا، گفت: شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته با۱۶۶ واحد رشد يعني ۰.۲ درصد بازدهي به سطح ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحد رسيد. اين روند تحت تاثير چند عامل داخلي و خارجي اتفاق افتاد.

وي در ادامه بيان کرد: شاخص پس از اين که سقف ۹۹٫۴۱۵ واحدي را تجربه کرد، به گونه‌اي که بازار در هفته مذکور شاهد افت ميانگين حجم معاملات نيز بود.

بهزادفر افزود: طي هفته‌هاي اخير برخي از کاموديتي‌ها و فلزات اساسي(نظير، روي، مس، نفت و …) تحت تاثير رشد مجدد شاخص دلار آمريکا با کاهش اندک قيمت مواجه شدند. از اين رو صنايع کالامحور تحت تاثير اين رخداد‌ها قرار گرفت و تا حدي با شناسايي سود سهامداران همراه شدند.

وي در ادامه افزود: با اين وجود شرايط براي صنايع معدني-فلزي بورس همچنان مطلوب است.با توجه به اينکه همچنان قيمت کاموديتي‌ها در بازارهاي جهاني نسبت به پيش‌بيني نرخ شرکت‌هاي بورسي و نرخ‌هاي فروش ۹ ماهه اعلامي‌آنها، بالاتر است، اين اميدواري وجود دارد که اين صنايع بار ديگر بر نوار صعود قرار بگيرند.

مدير امور اعضاي کانون کارگزاران از ديگر دلايل روند اين روزهاي بورس را تاثيرات رواني ديگر بورس‌هاي جهان بر بازار سهام ايران دانست و گفت: وضعيت بورس‌هاي جهاني، با بورس تهران ارتباط معناداري ندارد. اما در چند روز گذشته شاخص‌هاي فوتزي لندن، داکس آلمان، نزدک، اس اند پي و داوجونز که مربوط به بورس‌هاي آمريکا هستند روندي منفي را تجربه کردند. موضوعي که بورس‌هاي بزرگ آسيايي را نيز تحت تاثير قرار داد. به نظر ميرسد جو رواني حاکم بر بورس‌هاي جهاني به بورس تهران نيز سرايت کرد و شاخص کل را تحت تاثير قرار داد.

بهزاد فر ادامه داد: با توجه به نياز نقدينگي شرکت‌ها و به ويژه هلدينگ‌هاي بزرگ در پايان سال (که يک رفتار سنتي است) و با علم به اين که يکي از نقدشونده‌ترين دارايي‌ها، سهام شرکتهاي پذيرفته شده در بورس‌ها است، ايجاد فشار فروش در بازه زماني ابتداي بهمن ماه تا اواسط اسفند ماه طبيعي است.

وي افزود: با اين وجود بايد توجه داشت اين رفتار در روزهاي ابتدايي سال جديد به سمت افزايش تقاضاي سهام گردش مي‌کند، در نتيجه تداوم چنداني نمي‌تواند داشته باشد.

مدير امور اعضاي کانون کارگزاران در خصوص روند روزهاي آتي بورس تهران نيز گفت: با توجه به نقدينگي بالاي کشور( رقمي‌بالغ بر ۱۴۰۰ هزار ميلياردتومان) و رشد نرخ دلار (اثر مثبت افزايش نرخ ارز بر صنايع صادرات محور) ميتوان روند رشد شاخص را ادامه دار دانست.

وي در پايان افزود: با توجه به تورمي‌شدن برخي از دارايي‌ها مثل مسکن، ماشين، سکه و … انتظار مي‌رود وضعيت بورس تهران هم مانند ساير بازارهاي موازي، صعودي باشد.‌ در مجموع به نظر مي‌رسد در ميان مدت عوامل بنيادي به طور کامل از بورس حمايت کنند‌.


مطالب پیشنهادی