توقف پیمان «استارت»
۲۲ام بهمن ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

با تصمیم آمریکا و روسیه مبنی بر مدرن سازی زرداخانه هسته ای اتفاق افتاد

پیمان “استارت” میان آمریکا و روسیه وارد مرحله جدیدی شده است.


پیمان “استارت” میان آمریکا و روسیه وارد مرحله جدیدی شده است. قرار بر کاهش جنگ‌افزارهای هسته‌ای بود. حال آنکه، هر دو قدرت بزرگ جهانی برآنند تا زرادخانه هسته‌ای خود را کارآمدتر و مدرن‌تر کنند.
از پنجم فوریه مرحله بعدی پیمان “استارت” آغاز شد. پیمانی که حدود هفت سال پیش در سایه توافق رهبران دو کشور آمریکا و روسیه شکل گرفت و هدف آن کاهش تسلیحات اتمی دو کشور بود.
باراک اوباما بر آن بود تا با این توافق گامی در راستای جهان عاری از جنگ افزارهای هسته‌ای بردارد. هفت سال پس از آن و در آستانه شروع مرحله بعدی این پیمان، به نظر می‌رسد که هدف اولیه آن به دست فراموشی سپرده شده است.
آنچه مسؤولان تسلیحاتی آمریکا و روسیه در شرایط کنونی دنبال می‌کنند، تلاش برای مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای است.
موشک‌های قاره پیمای آمریکا
سایت خبری “تاگس‌شاو” که به شبکه یک تلویزیون آلمان تعلق دارد، با انتشار گزارشی درباره فعالیت‌های دو کشور در زمینه مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای خود، شروع رسمی مرحله بعدی پیمان “استارت” را اعلام کرده است.
ایالات متحده آمریکا صاحب ۱۳۹۳ کلاهک هسته‌ای است که می‌توانند روی موشک‌های قاره‌پیمای این کشور نصب شوند. این موشک‌های قاره‌پیما می‌توانند یا از طریق کشتی‌های جنگی شلیک شوند یا توسط بمب‌افکن‌های آمریکا، مثلا از نوع ب ۵۲ حمل شوند.

بخشی از هزینه‌های مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای آمریکا
تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا کمتر از آن چیزی است که در پیمان “استارت” پیش‌بینی شده است. اما به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی وزارت دفاع آمریکا کمتر به تعداد موشک‌ها و کلاهک‌های هسته‌ای توجه دارد و بیشتر مایل به مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای خود است.
ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که برای مدرن‌سازی جنگ‌افزارهای هسته‌ای به بودجه‌ای معادل ۱۲۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد. بر اساس تخمین و ارزیابی روزنامه “نیویورک تایمز”، احتمال افزایش هزینه مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای آمریکا از رقم اعلام شده نیز منتفی نیست.
اینکه روسیه چه بودجه‌ای را برای موثرتر و کارآمدتر کردن زرادخانه هسته‌ای خود پیش‌بینی کرده است، ناروشن است. اما بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی منبع یاد شده، روسیه نیز بر روی ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای جدید کار می‌کند.
مناقشه روسیه و آمریکا در شورای امنیت بر سر سوریه
آمریکا و روسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره گزارش واشنگتن درباره حملات گاز کلر در سوریه با یکدیگر وارد مناقشه لفظی شدند.
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: کاملا شواهد آشکاری از سوی برخی از قربانیان تایید شده است که حملات گاز کلر در غوطه شرقی، منطقه تحت کنترل شورشیان انجام گرفته است.
وی ادامه داد: اکنون ما گزارش‌هایی داریم که رژیم اسد از گاز کلر علیه مردمش چندین بار در هفته‌های اخیر استفاده کرده است.
آمریکا به شورای امنیت بیانیه‌ای مبنی بر محکومیت حملات گاز کلر در یکم فوریه در شهر دوما که باعث زخمی شدن بیش از ۲۰ غیرنظامی از جمله کودکان شده است، ارائه کرد.
با این حال روسیه، آمریکا را به راه اندازی کمپین تبلیغاتی با هدف مقصر اعلام کردن بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه درباره حملات شیمیایی متهم کرد.
در همین راستا واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: کاملا برای ما آشکار است که هدف اصلی متهم کردن دولت سوریه مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی است در حالی که مجرمان اصلی این حملات شناسایی نشده‌اند.
در این میان روسیه یک پیش‌نویس اصلاح شده بیانیه را پیشنهاد داد که در آن هیچگونه اشاره‌ای درباره حملات در غوطه شرقی انجام نشده است و مسکو اعلام کرد گزارشات دریافت شده مبنی بر حملات شیمیایی باید به طور تخصصی مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.
آمریکا این تغییرات را رد کرده و دیپلمات‌ها اعلام کردند هیچ بیانیه‌ای تصویب نشد.
هیلی در ادامه این نشست روسیه را به مانع‌تراشی برای تصویب بیانیه‌ای که تنها یک “بیانیه محکومیت درباره خفه شدن کودکان سوری توسط گاز کلر” بود، متهم کرد.
آمریکا در پیش‌نویس بیانیه ارائه شده “نگرانی بزرگ” خود را نسبت به سه حمله با گاز کلر در غوطه شرقی در هفته‌های اخیر اعلام کرده و گفته بود کسانی که مسئول استفاده از تسلیحات شیمیایی هستند باید محاکمه شوند.
با این حال سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: مسکو آماده است که استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم کند اما از پیش‌نویس بیانیه با چنین شروطی حمایت نمی‌کند زیرا این بیانیه انگشت اتهام را به سمت دمشق نشانه گرفته است.
هم چنین هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: “آمریکا به شدت نسبت به ادامه اتهامات علیه دولت سوریه درباره استفاده از گاز کلر در حملات علیه مردمش نگران است. ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم یک صدا و متحد بر دولت سوریه و حامیانش فشار وارد آورند تا دست از استفاده از تسلیحات شیمیایی بردارند و آنهایی را که مسئول این حملات هستند، مجازات کنند.”
در ادامه بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: روسیه با مخفی کردن و لاپوشانی این قبیل حملات، دیگر به تعهداتش در ممانعت از انجام چنین حملاتی توسط دمشق پایبند نیست. استفاده از سلاح شیمیایی از سوی تمامی طرف‌های درگیر در سوریه باید متوقف شود. مردم سوریه در عذاب هستند. همه جهان نظاره‌گر هستند.


مطالب پیشنهادی