توسعه پیام رسان جدید داعش
۱۶ام بهمن ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

وبسایت سایبربان – ارسلان موثقی: داعش پیام رسان جدیدی را به نام Muslim Crypt توسعه داده که امکان رمزگذاری اطلاعات و مخفی کردن آن‌ها را در تصاویر میسر ساخته است.

توسعه پیام رسان جدید داعش

گروه تروریستی داعش پیش از این از طیف وسیعی از ابزارهای ارتباطی با قابلیت رمزگذاری استفاده کرده و حتی در مواردی مشاهده شده نرم‌افزارهای جدیدی توسط این گروه برای برقراری ارتباط میان اعضا توسعه یافته است. در جدیدترین مورد، گام تازه‌ای توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری داعشی برداشته شده است. در این راهکار، ابزار شخصی سازی شده‌ای توسط این گروه توسعه یافته که امکان رمزگذاری پیام‌ها را در داخل یک تصویر میسر می سازد.

اگرچه هنوز از عملکرد و توانایی این پیام رسان جدید که با عنوان جعلی Muslim Crypt نام‌گذاری شده اطلاعاتی در دسترس نیست اما یکی از نماینده‌های داعش از طریق یک کانال تلگرامی درخواست کرده تا کاربران، این نرم‌افزار را آزمایش کرده و نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی کنند. این کانال تلگرامی به تبلیغ برای داعش و القاعده می‌پردازد.

توسعه پیام رسان جدید داعش

این نرم‌افزار، ظاهری ساده دارد و کاربر باید فیلدهای مختلف را برای ایجاد تصویر و مخفی کردن پیام در آن، پر کند. در مرحله بعدی، از گذرواژه‌ای برای دسترسی افراد خاص به این پیام استفاده خواهد شد. بخش دیگری از این نرم‌افزار هم به رمزگشایی پیام‌ها اختصاص یافته است. در نهایت، قسمتی هم به کنترل hash اختصاص دارد. یک hash در واقع مجموعه‌ای از کاراکترها به حساب می‌آید که نقش اثرانگشت را در دسترسی به فایل بازی می‌کند.

متیو گرین استاد انستیتو امنیت اطلاعات هاپکینز معتقد است در حال حاضر راهکار قابل اعتمادی برای پی بردن به وجود اطلاعات رمزگذاری شده در تصاویر وجود ندارد اما تصاویر حاوی این کدها، نویز زیادی پیدا می‌کنند.

خبر انتشار این پیام رسان گروه‌های تروریستی در حالی منتشر شده که مقام‌های مسئول بسیاری از کشورها، از استفاده این گروه‌ها از پیام‌رسان‌های رمزگذاری شده به عنوان دلیلی برای محدود کردن دسترسی کاربران به این پلتفرم‌ها یاد می‌کنند. این در حالی است که یافته‌های جدید نشان می‌دهد این گروه‌ها در حال توسعه پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های ارتباطی مخصوص به خود هستند.

حتی پیام جدیدی که از طرف گروه تلگرامی داعش منتشر شده حکایت از آن دارد که متخصصان داعش در حال بررسی سازوکاری هستند که شناسایی این پیام‌رسان‌ها را از طریق نرم‌افزارهای امنیتی و آنتی ویروس نیز غیرممکن یا حداقل، دشوار خواهد کرد. این پیام‌رسان به نحوی طراحی شده تا امکان ثبت و ضبط کلیدهای فشرده شده توسط کاربر یا گزینه‌های ورودی را هم داشته باشد.


مطالب پیشنهادی