4 عامل تاثیرگذار بر عملکرد گروه خودرویی تا پایان سال
۱۵ام بهمن ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

کارشناسان بازار سرمایه در گفت‌وگو با «پروفسور استون» مطرح کردند

گروه خودرویی به‌عنوان لیدر سنتی بازار سرمایه همواره موردتوجه فعالان و سهام‌داران بازار سرمایه بوده، این در حالی است که این صنعت بورسی در سال جاری عملکرد بسیار سینوسی از خود برجای گذاشته و نتوانسته است آن‌طورکه باید‌و‌شاید سهام‌داران خود را خشنود کند.

این موضوع دلایل بسیاری دارد که باید به آن‌ها پرداخته شود اما در این راستا برخی عوامل نقش بسیار محوری دارند و می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد این صنعت بورسی بگذارند‌.

4 عامل تاثیرگذار بر عملکرد گروه خودرویی تا پایان سال

۴ عامل تاثیرگذار بر عملکرد گروه خودرویی تا پایان سال

در‌همین‌راستا مصطفی احمد‌لو و محمود احترامی دو تن از کارشناسان بازار سرمایه در گفت‌وگو با «‌دنیای‌خودرو» به نظرات خود در رابطه با عوامل تاثیرگذار بر عملکرد گروه خودرویی در بازار سرمایه پرداخته‌اند.

محمود احترامی – کارشناس بازار سرمایه:

گروه خودرویی با رکوردشکنی شاخص کل همراه نشد

باتوجه به آنکه در انتهای سال قرار داریم، عملکرد گروه خودرویی در مدت باقیمانده از بهمن‌ماه و همچنین در اسفندماه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گروه خودرویی هنگامی‌که شاخص‌کل رکوردشکنی کرد، در جمع صنعت‌هایی نبود که با رشد شاخص‌کل همراه شدند اما بعد از استراحت شاخص‌کل، گروه خودرویی آهنگ رشد به‌خود گرفت و توانست تا حدودی رشد کند ولی در‌مجموع گروه خودرویی تا کنون عملکرد نوسانی از خود برجای گذاشته است.

دلیل چنین عملکرد نوسانی چیست؟

اصلی‌ترین دلیل در این زمینه، عملکرد بهتر دیگر صنایع در بورس است که به‌دلایل مختلف توانسته‌اند روند بهتری را نسبت‌به خودرویی‌ها از خود برجای بگذارند و در این رابطه هم سهام‌داران باتوجه به تمایل بیشتر بازار سرمایه به آن‌ها و هم صنایع بورسی، به آن سمت متمایل شده‌اند.

این در حالی است که هرچند گروه خودرویی روند جاری خود را طی کرده اما نتوانسته است با رشد کلی بازار سرمایه همراه شود. حال باید دید در ادامه فعالیت، این گروه چه عملکردی را از خود برجای خواهد گذاشت.

آیا منتفی شدن معامله بلوک مدیریتی ایران‌خودرو می‌تواند به رکود گروه خودرو دامن بزند؟

بله، این موضوع بسیار محتمل است و به‌خصوص در هفته جاری، زیرا بعد از آن‌که معامله مدیریتی ایران‌خودرو منتفی شد، سهام‌داران به این موضوع واکنش نشان دادند و صف فروش برای ایران‌خودرو تشکیل شد.

حال باید دید در هفته جاری تکلیف این معامله چه می‌شود، اگر برای بار دوم این معامله پیگیری شود، می تواند‌برای گروه خودرویی و به‌خصوص سهام ایران‌خودرو بسیار مثبت باشد.

با توجه به شرایطی که گروه خودرو در آن قرار دارد، سهامداران این گروه باید چه واکنشی از خود بروز دهند؟

در این رابطه سهام‌داران باید رفتار منطقی داشته باشند، اسیر هیجانات ناشی‌از جو روانی بازار نشوند و بر‌اساس اصول تحلیلی اقدام به خرید‌وفروش سهم کنند.

مصطفی احمد‌لو – کارشناس بازار سرمایه :

نقش برگزاری همایش بین‌المللی صنعت خودرو بر آینده گروه خودرویی

در روز چهارشنبه هفته گذشته بلوک مدیریتی سهام ایران‌خودرو روی میز فروش رفت اما با‌توجه به تایید‌نشدن اهلیت تنها خریدار این سهام آبی‌پوشان جاده‌مخصوص، سهام ایران‌خودرو منفی شد و سهام‌داران برای فروش سهام خود صف کشیدند. با‌توجه به این اتفاق، چشم‌انداز گروه خودرویی را در آینده چگونه ترسیم می‌کنید؟

در هفته‌ای که گذشت گروه خودرویی مانند هفته‌های دیگر، روند پر‌فراز و نشیبی را پشت سرگذاشت، ازجمله در این هفته اتفاق مهمی در گروه خودرویی روی داد و آن، عرضه بلوک۱۶درصدی سهام مدیریتی ایران‌خودرو بود که معامله آن در آخرین دقایق لغو شد.

با منتفی شدن معامله سهام ایران‌خودرو، سهام‌داران حقیقی ایران‌خودرو نسبت‌به این نماد بدبین شدند و صف فروش سهام برای این نماد بورسی تشکیل شد و در آخرین لحظات دادوستدها در روز چهارشنبه هفته گذشته، ایران‌خودرو نزدیک‌به ۵درصد منفی خورد و واکنش سهام‌داران به این اتفاق بسیار منفی بود.

با این‌حال اگر بخواهیم به بررسی روند عملکرد صنعت خودرو در بازار سرمایه در روزها پیش رو و به‌خصوص تا شب عید بپردازیم، باید گفت چهار عامل می‌توا‌نند بر این موضوع تاثیر‌گذار باشند.

نخستین مولفه، مشخص شدن وضعیت سهام ۱۶درصدی ایران‌خودرو برای فروش است. اگر این معامله در روزهای آینده تکرار شود، نماد ایران‌خودرو با توجه به اینکه بزرگ ترین نماد گروه خودرویی به شمار می رود و تاثیرگذاری بسیاری در این گروه دارد، می‌تواند دوباره جان گرفته و در مسیر رشد قرار بگیرد اما اگر این معامله منتفی شود، آن زمان است که به‌طور‌کلی این اقدام تاثیر منفی بر گروه خودرویی و به‌خصوص بر سهام ایران‌خودرو خواهد گذاشت.

دیگر عوامل تاثیر‌گذار بر سهام گروه خودرویی چه مواردی را شامل می‌شوند؟

دومین موضوعی که به خصوص در بهمن‌ماه می‌تواند تاثیرگذاری شگرفی بر صنعت خودرو و قطعه و به‌خصوص شرکت‌هایی که از این دو صنعت در بازار سرمایه حضور دارند، بگذارد برگزاری همایش بین‌المللی صنعت خودرو است که در روزهای ۲۴‌و۲۵ بهمن‌ماه در تهران برگزار می‌شود و شرکای خودروسازی و قطعه‌سازی خارجی کشور نیز در این رویداد مهم خودرویی سال شرکت خواهند کرد.

این در حالی است که اهمیت این رویداد از آنجا نشات می‌گیرد که اگر قراردادهای جدیدی در این همایش امضا شوند، می‌توانند تاثیر بسیار مثبتی بر عملکرد خودروسازان و قطعه‌سازان حاضر در بورس بگذارند.

در این همایش چه مواردی مطرح می‌شوند که منجر‌به عملکرد مثبت در گروه خودرویی خواهد شد؟

تاکید همایش امسال بر رقابت‌پذیری و نقش فناوری‌های نوین در صنعت خودرو و قطعه‌سازی است. در صورتی که خودروسازان و قطعه‌سازان بتوانند در این زمینه‌ها تغییرات لازم را در عملکرد کاری خود ایجاد کنند، آن زمان می‌توان به آینده خودرویی‌های بورس بسیار امیدوار بود.

ازآنجا‌که در ماه‌های پایانی سال قرار داریم و شرکت‌ها باید در ابتدای سال آینده گزارش عملکرد ۱۲ماهه خود را ارائه دهند، باتوجه به‌این موضوع وضعیت شرکت‌های خودرویی چگونه است؟

سومین عامل، بررسی وضعیت عملکرد خودروسازان در کوتاه‌مدت است. در این رابطه قرار است گزارش‌های ۱۲ماهه شرکت‌های بورسی اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت‌ماه منتشر شوند و پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های خودرویی گزارش‌های خوبی را منتشر کنند و تاثیر مثبتی را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت.

البته ذکر این نکته ضروری است فعالان بورس تا مشخص شدن نتیجه این گزارش‌ها و تحولات بین‌المللی، گام‌های بعدی را با احتیاط برخواهند داشت.

از سویی برخی گروه‌های مهم بورسی ازجمله گروه خودرویی باتوجه به موقعیت‌هایی که در آینده پیش‌رو دارد، هنوز برای رشد بیشتر فرصت خواهد داشت.

آخرین عامل برای تاثیرگذاری بر عملکرد خودروسازان در بازار سرمایه چیست؟

آخرین مولفه، قیمت دلار است که درحال‌حاضر در مسیر رشد تدریجی قرار دارد. به نظر می رسد دولت قصد دارد در درازمدت قیمت دلار را واقعی کند.

هرچند این موضوع باید بسیار حساب شده باشد اما درحال‌حاضر دلار در موقعیتی قرار دارد که به عنصر مهم در اقتصاد ملی کشور تبدیل شده است و باید منتظر ماند و دید قیمت دلار تا شب عید چه مسیری را دنبال خواهد کرد.مطالب پیشنهادی