تنش های آبی و برقی میهمان ناخوانده سال 97
۶ام بهمن ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

وزير نيرو با اشاره به کاهش بارندگي‌ها و افزايش تبخيرها در ۵۰ سال اخير، گفت: در ادبيات برنامه ريزي‌هاي کشور بايد «سازگاري با کم آبي» را جايگزين «مقابله با خشکسالي» کنيم.


 وزير نيرو با اشاره به کاهش بارندگي‌ها و افزايش تبخيرها در ۵۰ سال اخير، گفت: در ادبيات برنامه ريزي‌هاي کشور بايد «سازگاري با کم آبي» را جايگزين «مقابله با خشکسالي» کنيم.
«رضا اردکانيان» در گردهمايي مديران ارشد صنعت برق کشور، بر استفاده حداکثري از فرصت محدوديت منابع به ويژه آب تاکيد کرد و گفت: جايگزيني سازگاري با کم آبي به جاي مقابله با خشکسالي به معني مناسب بودن شرايط نيست، بخصوص در شرايطي که کاهش بارندگي‌ها نه تنها در تامين آب، بلکه در توليد برق نيز تاثيرگذار خواهد بود.
وي ادامه داد: با توجه به کاهش بارندگي‌ها، فضاي جامعه براي اصلاح روندهاي غلط آماده تر از هميشه است؛ در اين شرايط، بخشي از طرح‌هايي که عملياتي شدن آنها نيازمند زمينه‌هايي خاص بود، بايد در دستور کار قرار گيرد.
وزير نيرو گفت: در شرايط کنوني، نمايندگان مجلس، استانداران و به طور کلي جامعه، براي اجراي طرح‌هايي مانند مديريت مصرف، معيشت‌هاي جايگزين و همچنين برنامه ريزي متکي بر آمايش سرزمين پيشگام هستند. وزارت نيرو بايد از اين فرصت براي اقداماتي پايدارتر و ماندگارتر در زمينه اصلاح الگوي مصرف استفاده کند.
وزير نيرو در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به دو مفهوم مديريت مصرف و تقاضا، گفت: اين دو مفهوم در عين نزديکي به هم تفاوت‌هاي نيز با يکديگر دارند. مديريت مصرف ناظر بر انجام برنامه‌ها در دوره‌هاي کوتاه مدت و ميان مدت تر است اما مديريت تقاضا ناظر بر يک هدف بلندمدت است.
وي با اشاره به تعهد شرکت توزيع برق تهران بزرگ مبني بر کاهش ۱۰ درصدي مصرف برق در زمان اوج در سال آينده از طريق اجراي طرح‌هاي مديريت مصرف، گفت: اين برنامه‌ها بايد به گونه‌اي اجرايي شود که بسترساز توسعه در ساير بخش‌ها نيز باشد.
وزير نيرو در ادامه با اشاره به اينکه هدف همه اين تلاش‌ها افزايش سطح رضايت مندي مردم است، گفت: نبايد از نظر دور داشت که همه تلاش‌هاي ما به خاطر حفظ رضايت مندي مردم و تکميل و تدوام اعتماد ميان مسئولان با مردم است؛ بنابراين توجه به سلامت کار و شفاف سازي مي‌تواند بسيار موثر باشد.
اردکانيان افزود: بروز هرگونه نشانه تبعيض و فساد در سيستم قابل قبول نخواهد بود و با آن برخورد خواهد شد چرا که هيچ مصلحتي بالاتر از حفظ اعتماد عمومي‌نيست.
وي گفت: توجه به پيوستگي کار از جمله نکات ديگري است که بايد به آن توجهي جدي داشت؛ به اين معنا که بايد کار خود را با کار ساير دستگاه‌ها و بخش‌ها ساماندهي کرد و از بخشي نگري در حوزه مديريت آب و انرژي به شدت پرهيز داشت.

تلفات شبکه توزيع برق تا پايان دولت دوازدهم تک رقمي‌مي‌شود
 
 در ادامه اين گردهمايي همايون حائري معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي با اشاره به اينکه تلفات شبکه توزيع برق در چهار سال اخير از ۱۵ درصد به کمتر از ۱۱ درصد رسيده است، اعلام کرد: اين شاخص تا پايان دولت دوازدهم تک رقمي‌خواهد شد.
حائري گفت: بايد خارج از تعارف‌هاي معمول، سرنوشت فني صنعت برق را به دانش آموختگان دانشگاهي گره بزنيم.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع مديريت مصرف اشاره کرد و گفت: مصرف برق در زمان اوج، امسال ۵۵ هزار و ۴۴۳ مگاوات بود که نسبت به پارسال رشدي پنج درصدي داشت.
معاون وزير نيرو با تاکيد بر اينکه صنعت برق نمي‌تواند به تنهايي مديريت تقاضا را در زمينه مصرف برق عملياتي کند، گفت: ما ممکن است در مديريت عرضه بتوانيم به صورت متمرکز عمل کنيم اما در مديريت تقاضا قطعاً با کمک مردم و ساير نهادها بايد برنامه‌ها را پيش ببريم.
حائري ميزان مصرف انرژي در ايران را بدترين نوع مصرف در دنيا ذکر کرد و گفت: اين مصرف بايد بدون اينکه مشکلي در رفاه اجتماعي و توسعه ملي کشور ايجاد کند، با کمک مردم، ساير نهادها و وزارتخانه‌ها منطقي شود.
معاون وزير نيرو همچنين در پاسخ به سوالي در مورد تاثير کمبود بارندگي‌ها در توليد برق گفت: در زمان اوج مصرف، حدود ۱۰ هزار مگاوات از برق کشور توسط نيروگاه‌هاي آبي تامين مي‌شود.
حائري افزود: در صورت ادامه روند کنوني بارش‌ها، ابتدا بر موضوع مديريت مصرف متکي هستيم؛ دومين اقدام در مدار بودن کامل نيروگاه‌هاي حرارتي است و علاوه بر اينها، بايد از حداقل موجودي مخازن آبي، بدون اينکه مشکلي در تامين آب بخش کشاورزي پيش بيايد براي توليد برق استفاده کنيم.
امضاي ۱۲۰۰ مگاوات قرارداد دوجانبه برق

هوشنگ فلاحتيان مشاور وزير نيرونيز در اين گردهمايي گفت: از آغاز دولت يازدهم تاکنون، يکهزار و۲۰۰ مگاوات قرارداد دوجانبه ميان توليدکنندگان و مصرف کنندگان عمده برق به امضا رسيده است.
فلاحتيان افزود: از سال ۱۳۹۲ تاکنون، ۳۹ مصرف کنننده بزرگ صنعتي براي تامين برق به بورس انرژي معرفي شدند.
وي که پيش از اين، مسئوليت معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي را برعهده داشت، افزود: در اين مدت، ميزان معاملات برق در بورس انرژي چهار برابر افزايش پيدا کرد.
به گفته فلاحتيان، از ابتداي دولت يازدهم تاکنون، با وجود اينکه ميزان مصرف در زمان اوج، ۲۱ درصد افزايش يافت، ظرفيت نيروگاه‌ها نيز ۱۱ درصد رشد داشت، بر اين اساس ضمن افزايش بهره وري از نيروگاه‌هاي موجود، ظرفيت‌هاي جديدي نيز در بخش توليد ايجاد شد.
مشاور وزير نيرو يادآور شد: ظرفيت نيروگاه‌هاي کشور از سال ۹۲ تاکنون، از ۶۹ هزار مگاوات به ۷۹ هزار مگاوات رسيده که اين رقم تا قبل از زمان اوج مصرف يعني تابستان سال آينده، به ۸۰ هزار مگاوات مي‌رسد.
به گفته فلاحتيان، در اين بازه زماني، ظرفيت مولدهاي مقياس کوچک نيز از ۵۳۸ مگاوات به يک هزار و۱۲۰ مگاوات افزايش پيدا کرد.
وي ادامه داد: شاخص آمادگي نيروگاه‌ها نيز در اين مدت، به اوج خود يعني از ۹۵ درصد در سال ۹۲ به ۹۹ درصد رسيد؛ اين افزايش آمادگي‌ها در حالي رخ داد که سن بعضي از اين نيروگاه‌ها حدود ۵۰ سال است.
مشاور وزير نيرو افزود: از سال ۱۳۹۲ تاکنون،۶۰ هزار کيلومتر شبکه برق جديد، ۹ هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي جديد و همچنين ۴٫۵ ميليون مشترک جديد اضافه شد.
فلاحتيان يادآور شد: در اين بازه زماني، راندمان نيروگاه‌هاي از ۳۶٫۷ درصد به ۳۸ درصد رسيد؛ خاموشي‌ها از ۳٫۵ دقيقه در شبانه روز به ازاي هر مشترک به ۲٫۶ دقيقه رسيد و همه روستاهاي بالاي۱۰ خانوار برق‌رساني شد.
مشاور وزير نيرو با اشاره به دستاوردهاي صنعت برق در سالهاي دولت يازدهم و دوازدهم گفت: تلفات انرژي برق در اين سالها از ۱۵ درصد به ۱۰٫۶۸ درصد کاهش يافت و ظرفيت نيروگاه‌هاي تجديدپذير در اين سالها از۲۰۰مگاوات به ۵۰۰ مگاوات رسيد.
مشاور وزير نيرو، يکي از مشکلات اقتصادي وزارت نيرو را بدهي‌هاي باقي مانده نيروگاه‌هاي واگذار شده عنوان کرد و گفت: در اين سالها،۱۰ هزار ميليارد تومان از اين تعهدات که از نيروگاه‌ها به وزارت نيرو منتقل شده بود، پرداخت شد.
به گفته وي، در اين مدت، ۴ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان از اسناد خزانه اسلامي‌استفاده و سه هزار ميليارد تومان نيز با استفاده از ظرفيت تهاتر تسويه شد.
هشدار قطع برق به مشترکان پرمصرف
آرش کردي مديرعامل توانير گفت: در صورتي که در فصل تابستان با مشکل توليد و تامين برق مواجه شويم، در مورد مشترکاني که بيش از حد ديماند (بسته به نوع قرارداد مصرف) برق مصرف کنند، صنعت برق مي‌تواند پس از صدور چندين اخطار در فواصل زماني مختلف، نسبت به قطع برق اين مشترکان اقدام کند.
آرش کردي با بيان اينکه در حال حاضر جريمه مشترکان پرمصرف وجود دارد، اظهار کرد: اين موضوع به گونه‌اي است که هر مشترکي که از يک حدي ميزان مصرفش افزايش يابد، تعرفه‌ها به صورت تساعدي براي آن مشترک حساب مي‌شود اما در مورد قطع برق مشترکان بايد اعلام کرد با توجه به اينکه اين مسئله مي‌تواند ابعاد مختلفي از زندگي افراد را در بربگيرد، صنعت برق به دنبال اجراي آن نيست مگر آنکه در زمان پيک دچار کمبود توليد يا تامين شويم.
وي ضمن تاکيد بر آمادگي کامل صنعت برق براي تامين برق مشترکان در زمان پيک اظهار کرد: اميدواريم تا قبل از پيک هزار تا ۱۵۰۰ مگاوات نيروگاه حرارتي به مجموعه شبکه برق کشور اضافه شود. علاوه بر اين نيز به دنبال اين هستيم تا ظرفيت توليد پراکنده برق را ۴۰۰ مگاوات افزايش دهيم.
وي در خصوص وضعيت تامين گاز براي نيروگاه‌ها گفت: بر اساس آيين‌نامه مصوب اجرايي دولت در تبصره ۱۴ بودجه ۹۶، نرخ گاز مشخص شده و به تمام دستگاه‌هاي ذيربط نيز ابلاغ شده است به همين دليل نيروگاه‌ها ديگر در زمينه تامين گاز مشکلي ندارند و آن نيروگاه‌هايي که به اين دليل کارشان متوقف شده بود، يک به يک به دنبال آغاز فعاليت خود هستند.
مديرعامل توانير ادامه داد: در برخي از استان‌ها که هماهنگي‌ها بيشتر بوده، نيروگاه‌ها کار خود را آغاز کرده‌اند و بايد گفت که در حال حاضر مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.
کردي با اشاره به سناريوهاي در نظر گرفته شده براي تامين برق در فصل تابستان گفت: پيش‌بيني مي‌شود که امسال ميزان مصرف برق به ۵۷ هزار مگاوات افزايش يابد که اگر نيروگاه‌هاي برق‌آبي را لحاظ کنيم و طبق برنامه ظرفيت‌هاي موجود نيز به شبکه برق اضافه شود، به راحتي مي‌توانيم از پيک برق عبور کنيم اما اگر وضعيت بارش‌ها به همين روال باشد، ممکن است دچار چالش‌هاي اساسي شويم که براي اين مسئله نيز از هم‌اکنون تدابيري را در نظر داريم.
کردي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي افزايش پايداري شبکه گفت: بسياري از پست‌هاي اساسي و حياتي روکش سيليکون شده و بسياري از مقره‌ها شست‌وشو و تعريف شده‌اند. علاوه بر اين عايق‌هايي که آسيب ديده بودند، رفع آسيب شدند که تمام اين اقدامات توانست وضعيت شبکه را نسبت به قبل پايدارتر کند.
۴۰۰برق‌رساني به ۴۰۰ روستاي زير ۱۰ خانوار
ولي‌الدين مصلحتي شربياني مجري طرح برق روستايي کشور گفت: براي برقرساني به اين ۴۰۰ روستا، ۹۰۰ ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وي با اشاره به اينکه بيشتر اين ۴۰۰ روستا در مناطق گرمسير مانند سيستان‌ و بلوچستان، جنوب کرمان، خراسان جنوبي، فارس، هرمزگان، خوزستان قرار دارند، گفت: برقرساني به ۳۰ روستا از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير انجام خواهد شد.
مجري طرح برق روستايي کشور با بيان اينکه از ابتداي اجراي طرح برق‌رساني روستايي ۲۱۷ روستا از طريق انرژي‌هاي نو برق‌دار شده‌اند، در مورد هزينه اجراي انرژي‌هاي تجديدپذير در روستاها گفت: اکنون ايجاد هر کيلووات ظرفيت در بخش انرژي‌هاي نو، حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ ميليون ريال اعتبار نياز دارد.
به گفته مصلحتي، براي ۲۱۷ پنل خورشيدي نصب شده در روستاهاي کشور ۲۰۰ ميليارد ريال هزينه شده که ظرفيت برق توليدي آن نيز ۲٫۵ مگاوات است.
برق‌رساني به روستاهاي بدون برق که کمتر از ۱۰ خانوار در آن زندگي مي‌کنند به اين دليل با اولويت انرژي‌هاي خورشيدي مورد توجه قرار گرفته است که اين روستاها به طور عمده در مناطق دورافتاده و صعب العبور قرار دارند.
البته بهره مندي از انرژي‌هاي تجديدپذير در روستاها موضوع و رويکرد جديدي در وزارت نيرو و دولت نيست؛ چنانچه از کل ۲ هزار و ۱۵۲ روستايي که در دولت يازدهم برقدار شدند، ۲۱۷ روستا با جمعيتي بيش از ۲ هزار و ۳۵۰ خانوار از طريق سيستم‌هاي انرژي نو برقدار شده اند.
بايد در نظر داشت که برقرساني به روستاها آن هم روستاهايي که آخرِ صفِ برقرساني قرار گرفته اند، چالش‌ها و موانع ويژه‌اي به همراه دارد؛ روستاهايي که گاه فقط ۱۰ خانوار در آن زندگي مي‌کند و براي رسيدن به آنجا بايد راه‌هايي صعب العبور را طي کرد؛ اين روستاها پراکندگي زيادي دارند و طول خط انتقال آنها نيز بسيار طولاني است.


مطالب پیشنهادی