صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک شد
۲۷ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

شهنازی دبیر کل شد، طاهریان و باقرزاده نایب رئیس

رضا صالحی امیری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک انتخاب شد.

به نقل از ایسنا، چهل و پنجمین مجمع عمومی و انتخاباتی کمیته ملی المپیک در محل آکادمی ملی المپیک آغاز شد. در این مجمع مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک حضور دارند. مجمع عمومی و انتخاباتی کمیته ملی المپیک ۶۰ عضو دارد که ۵۸ عضو در این مجمع حاضر هستند. محمود مشحون یکی از ۵ خبره ورزشی و عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک و محمدعلی شجاعی رئیس فدراسیون تیروکمان در مجمع غایب بودند.

*موافقت اعضا با برگزاری مجمع بر طبق اساسنامه قدیم

کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک در ابتدای مجمع عمومی با تسلیت شهادت دریانوردان اظهار کرد: سال گذشته که مجلس انتزاع کمیته ملی المپیک از پارالمپیک را مطرح کرد عنوان کرد اساسنامه هر دو نهاد باید همزمان اصلاح و به هیات وزیران برسد. ما تمام کارها را با هماهنگی وزارت ورزش انجام دادیم و اساسنامه  آماده است در مجمع  به تصویب برسد.

هاشمی همچنین گفت: قبلا ابهامی در برگزاری انتخابات در رابطه با اینکه انتخابات با کدام اساسنامه برگزار شود وجود داشت که از کمیته بین المللی المپیک و نهاد های داخلی استعلام گرفتیم که قرار شد انتخابات با اساسنامه قدیم برگزار شود چون اساسنامه جدید تصویب نشده است. از این رو از اعضای مجمع می خواهم نظرخود را با برگزاری انتخابات با اساسنامه فعلی عنوان کنند. در این لحظه اعضای مجمع موافقت خود را اعلام کردند.

هاشمی همچنین گفت: برای چهارسال آینده کمیته ملی المپیک آرزوی موفقیت دارم. کار همچون دوی امدادی است که در این مسیر همه باید به هم کمک کنند.

*ارائه عملکرد گزارش مالی و درخواست شایسته از هاشمی

پس از صحبت های هاشمی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک عملکرد چهارساله کمیته را به مجمع ارائه کرد.

شهنازی گفت: فعالیت های وسیع کمیته ملی المپیک به صورت سی دی در اختیار اعضای مجمع گذاشته شده است و فقط خواستم از اعضا تشکر کنم و آرزوی موفقیت داشته باشم.

شباک سرپرست خزانه داری نیز گزارش مالی عملکرد ۹۵ را به مجمع ارائه کرد و اعضا موافقت خود را با این گزارش مالی اعلام کردند.

مجید شایسته رییس فدراسیون تنیس سپس عنوان کرد: تنها جایی در کشور هستیم که گزارش حسابرس توسط خزانه دار ارائه می شود اما در مجامع توسط حسابرس ارائه می شود. در خواست دارم در اساسنامه این مورد اصلاح شود که هاشمی هم عنوان کرد در اساسنامه جدید این مورد لحاظ شده است.

*سه ناظر انتخابات مشخص شدند

برای برگزاری مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک باید سه ناظر انتخاباتی مشخص می شدند از این رو از بین اعضای مجمع که ذی نفع نیستند سه نفر انتخاب شدند.

محمدرضایی رییس فدراسیون اسکیت، ثوری رییس فدراسیون بوکس و  زهرا نعمتی پرچمدار ایران در المپیک ریو به عنوان ناظر انتخاب شدند.

کیانوش رستمی اسامی ناظر ها را از بین کسانی که تمایل داشتند انتخاب کرد.

*خسروی‌وفا انصراف داد، صالحی امیری رئیس شد

پست ریاست تنها دو کاندیدا داشت که محمود خسروی وفا کناره گیری کرد و رضا صالحی امیری تنها نامزد باقی مانده برای پست ریاست شد تا ریاستش قطعی شود. در مورد ریاست رای گیری کتبی انجام نشد و فقط اعضای مجمع قیام کردند.

*پیروزی شهنازی بر علی نژاد در انتخابات دبیرکلی

در ادامه انتخابات هیات رییسه وهیات اجرایی کمیته ملی المپیک پس از انتخاب رضا صالحی امیری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک، تکلیف پست دبیرکلی هم مشخص شد.

در حالی که انتخاب دبیر کل به دور دوم کشیده شده بود، شاهرخ شهنازی دبیر کل قبلی کمیته ملی المپیک توانست با کسب ۳۸ رای از ۵۸ رای ماخوذه به عنوان دبیرکل کمیته ملی المپیک انتخاب شود. مهدی علی نژاد رئیس فدراسیون ووشو نیز در حالی که در دور اول ۲۶ رای داشت، در دور دوم ۲۰ رای آورد.

در دور اول رای‌گیری مهدی علی‌نژاد و شاهرخ شهنازی هر کدام صاحب ۲۶ رای شدند تا انتخابات به دور دوم کشیده شود. صادق فرجی رییس فدراسیون کاراته ۴ رای داشت و علی مرادی رییس فدراسیون وزنه‌برداری نیز دو رای بدست آورد. محمد درخشان رییس فدراسیون جودو نیز پیش از این انصراف داده بود.

*طاهریان و باقرزاده نایب رئیس شدند

در ادامه انتخابات نواب رییس هم برگزار شد که در دور دوم، طاهره طاهریان، رباب شهریان، هادی ساعی و فضل‌الله باقرزاده با یکدیگر رقابت کردند و در نهایت طاهره طاهریان با ۳۵ رای به عنوان نایب رییس اول  و فضل الله باقرزاده با کسب ۲۵ رای نایب رییس دوم کمیته ملی المپیک شدند. همچنین رباب شهریان ۲۰ رای و هادی ساعی ۱۹ رای داشتند.

*سعیدی خزانه دار شد

همچنین انتخابات خزانه داری برگزار شد که کیکاووس سعیدی  با کسب ۳۱ رای توانست به عنوان خزانه دار کمیته ملی المپیک انتخاب شود.

سعیدی رییس فدراسیون گلف هم است و باید از سمت خود در فدراسیون استعفا دهد.

میترا نوری دیگر کاندیدای این پست ۲۵ رای آورد و مهدی علی نژاد هم انصراف داد.

پس از اعلام رای سعیدی، کیومرث هاشمی  با تبریک به وی مجددا از او خواست که از حضور در فدراسیون استعفا دهد تا دوشغله نباشد.

*انتخاب ۷ عضو هیات اجرایی

در دور نخست انتخابات هیات اجرایی کمیته ملی المپیک تکلیف سه کرسی مشخص شد و سه نفر بعدی در دور دوم مشخص می‌شوند. علیرضا رحیمی رییس فدراسیون هندبال با ۳۷ رای، مجید کیهانی، رییس فدراسیون دوومیدانی با ۳۴ رای و محمد علیپور رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی با ۳۲ رای به عضویت هیات اجرایی کمیته ملی المپیک درآمدند و ۶ نفر دیگر به دور دوم رفتند.

علی دادگر رییس فدراسیون تیراندازی با ۲۹ رای، عبدی افتخاری رییس فدراسیون اسکی با ۲۸ رای، مجید شایسته رییس فدراسیون تنیس با ۲۵ رای، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال با ۲۲ رای، محسن رضوانی رییس فدراسیون شنا با ۱۹ رای و مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری با ۱۹ رای به دور دوم راه یافتند تا سه نفر دیگر هیات اجرایی از بین این ۶ رییس فدراسیون انتخاب شوند.

محمد درخشان رئیس فدراسیون جودو با ۱۶ رای، خسرو قمری رئیس فدراسیون دوچرخه سواری با ۱۶ رای، محمد علی صبور رئیس فدراسیون سه گانه با ۱۴ رای، احمد ضیایی رئیس فدراسیون والیبال با ۱۳ رای و زهرا اینچه درگاهی رئیس فدراسیون ژیمناستیک با ۱۰ رای نفراتی بودند که به دور دوم راه نیافتند.

اما دور دوم انتخابات نیز برای تعیین سه عضو دیگر هیات اجرایی برگزار شد که در نهایت عبدی افتخاری با ۲۷ رای، علی دادگر با ۲۶ رای و مجید شایسته با ۲۴ رای به هیات اجرایی راه یافتند.

محسن رضوانی با ۲۳ رای، مهدی تاج با ۲۲ رای و مسعود خلیلی با ۱۸ رای سه نفری بودند که به هیات اجرایی راه پیدا نکردند.

این در حالی بود که پیش از این هادی ساعی به عنوان نماینده کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک به عضویت هیات اجرایی درآمده بود.

*ترکیب هیات رییسه و هیات اجرایی کمیته ملی المپیک:

رییس: رضا صالحی امیری؛ دبیرکل: شاهرخ شهنازی؛ نواب رییس:  طاهره طاهریان و فضل الله باقرزاده؛ خزانه دار: کیکاووس سعیدی؛  هیات اجرایی: هادی ساعی، علیرضا رحیمی، مجید کیهانی، محمد علیپور، عبدی افتخاری، علی دادگر، مجید شایسته.


مطالب پیشنهادی