تاثير افزايش نرخ دلار بر بورسي‌ها
۲۳ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

پس از رشد شتابان بورس در هفته‌هاي گذشته، اکنون شاخص وارد مرحله استراحت و تعديل شده که عقب نشيني نماگرهاي بازار سرمايه را به دنبال داشته است. افزايش قيمت دلار مي‌تواند تاثير مثبتي بر سودآوري شرکت‌هاي صادرات محور داشته باشد، اما در مقابل، براي شرکت‌هايي که ميزان واردات بيشتري دارند، منفي خواهد بود.

با توجه به نزديک شدن به زمان انتشار گزارش‌هاي ۹ ماه شرکت‌ها و پيش‌بيني اعلام تعديل‌هاي مثبت، فعالان بازار سرمايه اميدوارند که رشد بورس دوباره از سرگرفته شده و معاملات بورس، رونق بگيرد.

شاخص کل بازار سرمايه بعد از يک رشد خوب ۲۰ درصدي در نيمه دوم سال و رسيدن به سطح ۹۸ هزار و ۶۰۰ واحدي اندکي آرام گرفت و در حال حاضر در کانال ۹۶ هزار واحدي در حال حرکت است.

عامل ريزش سه هزار واحدي بازار سرمايه صرفا ريسک سيستماتيک و سياسي بوده است و ريسک سياسي ايجاد شده، موجب التهاب در بازارها شد به گونه‌اي که قيمت دلار نيز تا سطح ۴۴ هزار ريال و قيمت سکه تا سطح ۱۵ ميليون و ۳۰۰ هزار ريال افزايش يافت.

در حال حاضر نرخ دلار در محدوده ۴۳ هزار و ۵۰۰ ريال و سکه بهار آزادي نيز در محدود ۱۴ ميليون و ۷۰۰ هزار ريال معامله مي‌شود که نشان از کاهش ۶۰۰ هزار ريالي دارد.

به نظر مي‌رسد قيمت‌ها باز هم جاي کاهش بيشتر داشته باشند که البته اين عامل در سکه بهار آزادي بيشتر است، اما براي دلار فعلا نمي‌توان کاهش چنداني را مد نظر قرار داد و بيشتر انتظار تثبيت در اين محدوده وجود دارد،از سوي ديگر، در کنار بررسي قيمت دلار به لحاظ عرضه و تقاضا در کشور بايد 

«شاخص دلار» در امريکا را نيز مورد بررسي قرار داد؛ شاخص دلار آمريکا ارزش دلار اين کشور را در برابر ارزهايي مانند يورو، ين، پوند، و دلار کانادا نشان مي‌دهد که بيشترين ارزش اين سبد، متعلق به يورو با مالکيت ۵۷ درصدي است. 

از سوي ديگر، چشم‌انداز افزايش نرخ بهره در آمريکا افزايشي است و انتظار مي‌رود که در صورت افزايش نرخ بهره در آمريکا در سال جاري، ارزش شاخص دلار افزايش يابد که مي‌تواند به عنوان يکي از عوامل تعيين کننده قيمت دلار در کشور به شمار رود ، اما اين مساله را بايد مورد توجه قرار داد که قيمت ارز، تابع عرضه دلار و کنترل بازار در داخل کشور نيز است.

اگر چشم‌انداز قيمت دلار افزايشي باشد مي‌توان اثرات تغييرات قيمت دلار بر شرکت‌هاي صادراتي را مثبت و شرکت‌هايي که ميزان واردات بيشتري دارند را منفي ارزيابي کرد که البته وزن شرکت‌هايي که قيمت ارز بر آنها اثر منفي دارد به مراتب بيشتر است. 


مطالب پیشنهادی