افزايش سه برابري بليت‌هاي نوروزي
۲۳ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

بررسي نرخ بليت‌هاي هواپيما براي سفرهاي خارجي نشان مي‌دهد، نرخ سفرهاي هوايي براي گردشگران ايراني که قصد سفر به خارج از کشور را در ايام نوروز ۹۷ دارند ميليوني بالا رفته است.

به گزارش مهر، تعطيلات ژانويه در کل اروپا برگزار شد و برخي از ايراني‌ها براي ديدن اين جشن راهي کشورهاي ديگر شدند در اين ميان پروازهاي خارجي و حتي ايرلاين‌هاي ايراني که به مقصد خارج از کشور پرواز دارند نرخ خود را در اين ايام بالا بردند نرخي که گاهي تا دو و يا سه برابر قيمت نيز افزايش داشت.

بعد از تعطيلات ژانويه‌اما تعطيلات عيد نوروز نيز در پيش است و در اين ميان باز هم نه تنها ايرلاين‌هاي داخلي افزايش نرخ خواهند داشت بلکه ايرلاين‌هاي خارجي که ديگر تا آن زمان تعطيلات ديگري تا قبل از عيد پاک ندارند بازهم نرخ پرواز خود را براي ايراني‌ها بالا مي‌برند. اما چرا اين اتفاق مي‌افتد؟ چرا وقتي کشورهاي ديگر تعطيلات ندارند اين نرخ براي ايراني‌ها افزايش پيدا مي‌کند؟

نرخ بليت پرواز به سمت نپال که در روزهاي ديگر سال يک ميليون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است در اين ايام به دو ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيده است. براي مقصد مراکش نيز از تهران اگر بليت هواپيما تا قبل از ژانويه براي عيد نوروز يک ميليون و ۸۰۰ هزار تومان بوده براي ايام نوروز اين رقم به ۳ ميليون و نيم رسيده است. 

براي سفر به صربستان که يکي از جاذبه‌هاي جديد براي مسافران ايراني به شمار مي‌آيد و اکنون بليت آن از ۸۰۰ هزار تومان تا يک ميليون تومان متغير است مسافران بايد در روزهاي اول عيد همين بليت را سه ميليون و نيم بخرند. براي سفر به سريلانکا نيز در همين ايام بليت يک ميليون و ۵۰۰ هزار توماني که برخي از روزها غير از تعطيلات سال مي‌شد آن را با يک ميليون و صد هزار تومان نيز تهيه کرد، براي ايام نوروز اين بليت با پرواز ايراني به سه ميليون تومان رسيده است. براي استفاده از پروازهاي خارجي نيز در همين مسير بايد ۸۰۰ هزار تومان بيشتر هزينه کرد.  بليت ۸۰۰ هزار توماني تهران به‌امارات نيز در روزهاي اول تا دهم فروردين ۹۷ تا يک ميليون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته مي‌شود.

در اين باره، يعقوب قاسمي‌از مديران آژانس‌هاي مسافرتي و فعالان گردشگري به خبرنگار مهر مي‌گويد: در خارج از کشور هر ايرلايني نسبت به زمان‌هاي خاص نرخ بليت خود را افزايش مي‌دهد. در تعطيلات ژانويه طبيعي است که نرخ پرواز براي اروپايي‌ها بيشتر از هر زمان ديگري باشد.

وي افزود: مديران ايرلاين‌هاي بزرگ تعطيلات کشورهاي ديگر را رصد مي‌کنند تا ببيند چه روزهايي تعطيلات دارند و چه زمان‌هايي است که مردم آن کشور مي‌توانند به سفر بروند بنابراين در همين روزها نرخ پرواز خود را بالا مي‌برند اين کار را ايرلاين‌هاي ايراني براي سفرهاي داخل کشور نيز انجام مي‌دهند آنها مي‌گويند که تنها ۱۵ روز تعطيلات نوروز را فرصت دارند تا پروازشان را بفروشند و کار کنند و ممکن است براي سفر مردم کشورهاي ديگر نيز اين نرخ را بالا ببرند. از طرفي ايرلاين کشورهاي ديگر از محل ترانزيت هوايي درآمد کسب مي‌کنند ولي ايرلاينهاي ما غير از يکي از آنها ترانزيت ندارند.

اکنون برخي از ايرلاين‌ها نه تنها براي ايام ژانويه قيمت پروازهاي خود را بالا برده‌اند بلکه نرخ بليت خود را براي مقاصدي که سفر به آن کشورها در ايام نوروز از سوي ايرانيان زياد است نيز افزايش داده‌اند. اين افزايش نرخ درست تا روزهاي قبل از کريسمس به روال عادي بود و افراد اگر زودتر براي ايام نوروز اقدام به خريد بليت مي‌کردند مي‌توانستند با نرخ مناسب تري بليت تهيه کنند اما اکنون اين نرخ‌ها براي برخي از مسيرها حتي تا سه برابر افزايش يافته است.


مطالب پیشنهادی