شورش شاهزادگان سعودی
۲۲ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

منابع محلی از کشته شدن ۳ شاهزاده سعودی و ۷ نگهبان در درگیری مسلحانه‌ در زندان الحائر ریاض خبر دادند.

منابع محلی از کشته شدن ۳ شاهزاده سعودی و ۷ نگهبان در درگیری مسلحانه‌ در زندان الحائر ریاض خبر دادند.
منابع محلی اعلام کردند در درگیری مسلحانه‌ای که در زندان الحائر ریاض صورت گرفت، ۳ شاهزاده سعودی و ۷ نگهبان کشته شدند.
نیروهای گارد سلطنتی عربستان سعودی روز شنبه ۱۱ شاهزاده معترض را، که در مقابل «قصر الحکم»- یکی از قدیمی‌ترین کاخ‌های حکومتی- تجمع کرده بودند، دستگیر به و زندان «الحائر» در ریاض منتقل کرده بودند.
این شاهزاده‌های سعودی با برگزاری این تجمع، لغو دستور سلطنتی درخصوص توقف پرداخت قبض برق و آب شاهزادگان از سوی دولت بود، را خواستار بودند.
این شاهزاده‌های بازداشت‌شده همچنین خواستار پرداخت جریمه نقدی درخصوص حکم قصاصی شدند که علیه یکی از پسرعموهایشان صادر شده است.
انتقال شاهزاده بن‌طلال به زندان مخوف «الحائر»
بارزترین شاهزاده بازداشت‌شده سعودی به اتهام فساد، که در هتل مجلل «ریتز کارلتون» در پایتخت به‌سر می‌بردند به زندان الحائر منتقل شده است.
رسانه‌های خبری اعلام کردند که مقام‌های سعودی تصمیم گرفتند افرادی را که به اتهام فساد در هتل مجلل ریتز کارلتون به‌سر می‌بردند، به زندان الحائر، که ویژه تروریست‌ها و جنایتکاران خطرناک است، منتقل کنند.
منابع آگاه اعلام کردند، انتقال افراد محبوس‌شده در هتل به زندان الحائر انجام شده است.
طبق اعلام این منابع، ۶۰ تن از این بازداشت‌شدگان، بعد از آن‌که از توافق با مقام‌های ریاض بر سر اعطای بخش زیادی از اموال‌شان در ازای آزادی‌شان امتناع کرده‌اند، به زندان الحائر منتقل شدند. سرشناس‌ترین آنها شاهزاده «ولید بن‌طلال» میلیاردر معروف سعودی، شاهزاده «ترکی بی‌عبدالله» امیر سابق ریاض و شماری از مقام‌های سابق دولتی است.
ژنرال بازنشسته «انور عشقی» پیشتر گفته بود که مقام‌های دولتی درصدد انتقال افراد باقی‌مانده در هتل ریتز کارلتون به زندان الحائر است.
گزارش‌ها حاکی‌ست در اطراف هتل ریتز کارلتون نیز دیگر شرایط امنیتی حاکم نیست و این هتل در ماه فوریه فعالیت خود را از سرخواهد گرفت.
زندان مخوف الحائر تحت نظارت سازمان اطلاعات عربستان است و بیشتر زندانیان این زندان در پرونده‌های تروریستی محکوم شده‌اند. زندان الحائر جزو بزرگ‌ترین زندان‌های عربستان از بین ۵ زندانی است که تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارند.
بلومبرگ جزئیاتی از بازداشت اخیر ۱۱ شاهزاده عربستانی منتشر کرد
خبرگزاری بلومبرگ جزئیات جدیدی از حادثه بازداشت ۱۱ شاهزاده عربستانی حین تجمع‌شان مقابل کاخ سلطنتی در ریاض منتشر کرد.
خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اسامی برخی شاهزادگان عربستانی بازداشت شده در جریان اعتراض‌های اخیر در ریاض را اعلام کرد. این شاهزادگان اخیرا به اتهام تجمع در اعتراض به آنچه عدم پرداخت قبوض آب‌ و برق کاخ‌هایشان خوانده شده، مقابل کاخ پادشاهی در ریاض بازداشت شدند.
این خبرگزاری افزود که دلیل این تجمع دلیلی نبوده که مقامات عربستانی می‌گویند.
بلومبرگ اضافه کرد: پسران مالک شرکت “المراعی”، بزرگترین شرکت تولید شیر و لبنیات جزو شاهزادگانی هستند که اخیرا بازداشت شده‌اند. شاهزادگان نایف بن سلطان و سعود بن سلطان، فرزندان سلطان بن محمد الکبیر، میلیاردر عربستانی، مؤسس شرکت المراعی جزو ۱۱ شاهزاده‌ای هستند که بازداشت شده‌اند. شاهزاده نایف عضو هیئت مدیره شرکت المراعی و رئیس سومین شرکت بزرگ مخابراتی عربستان”زین” است.
در این گزارش آمده است: خانواده “الکبیر” در خاندان حاکم عربستان شامل تعدادی از تجار برجسته هستند، اما در سیاست نقشی ندارند. یکی از اعضای خاندان حاکم عربستان فایل صوتی را منتشر کرده و مسؤولان عربستانی را به چالش کشیده است. وی در این فایل می‌گوید، تمامی اتهامات علیه بازداشت شدگان دروغ است و نمی‌توان آنها را باور کرد.
در این فایل، عبدالله بن سهود بن محمد می‌گوید، تمامی شاهزادگان توانایی مالی زیادی داشته و مشکلی با پرداخت قبوض خدماتی خود ندارند.
در این فایل صوتی، شاهزاده عبدالله می‌گوید: شاهزادگان بازداشت شده به همراه یکی از نزدیکانشان بعد از دریافت احضاریه جهت تحقیقات به ساختمان استانداری ریاض منتقل شدند. زمانی که به آنجا رسیدند نگهبانان مانع ورود آن‌ها شدند. برخی از شاهزادگان نیز هیجان زده شده و به درگیری لفظی پرداختند که در نتیجه بازداشت شدند.اما شاهزاده عبدالله به رغم این مواضع در پایان به ستودن و تعریف و تمجید از پادشاه و ولیعهد عربستان پرداخته و از تلاش برخی برای ایجاد دودستگی میان خاندان حاکم انتقاد کرده است.این در حالی است که بازداشت شاهزادگان در راستای کمپینی است که تحت رهبری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای “مقابله با فساد” آغاز شده است.


مطالب پیشنهادی