اشتیاق ژرمن ها به حضور در صنعت پتروشیمی ایران
۲۲ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

توسعه صنعت پتروشيمي‌در قالب اجراي برنامه ششم توسعه حداقل به حدود ۵۰ ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز دارد که براي تامين اين سرمايه در طول دو سال گذشته مذاکرات متعددي با شرکت‌هاي بين‌المللي انجام شده است.


توسعه صنعت پتروشيمي‌در قالب اجراي برنامه ششم توسعه حداقل به حدود ۵۰ ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز دارد که براي تامين اين سرمايه در طول دو سال گذشته مذاکرات متعددي با شرکت‌هاي بين‌المللي انجام شده است.در اين ميان آلمان‌ها بيش از همه علاقه مند به مذاکره با ايران بوده و قراردادهايي که با شرکت‌هاي آلماني امضا شده در يک قدمي‌اجرا قرار دارند.
سال گذشته ۵۰ هيات از آلمان به ايران سفرکردند که درميان آنها صاحبان صنايع، اعضاي اتاق‌هاي بازرگاني آلمان و برخي مقامات دولتي حضور داشتند. تعداد اعضاي برخي از هيات‌هاي مذکور به ۳۰ نفر مي‌رسيد که اين اعضا چشم‌انداز مثبتي از بهبود روابط تجاري ايران و آلمان ارائه کردند و اين روابط اکنون در بالاترين سطح تداوم قرار دارد. سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي‌ايران يکي از پروژه‌هاي بزرگ و مورد علاقه شرکت‌هاي آلماني است که نيازمند کار مطالعاتي بوده و اکنون پس از رفت و آمدهاي مکرر مطالعات اين طرح‌هاي سرمايه‌گذاري به اتمام رسيده و تفاهم نامه‌هايي با شرکت‌هاي مختلف فعال در صنعت پتروشيمي‌ايران به امضا رسيده است.
در حال حاضر کار مطالعات فني و اقتصادي و همچنين انعقاد تفاهم نامه با برخي از شرکت‌هاي آلماني براي حضور در صنعت پتروشيمي‌ايران به اتمام رسيده است.‌آلمان‌ها بيشترين و برترين تکنولوژي‌هاي روز جهان را دراختيار داشته و بيشترين علاقه‌مندي را در پسابرجام به بازار ايران نشان داده‌اند.
بر اساس اين گزارش، توسعه صنعت پتروشيمي‌در قالب اجراي برنامه ششم توسعه حداقل به حدود ۵۰ ميليارد دلار سرمايه گذاري جديد نياز دارد که اين سرمايه گذاري بايد در قالب طراحي، ساخت و بهره برداري از طرح‌هاي جديد، اجراي پروژه‌هاي رفع گلوگاه‌هاي توليد و انتقال دانش در صنايع پتروشيمي‌انجام شود. در طول دو سال گذشته تاکنون مذاکرات متعددي با شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي همچون شل، توتال، BASF، ايرليکوئيد، لينده، تکنيپ، اکسنس،‌هالدوتاپسو، ميتسوئي، UOP و … به منظور سرمايه گذاري، انتقال دانش و تکميل زنجيره‌هاي ارزش در صنعت پتروشيمي‌ايران انجام شده است.
جزييات مذاکره آلماني‌هاي با پتروشيمي‌هاي ايران
طبق آمار در بين شرکت‌هاي خارجي تاکنون بيشترين گفتگو، امضاي تفاهم نامه و حتي قرارداد فروش دانش فني، انجام مطالعات مهندسي، اجراي طرح‌هاي رفع گلوگاه‌هاي توليد و سرمايه گذاري با شرکت‌هاي آلماني انجام شده است.در بين شرکت‌هاي آلماني مذاکرات متعددي با BASF انجام شده اما بيشترين همکاري تاکنون بين شرکت‌هاي پتروشيمي‌ايران با دو شرکت لينده و زيمنس آلمان بوده است.مذاکرات با شرکت زيمنس آلمان در بخش خريد و تجهيز ماشين آلات دوار و با شرکت لينده در بخش‌هاي سرمايه گذاري، رفع گلوگاه‌هاي توليد، فروش و انتقال دانش، انجام مطالعات مهندسي و اقتصادي بوده است.
عزم شرکت‌هاي آلماني براي حضور در صنعت پتروشيمي‌ايران
شرکت‌هاي آلماني به دليل وجود زير ساخت‌هاي مطلوب مصمم به سرمايه گذاري و انتقال دانش فني به شرکت‌هاي پتروشيمي‌ايران هستند.
ابوالفضل روغني عضو اتاق مشترک ايران و آلمان با تاکيد براهميت جذب سرمايه گذاري‌هاي جديد خارجي در صنعت پتروشيمي‌کشورمان درگفتگو اظهار کرد‌: ‌يکي از مزيت‌هاي ايران درتوسعه پتروشيمي‌دارا بودن خوراک‌هاي متنوع است بنابراين اگر واحدهاي بزرگ پتروشيمي‌در کشور ايجاد شوند منافع بسيار زيادي براي کشور خواهد داشت .
روغني با تاکيد برلزوم سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي‌از محل منابع داخلي و فاينانس‌هاي خارجي افزود: افزايش و جذب ‌سرمايه گذاري خارجي از موضوع‌هاي مهمي‌است که بهبود آن نيازمند ايجاد زمينه‌ها و بسترهاست دولت يازدهم و دوازدهم بر اين موضوع تاکيد دارد که پس از برجام زمينه‌هاي جذب سرمايه خارجي را در کشور فراهم کرده است .
وي با اشاره به عزم شرکت‌هاي آلماني براي حضوردرصنعت پتروشيمي‌ايران ادامه داد:‌دولت پيش‌بيني کرده است که سالانه ۵۰ ميليارد دلار و در يک دوره ۵ ساله حدود ۲۵۰ ميليارد دلار سرمايه گذاري درکشور صورت گيرد و اميد است که بخشي از اين تامين مالي با مشارکت شرکت‌هاي صاحب نام آلماني محقق شود.
عضو اتاق مشترک ايران و آلمان با بيان اينکه تمايل شرکت‌هاي بزرگ و مطرح خارجي در زيرساخت‌هاي بزرگ کشور است ، عنوان کرد:‌ شرکت‌هاي مختلف اروپايي در چند سال اخير براي حضور درطرح‌هاي توسعه‌اي پتروشيمي‌تفاهم نامه‌هاي مختلفي را امضا کرده‌اند که در صورت فراهم شدن شرايط بزودي قراردادهايي نيز نهايي شده و اجرايي خواهند شد.
روغني تصريح کرد: شرکت‌هاي آلماني، فرانسوي، ايتاليايي ،چيني و کره‌اي بيشترين تمايل را براي سرمايه گذاري درکشور دارند و در صورت حمايت دولت‌ها مي‌توان شاهد ورود سرمايه‌هاي جديد درصنايع مختلف کشور از جمله پتروشيمي‌بود.
وي با اشاره به نقش مهم اتاق‌هاي مشترک بازرگاني ، خاطرنشان کرد: رايزني و مذکره با مقامات و نهادهاي مرتبط با تجارت در کشور خارجي جهت بهبود شرايط تجارت از جمله وظايف اتاق‌هاي مشترک است و به اين منظور اقدامات مناسبي هم صورت گرفته است .
در همين راستا شرکت لينده قراردادي به منظور فروش دانش فني و انجام مطالعات مهندسي در طرح پتروشيمي‌کيان و طرح افزايش توليد اتان و اتيلن پتروشيمي‌مارون امضا کرده است. همچنين پتروشيمي‌اميرکبير قراردادي با لينده براي اجراي طرح‌هاي رفع گلوگاه‌هاي توليد امضا کرده است که اجراي اين طرح به صورت مستقيم منجر به تثبيت خوراک واحد اتيلن پتروشيمي‌اميرکبير خواهد شد.همچنين اين شرکت آلماني تاکنون گفتگوهايي با شرکت‌هاي پتروشيمي‌پليمر آريا ساسول، جم و بندرامام براي افزايش ظرفيت توليد اتيلن آغاز کرده است. لينده مذاکراتي را از چند ماه قابل تاکنون به منظور امضاي اولين قرارداد BOO براي ساخت، تکميل و بهره‌برداري از مجتمع پتروشيمي‌دماوند نيز آغاز کرده است.
در همين رابطه اميرحسين زماني نيا درباره مذاکره با مديران شرکت لينده گفت : اين شرکت آلماني آماده همکاري با ايران در چند طرح پتروشيمي‌است که در اين زمينه مذاکره خوبي انجام شد و نتيجه آن نيز خوب بود.
وي با بيان اين که راه‌هاي تامين مالي پروژه‌هاي صنعت پتروشيمي‌ايران با لينده در حال بررسي است، تصريح کرد: آنان معتقد بودند با وجود آن که بانک‌هاي اروپايي براي حضور در ايران احتياط مي‌کنند اما راه‎هاي مختلفي براي تامين مالي وجود دارد.
معاون امور بين الملل و بازرگاني وزارت نفت همچنين از ملاقات مديران لينده با بيژن زنگنه، وزير نفت در حاشيه اين همايش خبر داد و گفت: اين شرکت همچنين براي حضور در پروژه ايران ال ان جي ابراز تمايل کرده است.
زماني نيا با تاکيد بر اين که خوشبختانه مذاکرات بسيار خوب و جامعي با اين شرکت آلماني انجام شد، تصريح کرد: درصورت فراهم شدن شرايط اين شرکت آماده است تا از منابع داخلي خود در ايران سرمايه گذاري کند.
همچنين نمايندگان لينده با تاکيد بر اين که علاقه‌مند به سرمايه گذاري و انتقال دانش فني به ايران هستند اعلام کردند: به‌زودي شاهد توافق‌هاي نهايي با شرکت‌هاي مختلف ايراني فعال در صنعت پتروشيمي‌خواهند بود.
بررسي نحوه مشارکت لينده در طرح پتروشيمي‌دماوند و نيز چند طرح متانول از جمله مهمترين محورهاي مذاکرات لينده با مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي‌ايران بود، همچنين دو طرف بر نقش مهم حمايت دولت‌ها براي تسهيل در نهايي شدن مذاکرات تاکيد کردند.

مطالب پیشنهادی