ابهام در صدور گاز ایران به گرجستان
۱۷ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

در طول یک سال گذشته همواره مسئولان شرکت ملی گاز ایران اعم از مدیرعامل و سرپرست اموربین الملل این شرکت دم از مذاکره با گرجستانی ها به منظور صادرات گاز به این کشور می‌زنند،


در طول یک سال گذشته همواره مسئولان شرکت ملی گاز ایران اعم از مدیرعامل و سرپرست اموربین الملل این شرکت دم از مذاکره با گرجستانی ها به منظور صادرات گاز به این کشور می‌زنند،اما اعلام می‌کنند هنوز این مذاکرات به قرار داد منتهی نشده است.
به گفته مسولین شرکت ملی گاز ،افزایش تولید از فازهای جدید پارس جنوبی موجب شده است ایران در تجارت جهانی گاز و مذاکرات با کشورهای همسایه دست بالا را داشته باشد.
ظاهرا ایران درحالی به دنبال فروش گاز به گرجستان است که این کشور هیچ درخواست رسمی برای واردات گاز از ایران ارائه نکرده این در حالی است که مریم والیشویلی معاون وزیر انرژی گرجستان نیز به طور صریح اعلام کرده است صادرات گاز ایران به گرجستان از نظر تئوری امکان پذیر است و حتی زیرساخت‌های لازم برای این امر وجود دارد وحتی طرف ایرانی نیز آمادگی خود را برای صادرات گاز به گرجستان اعلام کرده ولی ما نیازی به گاز ایران نداریم و گاز گاز آذربایجان و روسیه را ترجیح می‌دهیم.
معاون وزیر انرژی گرجستان ، با بیان این‌که برای معامله تجاری گاز میان ایران و گرجستان شرکت‌های خصوصی باید اقدام کنند، گفته بود: از لحاظ تئوری، شرکت‌های خصوصی می توانند چنین قراردادی امضا کنند و قانون گرجستان چنین چیزی را ممنوع اعلام نکرده است.
وی افزوده بود: در موضوع صادرات گاز ایران به گرجستان، این چنین قراردادهایی باید برای ثبت به دولت گرجستان ارائه شوند. زیرساخت خط لوله گرجستان توسط دولت کنترل می‌شود، شرکت‌های خصوصی و دولت گرجستان باید برای انتقال گاز در داخل کشور قرارداد امضا کنند که چنین قراردادهایی هم امضا نشده است.
معاون وزیر انرژی گرجستان با این حال تاکید کرد در صورت نیاز به تامین گاز از ایران، این کار می تواند هم از ارمنستان و هم از آذربایجان به گرجستان منتقل شود، زیرا زیرساخت‌های لازم در مرز هر ۲ کشور وجود دارد.
سابقه صادرات گاز ایران به گرجستان مربوط به سال ۲۰۰۶ میلادی است یعنی همان زمانی که شاه لوله انتقال گاز “شمال قفقاز- جنوب قفقاز” و “موزدوک-تفلیس” منفجر شد و گرجستان نتوانست گاز مورد نیاز خود را از روسیه وارد کند.
به همین دلیل این کشور برای تامین گاز مورد نیاز خود در دوره ای دست به دامان ایران شده و قرارداد صادرات گاز به این کشور بین مسئولان وقت صنعت نفت ایران و گرجستان منعقد شد به طوری که مقرر شد گاز ایران در ازای ۱۲۰ دلار در هر هزار متر مکعب به این کشور صادر شود. گرچه در آن موقع مسئولان ایرانی اعلام می کردند قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان بلند مدت است اما زمانی که خط لوله صادرات گاز روسیه به این کشور تعمیر شد گرجستانی ها به طور رسمی اعلام کردند دیگر نیازی به گاز ایران ندارند و واردات گاز از ایران را قطع کردند.
وی رسما اعلام کرده است با توجه به واردات گاز از روسیه و آذربایجان این کشور نیازی به واردات گاز از ایران ندارد.
در تازه ترین اظهار نظر روز گذشته حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان منتفی نشده است و در صورت نهایی شدن توافق‌ها، بخش خصوصی گاز ایران را از خاک ارمنستان به گرجستان صادر می‌کند.
صادرات گاز ایران به گرجستان همچنان در دستور کار است
وی  درباره صادرات گاز ایران به گرجستان گفت: شرایط جغرافیایی ایران به گونه‌ای است که امکان صادرات گاز به بسیاری از کشورها از جمله گرجستان را دارد، اما این صادرات باید از خاک ارمنستان انجام شود.
وی افزود: صادرات گاز به گرجستان به فراهم شدن شرایط گوناگونی از جمله موافقت ارمنستان نیاز دارد، همچنین زیرساخت‌های صادرات و قیمت مناسب نیز از دیگر عوامل تحقق این هدف است.
معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: در صورتی که ایران، ارمنستان و گرجستان برای صادرات گاز به توافق برسند، لازم است بخش خصوصی گاز را از ایران بخرد و پرداخت هزینه سوآپ به کشورهای ایران و ارمنستان را پرداخت کند تا این گاز وارد گرجستان شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اظهار کرد: پیش از این نیز یکی از شرکت‌های خصوصی برای انتقال گاز ایران به گرجستان اقدام کرد اما هنوز هیچ گازی به گرجستان صادر نشده است.
عراقی با بیان این‌که اکنون هیچ قراردادی برای صادرات گاز ایران به گرجستان اجرایی نشده است، گفت: موضوع صادرات گاز از خاک ارمنستان به گرجستان هنوز به طور کامل منتفی نشده است و در صورتی که برای بخش خصوصی به صرفه باشد، احتمال دارد صادرات گاز انجام شود.
دی ماه سال گذشته، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری همراه با هیات بازرگانی ایران به ایروان سفر کرد و در همایش تجاری ارمنستان و ایران که مسئولان اقتصادی ارمنستان و فعالان بخش خصوصی دو کشور در این همایش حضور داشتند، طی سخنانی با اشاره به توانایی منطقه برای انتقال گاز ایران از طریق گرجستان و دریای سیاه به اروپا، بر همکاری ۲ کشور در زمینه تامین امنیت انرژی تاکید کرد.
صادرات گاز به اروپا، از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز نقش داشته باشد. اتحادیه اروپا حدود ۲۲ تا ۲۳ درصد انرژی مورد نیاز خود را از گاز طبیعی تامین می کند.
بر اساس مطالعات پارلمان اروپا، امکان صادرات گاز از سوی ۱۲ کشور به این قاره وجود دارد که ایران نیز از جمله این کشورها و بهترین منبع تامین گاز است؛ ایران ظرفیت صادرات سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز از هشت مسیر را به اروپا دارد.
مسیر ایران – عراق – سوریه، مسیر ترکیه که خود شامل چند مسیر از جمله دریای سیاه از طریق آذربایجان، گرجستان و دریای سیاه و دیگری از طریق ارمنستان، گرجستان و دریای سیاه است، از مسیرهای صادرات گاز به اروپا هستند.
در اردیبهشت امسال، بنابر اعلام مقامات وزارت امورخارجه ایران، مذاکراتی میان ایران و گرجستان انجام شد که از تفاهم‌هایی در زمینه افزایش همکاری‌های تجاری اقتصادی میان دو کشور خبر می‌داد زیرا گرجستان در گذشته محموله گازی از ایران خریداری کرده بود، اما به دلیل مشکلاتی که داشتند، آن را حمل نکرده و تفاهم انجام شده را اجرایی نکرده بود اما بر اساس تفاهم یاد شده، ارسال گاز ایران به گرجستان در بهار امسال باید به مرحله عمل می‌رسید اما محقق نشد.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در مذاکرات مشترک هیات‌های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و گرجستان، با بیان این‌که ایران در زمینه انرژی آمادگی تامین گاز مورد نیاز گرجستان را دارد، گفت: ما می‌توانیم گاز را در مرز با جمهوری آذربایجان یا ارمنستان تحویل گرجستان بدهیم.
وی افزود: به تازگی محموله چهار میلیون مترمکعبی برای چهار ماه توافق شده که بدون شک اجرای آن نیازمند حل و فصل مسائل بانکی است.
به گفته بهزاد بابازاده، مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز، قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان برای نخستین بار در مردادماه ۱۳۹۵ میان ایران و یک شرکت خصوصی گرجستانی به نام جی.آی.ای.سی  برای یک دوره چهار ماهه به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب امضا شد.
دلیل کوتاه مدت بودن قرارداد نیز این است که ایران برای نخستین بار است که می خواهد وارد تجارت گاز فراتر از همسایه‌های خود شود، بنابراین باید همه جوانب کار را بسنجد.
افزون بر این، گاز ارسالی به گرجستان باید از مسیر ارمنستان عبور کند که هنوز مذاکرات گرجستانی‌ها و ارمنی‌ها در این باره نهایی نشده است.
ایران یک تامین کننده عمده گاز برای بازارهای جهانی است و گرجستان بارها برای خرید گاز ایران ابراز علاقه کرده است.
گرجستان در سال ۲۰۱۸ گاز طبیعی از روسیه وارد نمی کند
با این وجود دمیتری کومسیشویلی وزیر اقتصاد گرجستان در مورد برنامه واردات گاز طبیعی برای سال ۲۰۱۸ میلادی گفت : این کشور امسال از روسیه گاز طبیعی وارد نخواهد کرد و تمام گاز مورد نیاز را از جمهوری آذربایجان خریداری می کند. گرجستان در سال ۲۰۱۸ گاز طبیعی از روسیه وارد نمی کند
بر اساس این برنامه ،حجم گاز طبیعی وارداتی گرجستان در سال ۲۰۱۸ میلادی دو میلیارد و ۶۸۹ میلیون متر مکعب پیش بینی شده است .
گرجستان برنامه ریزی کرده است ۹۹٫۶۵ درصد از گاز طبیعی مورد نیازرا از جمهوری آذربایجان وارد می کند که شامل یک میلیارد و ۸۶۶ میلیون متر مکعب از شرکت دولتی نفت این کشور ( سوکار ) و ۸۱۳ میلیون متر مکعب را نیز از میدان گازی ‘ شاهدنیز’ جمهوری آذربایجان است و باقی مانده نیاز مصرفی ( ۹٫۴۱ میلیون متر مکعب ) را از منابع داخلی تامین می کند .
گرجستان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از روسیه دریافت کرده و واردات گاز طبیعی از این کشور از ماه مارس سال گذشته انجام نگرفته است .

مطالب پیشنهادی