هدف بعدی نابودی "جبهة النصره"
۸ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

وزیر خارجه روسیه نابودی گروه تروریستی “جبهة النصره” را در راستای مبارزه با تروریسم در سوریه هدف اصلی کشورش ارزیابی کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست خود با احمد الجربا، رئیس جریان “الغد” سوریه با بیان اینکه نابودی گروه تروریستی “جبهة النصره” در مبارزه با تروریسم در سوریه مساله بسیار مهمی است، تاکید کرد، روسیه منتظر تغییرات مثبت در سوریه است.

لاوروف گفت، مسکو اطلاعاتی پیرامون حمایت خارجی از این گروه تروریستی را در اختیار دارد.

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، بخش اصلی نبرد با داعش در سوریه پایان یافته است.

وی تصریح کرد، با وجود اینکه برخی از افراد مسلح از سوریه فرار کرده و تلاش می‌کنند بار دیگر در روسیه تجمع کرده و یا به خارج فرار کنند، اما ضربه سختی به داعش در سوریه وارد آمده و روشن است که درگیری اصلی در این زمینه عملا پایان یافته است.

وزیر خارجه روسیه درباره مذاکرات ملی سوریه تاکید کرد، باید از مخالفان خارجی شرکت کننده در مذاکرات ژنو دعوت کرد تا در کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی حضور داشته باشند. 

لاوروف تاکید کرد، هدف از  کنفرانس سوچی پایه‌ریزی برای آغاز اصلاح قانون اساسی سوریه است.

وی گفت، مسکو از کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه میان دولت این کشور و رهبران قبایل به شدت حمایت کرده و برای برگزاری مذاکره مستقیم میان دولت و مخالفان سوریه تلاش می‌کند.

ماموریت اصلی ما در ۲۰۱۸ نابودی النصره است

رئیس ستاد کل ارتش روسیه اعلام کرد، یک جنگنده‌ آمریکایی مدل F-۲۲ در تاریخ ۱۳ دسامبر برای جنگنده‌های روس در آسمان سوریه مزاحمت ایجاد کرد. او در عین حال متعهد شد که جبهه النصره را در سال ۲۰۱۸ نابود کند.

والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه در گفت‌وگو با روزنامه روسی “پراودا” اظهار داشت: یک منطقه در شرق رودخانه فرات در سوریه واقع است که در آنجا امکان پرواز جنگنده‌های روس و نیز جنگنده‌های وابسته به ائتلاف ضد داعش به شرط اعلام قبلی وجود دارد، اما یک فروند جنگنده آمریکایی مدل F-۲۲ در تاریخ ۱۳ دسامبر از بخش شرقی این منطقه به هوا برخاست و به صورتی بسیار خطرناک به دو فروند جنگنده روس مدل سو-۲۵ نزدیک شد. این دو جنگنده در حال اجرای ماموریت خود در غرب رودخانه فرات بودند. سپس جنگنده آمریکایی بار دیگر بازگشت و دوباره به یک جنگنده روس مدل سو-۳۵ نزدیک شد.

این مسؤول نظامی روسیه حرکت جنگنده آمریکایی را بازی خطرناک توصیف و تاکید کرد: براساس اطلاعات به دست آمده گروهی مسلح در پایگاه آمریکایی التنف سوریه در حال آموزش هستند.

گراسیموف با اشاره به اینکه بخشی از نیروهای النصره در مناطق کاهش تنش مستقر هستند، تعهد داد: جبهه النصره و گروه‌های حامی آن در سال ۲۰۱۸ نابود شوند.

وی افزود: گروه‌های مختلفی در مناطق کاهش تنش حضور دارند که برخی از آنها از آتش‌بس حمایت می‌کنند و برخی مانند جبهه النصره کاملا با آن مخالف هستند و باید نابود شوند.

وی در ادامه گفت: بزرگترین گروه‌های وابسته به النصره در استان ادلب مستقر هستند.

این مسؤول نظامی روسیه تاکید کرد: در طول دو سال گذشته حدود ۶۰ هزار داعشی در سوریه کشته شده‌اند که بیش از ۲۸۰۰ تن از آنها از اتباع روسیه بودند. روسیه از مجموع ۷۰ هزار تروریست داعشی در سوریه ۶۰ هزار تن آنها را نابود کرده است.

وی افزود: تعداد داعشی‌ها در سوریه در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۵ به حدود ۵۹ هزار تن می‌رسید و یگان‌های داعش در طول دو سال توانستند حدود ۱۰ هزار تن را جذب کنند.

گراسیموف گفت: بیشتر داعشی‌ها پس از شکست در سوریه به لیبی و کشورهای جنوب غرب آسیا گریختند و بعید نیست که برخی از آنها به افغانستان فرار کرده باشند.

وی به ادامه جنگ علیه تروریسم و نابودی کامل جبهه النصره در سوریه متعهد شد و تاکید کرد: جنگ علیه تروریسم تا نابودی النصره و تمامی گروه‌های وابسته به آن در سوریه در سال آتی میلادی ادامه خواهد داشت.


مطالب پیشنهادی