عرضه‌های سنگین نفس بازار را گرفت
۷ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

خستگی پس از یک هفته رالی صعود، باعث شد شاخص بازار سرمایه از ابتدای معاملات روند اصلاحی به خود گیرد و با تداوم روند عرضه های سنگین بر جو منفی بازار افزوده شد.


خستگی پس از یک هفته رالی صعود، باعث شد شاخص بازار سرمایه از ابتدای معاملات روند اصلاحی به خود گیرد و با تداوم روند عرضه های سنگین بر جو منفی بازار افزوده شد.
در طی معاملات روز گذشته بازار بورس تهران، شاخص کل با افت ۲۰۷ واحدی روی عدد ۹۸هزار و۱۵۰ایستاد، همچنین شاخص هم وزن نیز با افت ۵۸ واحدی از کانال ۱۸هزار فاصله گرفت و در پله ۱۷هزار و ۹۳۴ واحد به کار خود پایان داد.در تالار شیشه ای شاهد افت محسوس حجم و ارزش معاملات بودیم چرا که در طی جلسه معاملاتی، ۱میلیارد و ۵۰میلیون برگه سهم به ارزش ۲۶۲۴ میلیارد دادوستد شد که نسبت به روز گذشته کاهش قابل ملاحظه ای دارد.
در این بین بیشترین تاثیر مثبت را گروه محصولات شیمیایی و محصولات دارویی که تاحدی این چند وقت از رشد بازار جا مانده بودند، بر بازار گذاشتند. همچنین بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای فارس، تاپیکو، فملی و ومعادن بر شاخص داشتند،اما در سوی دیگر بازار گروههای پیشروی روزهای گذشته یعنی فرآورده های نفتی و فلزات اساسی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص اعمال کردند در نتیجه بیشترین تاثیر منفی را نمادهای شبهرن ، فرآور و غاذر بر شاخص داشتند.
همچنین در بازار فرابورس نیز نمادهای زاگرس، ذوب و هرمز بیشترین تاثیر را بر شاخص اعمال کردند.
در ابتدای معاملات روز سه شنبه  نماد شرکت تامین سرمایه امید که چهارشنبه هفته پیش برای اولین بار در بورس عرضه شد با بازدهی اولیه ۲/۱۶ درصد با حجم معاملاتی ۱۵۴میلیون ، صف خرید ۱۷۰میلیونی خود را از دست داد و اما این روند تا پایان بازار ادامه نداشت و این نماد با صف خرید ۱۰۰میلیونی به کار خود پایان داد.
همچنین عرضه اولیه نطرین برای دومین با تعویق روبرو شد که مدیران فرابورس  دلیل این امر را افزایش شفافیت و حساسیت سازمان بر ناشران توضیح دادند.
 رشد بازار بر پایه عوامل بنیادی
محمودرضا خواجه نصیری  کارشناس بورس در این زمینه معتقد است : اکثر سهم هایی که از ابتدای سال رشد کردند، تعدیل های مثبتی در سودهای خود داشتند و همین موضوع نشان می دهد که تحلیل ها از شرایط صنایع و نمادها از واقعت بازار دور نبوده و همزمان با رشد قیمت، سودشان نیز بالا رفته است.
 رشد بازار طبیعی و بر پایه عوامل بنیادی است و نمی توان ادعایی مبنی بر حبابی بودن بازار و افزایش قیمت غیر عادی در شرایط فعلی کرد.
وی گفت:  P/E بازار بالا رفته  اما این افزایش متناسب با کاهش نرخ سود بانکی است و مازاد بر آن نیست؛ البته عوامل دیگری چون انضباط مالی بانکها، افزایش قیمت های جهانی و قیمت ارز در رشد بازار تأثیر چشم گیری داشتند.
وی با بیان اینکه بازار ،شرایط موجود را به فال نیک گرفته است، اظهار داشت: عمده سهم هایی که در این دوره مورد معامله قرار گرفتند، سهم های بنیادی است و به عبارتی بازار یک دست رشد نکرده بلکه در صنایع پرپتانسیل این رشدها محقق شده است.
این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: شیوه داد و ستدها در این مدت نشانگر این است که نقدینگی موجود در بازار کاملاً هوشمند است و ورود آن هیجانی نیست.
خواجه نصیری با بیان اینکه جریان نقدینگی به بازار سرمایه مثبت است، اظهار داشت: اکثر سهم هایی که از ابتدای سال رشد کردند، تعدیل های مثبتی در سودهای خود داشتند و همین موضوع نشان می دهد که تحلیل ها درخصوص شرایط صنایع و نمادها از واقعیت بازار دور نبوده و همزمان با رشد قیمت، سودشان نیز بالا رفته است.

مطالب پیشنهادی