مافياي حضور سوپراستارها در تئاتر و سينما غم‌انگيز است
۵ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

هرمز هدايت بازيگر و کارگردان تئاتر، تلويزيون و سينما درباره فعاليت‌هاي خود در عرصه هنر گفت: در حال حاضر در اثري فعاليت ندارم و اين مسئله به دلايل مختلفي از جمله نوع نقش، متن آثار و موضوع مالي بر مي‌گردد.

بازيگران زيادي که سال‌ها سابقه فعاليت داشتند اکنون کم کار يا بيکار شده‌اند و از اين وضعيت گلايه‌مند هستند.

وي افزود: گلايه‌ها و شرايط بنده بيشتر و بدتر است به اين دليل که من يک سري توقعاتي دارم و متن‌هايي مد نظرم است که اگر بخواهم خودم بسازم مشکلات عديده به لحاظ فني و مالي وجود دارد و اگر بخواهم براي کسي بازي کنم طبيعتاً متني برايم ارسال مي‌شود که ابتدا متن و پس از آن نقش را بپذيرم که اين اتفاق نمي‌افتد.

اين بازيگر درباره نقش فيلمنامه‌ها در حضور پيشکسوتان در يک اثر اظهار کرد: در فيلمنامه بايد نقش مناسب براي اين افراد گنجانده شود. ۱۵ سال پيش براي بازي از من دعوت شد و درباره متن اثر و پرداختن به نقشي با سن بالا در متن با کارگردان و نويسنده صحبت کردم و اعتقاد آن‌ها اين بود که مخاطب ما جوانان هستند که من برايم تعجب آور بود چون در هيچ کجاي دنيا اين گونه نيست. فيلمنامه‌هايي که در حال حاضر ارائه مي‌شود خوب نيست و در درون آن‌ها نقشي نيست که مناسب باشد. مسئله مالي نيز وجود دارد که از نظر من اگر نقش پذيرفته شود طبيعتا همراه با آن ممکن است مسائل مالي حل شود اما مهمترين مسئه در هر صورت نقشي است که مناسب حضور يک پيشکسوت باشد به ويژه وقتي سابقه اي پشتش باشد نمي‌تواند در هر نقشي بازي کند.

کارگردان “زير گنبد کبود” به خريد نقش‌ها توسط بازيگران در سينما و تئاتر اشاره کرد و افزود: اگر مسائل روي ضوابط باشد و با کارشناسي پيش رود چنين چيزهايي اتفاق نخواهد افتاد اما متاسفانه در تئاتر مافيا حاکم شده است و در سينما نيز از گذشته وجود داشت. تئاتر شکل تجارت پيدا کرده و وضعيت بدي شکل گرفته است. حضور سوپراستارها با دستمزد بالا از سينما به تئاتر و مسائلي از اين دست در فضاي سينما و تئاتر باعث مي‌شود آدم از کار دلزده شود. تخصص اصلي من کارگرداني و تئاتر است وقتي بخواهم کاري را کارگرداني کنم اگر بگويند يک سوپراستار براي نقش انتخاب کن و ۳۰۰ ميليون به او بده و همچنين به خودم هم پيشنهاد بازي دهند و اين قدر پول پيشنهاد دهند قطعا نمي‌پذيرم. من همواره در طول دوره فعاليتم با مسائل غلط در عرصه بازيگري و کارگرداني مقابله کرده‌ام و حرفم را به کرسي نشانده‌ام.

وي درباره بنيان خانواده در آثار سينمايي بيان کرد: خانواده شکل سياهي لشکر در آثار پيدا کرده است. اين جمله را گاها مي‌شنوم و شنيده‌ام که مي‌گويند فلان بازيگر براي نقش پدر مناسب است در حالي که پدر در اين صورت و با اين تصور تيپ مي‌شود در حالي که پدر بايد شخصيت باشد و شناسنامه داشته باشد. 

هدايت درباره اظهارنظر هنرمندان درباره مسائل مختلف به ميزان گفت: اگر اظهارنظر هنرمند در موضوعات اجتماعي باشد وظيفه اش است که بيان کند اما اگر بخواهد از مسئله اي تخصصي صحبت کند بايد علم آن را داشته باشند. اگر با اظهار نظر بخواهند جواب همديگر را دهند شايد به جايگاه بازيگران بر مي‌گردد و به شکل مسابقه اي ناسالم در آمده، حالت نمايشي دارد و بيشتر براي ديده شدن است.


مطالب پیشنهادی