بررسی پاک‌ترین بی‌‌وای‌دی در ناپاک‌ترین روز تهران
۱ام دی ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

به گزارش اخبارخودرو،

شرکت خودروسازی کارمانیا روز گذشته شرایطی را مهیا کرد تا اصحاب رسانه در یکی از آلوده‌ترین روزهای پایتخت، به تست و بررسی پاک‌ترین خودروی بی‌وای‌دی یعنی e6 بپردازند. این اقدام نمادین به منظور به اشتراک گذاشتن اطلاعات کافی درخصوص نحوه عملکرد خودروهای برقی بوده تا مسئولین و مقانات مربوطه هرچه سریع‌تر مساله خودروهای الکتریکی را جدی بگیرند.

شرکت خودروسازی کارمانیا به‌عنوان نماینده رسمی BYD چین در کشور، اولین متولی عرضه خودروهای برقی و پاک به‌شمار می‌رود که در همین راستا چندی پیش اولین اتوبوس تمام‌برقی بی‌وای‌دی K9 را به ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شهر شیراز وارد کرد تا به‌ مدت یک‌ماه به‌صورت آزمایشی در این شهر فعالیت کند. اما اتفاق زیبا و نمادینی که این روزها در پایتخت درحال برگزاری است، حضور اولین خودروی برقی بی‌وای‌دی e6 در خیابان‌های تهران بوده که با توجه به شدت آلودگی هوای این روزهای پایتخت، یک اقدام قابل تحسین از سوی شرکت کارمانیا به‌شمار می‌رود.

لزوم استفاده از خودروهای برقی به این خاطر بوده که علاوه بر میزان صفر درصدی آلایندگی، از لحاظ آلودگی صوتی تیز این خودروها می‌توانند بسیار مثمر ثمر واقع شوند. از همین رو کارمانیا قصد دارد با عرضه خودروهای برقی به کشور، میزان قابل توجهی از آلودگی صوتی و زیست محیطی را کاهش دهد. یکی از اهداف این شرکت را می‌توان توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی دانست که نیازمند حمایت‌های دولت بوده. استفاده از خودروهای برقی در سیستم ناوگان حمل و نقل عمومی که شامل تاکسی و اتوبوس‌های برقی می‌شود، نه تنها در کاهش میزان آلایندگی تاثیرگذار خواهد بود، بلکه در کاهش هزینه‌های سربار نیز می‌توان تاثیر مثبت بگذارد. به عنوان مثال با توجه به میانگین مسافت طی شده روزانه توسط هر تاکسی که حدودا ۲۵۰ کیلومتر است، هر تاکسی سالانه هزینه‌ای حدود ۱۸ تا ۳۰ میلیون تومان خواهد داشت که در صورت استفاده از خودورهای برقی، این نبلغ به عدیدی کمتر از ۵ میلیون تومان کاهش خواهد یافت. حال اگر این اعداد و ارقام را در بازه زمانی ۱۰ ساله درنظر بگیرید، ارزش استفاده از خودروهای برقی را در می‌یابیم. از طرفی میزان افت قیمت کمتر این دسته از خودروها نکته‌ای است که در خصوص خودروهای بنزینی حدود ۷۰ درصد ارزش خودرو پس از گذشت عمر مفید خودروست. اما این میزان در خودروهای برقی کمتر از ۴۰ درصد خواهد بود.

ویژگی‌های BYD e6

بی‌وای‌دی e6 به دلیل توانایی و عملکرد بالایی که دارد یکی از خودروهای برقی پرفروش در دنیا به شمار می‌رود که عموما به عنوان تاکسی در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. موتور برقی بی‌وای‌دی e6 قابلیت تولید نیرویی معادل ۱۲۱ اسب‌بخار و گشتاور ۴۵۰ نیوتون‌متری را دارد. همچنین قابلیت شارژ سریع یکی از نکات مثبتی است که این امکان را مهیا می‌کند تا در حالت سریع در مدت حدودا ۳۰ دقیقه میزان ۶۰ درصد ظرفیت باتری شارژ شود. همچنین می‌توان با استفاده از برق سه فاز شارژ کامل این خودرو را در مدت ۵,۱ الی ۲ ساعت انجام داد.این درحالی است که شارژ کامل با برق تک‌فاز حدودا ۷ تا ۸ ساعت زمان نیاز دارد.مطالب پیشنهادی