دو محصول ایران خودرو رونمایی شد
۲۸ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

مراسم آغازبه کار خط لوله دنا پلاس با موتور توربوشارژ و پژو ۲۰۷A صندوق‌دار اتومات،روز گذشته باحضور مقامات دولتی و کشوری کلید خورد .


مراسم آغازبه کار خط لوله دنا پلاس با موتور توربوشارژ و پژو ۲۰۷A صندوق‌دار اتومات،روز گذشته باحضور مقامات دولتی و کشوری  کلید خورد  .
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مشکل مالکیت دولتی یکی از چالش‌های صنعت خودرو از گذشته بوده است. در این زمینه دولت باید سهمش را از مالکیت خودروسازی به صفر برساند.
به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در این مراسم اظهار کرد: در همین رابطه در ایران خودرو و سایپا در حال طی کردن مراحل برای خصوصی سازی واقعی این دو بنگاه هستیم.
وی با بیان این‌که حمایت‌های دولتی از صنعت خودرو باعث عقب‌افتادگی و نه پیشرفت این صنعت شده است، خاطر نشان کرد: اگر فاصله‌ای بین خواست‌های عمومی مردم و محصولات خودروسازی وجود دارد، معلول عوامل مختلفی است که بخشی از آن خارج از اراده صنعت خودرو است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه تدوین شده برای تزریق منابع مالی جدید به بخش صنعت خبر داد و گفت: در این رابطه ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی، ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز از سوی دولت، ۱۰ هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌ها و نصف آن از سوی بخش خصوصی تامین و به صنعت کشور تزریق خواهد شد.
شریعتمداری ادامه داد: امروز ۳۰ بنگاه خودروسازی در کشور فعال هستند که بیشترین سهم بازار آن در اختیار ایران خودرو است. سهم تولیدات صنعت خودرو معادل ۳.۵ درصد GDP و ارزش افزوده صنعت خودرو برابر با ۱۸.۵ درصد ارزش افزوده کل صنعت است.
وی با بیان این که در سال ۱۴۰۴ باید به جایگاه نخست صنعت خودرو در منطقه پنجم آسیا و یازدهم جهان دست یابیم، تصریح کرد: هم‌اکنون حدود ۱۲۰۰ قطعه‌ساز در کشور فعال هستند که باید با یکدیگر ادغام و قطعه‌سازان بزرگ ایجاد شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: قیمت‌گذاری محصولات از دیگر مشکلات مهم صنعت خودرو است. به عنوان مثال اگر قیمت فولاد و دیگر مواد اولیه افزایش یابد خودروسازان قادر به افزایش قیمت محصولات خود نیستند.
شریعتمداری اظهار کرد: اقتصادی نبودن تیراژ تولید از دیگر مشکلات صنعت خودرو است، ضمن آنکه توجه کافی به تحقیق و توسعه صورت نگرفته و ارتباط با صاحبان تکنولوژی خارجی نیز محدود بوده است.
افزایش ایمنی شرط حمایت مجلس از خودروسازهاست
رییس مجلس شورای اسلامی گفت که افزایش ایمنی شرط حمایت مجلس از خودروسازهاست. علی لاریجانی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به حمایت مجلس از صنایع خودروسازی، گفت: یکی از شروط حمایت مجلس از خودروسازان، افزایش کیفیت از نظر ایمنی است، قبول کنیم برخی محصولات ما ایمنی لازم را نداشته است. باید ایمنی در خودروها متناسب با شرایط جدی گرفته شود.
وی افزود: وقتی تصادفی می‌شود مردم از هستی ساقط می‌شوند. ما وقتی این را به ایران خورو می‌گوییم، می‌گویند وضع جاده‌ها خراب است. وقتی به وزارت راه می‌گوییم می‌گویند پلیس باید نظارت کند. هر کس باید کار خود را انجام دهد، پلیس باید نظارت جدی‌تر داشته باشد، راه باید استانداردهای راهسازی را رعایت کند و خودروسازان متناسب با شرایط ایمنی را بالا ببرند.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: می‌گویند آمار تصادفات کم شده و به ۱۶ هزار کشته در سال رسیده است، آیا این عدد کمی است و بگویید چه تعداد مجروح، معلول و هزینه به جا می‌گذارد.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقایان مدیران از نظر ملی، دینی و عقلی وظیفه دارند برای ایمنی خودروها تلاش کنند و هر چه می‌توانند ایمنی را بالا ببرند. حتی صندلی‌های خودروها در بسیاری موارد مشکل دارد و کسی که می‌خواهد برای زیارت با خودرو به مشهد برود روی این صندلی‌ها کمردرد می‌گیرد.
وی ادامه داد: ما از خودروسازان می‌خواهیم برنامه کیفی کردن خود را به ما ارائه کنند، اگر لازم باشد از صندوق توسعه وام پرداخت می‌کنیم و در صورتی که نیاز باشد وام بلندمدت پرداخت می‌کنیم.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خصوصی سازی شرکت‌های خودروسازی موجب ایجاد رقابت واقعی و پیشرفت کار می‌شود، گفت: من نمی‌گویم وضع فعلی خیلی اشکال دارد اما اگر از این حالت نیمچه خصوصی بیرون بیایید هم وضع کارگران و مهندسین بهتر می‌شود و هم اینکه کار با پیشرفت بیشتری مواجه خواهد شد. ما هم قانون اصل ۴۴ را در مجلس تصویب کردیم اما متاسفانه این قانون در مقام اجرا دچار سقط جنین شد و مباحثی که در زمینه «خصولتی» مطرح می‌شود به خاطر این رفتار نادرست است.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتظار این است وقتی قوه مجریه و مقننه در این زمینه با هم هماهنگ هستند شما (خودروسازان) برنامه خود را ارائه کنید و این شرکت‌ها به شیوه‌ای اداره شوند که رقابت وجود داشته باشد البته بحث‌هایی مطرح می‌شود که بانک‌ها حمایت نمی‌کنند اما اگر اصلاحات انجام بدهید بانکها کمک‌تان خواهند کرد. اینجا مهمترین شرکتی است که می‌شود انتظار داشت تحرکی اتفاق بیفتد بنابراین اگر تغییری در مسلکتان انجام دهید حمایت بانکی نیز محقق خواهد شد.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به قطعه‌سازی و همچنین بخش صادرات یادآور شد: یکی از کارهای خوبی که باعث ایجاد شغل می‌شود قطعه‌سازی است که باید با تغییر تکنولوژی‌ها تغییراتی در آن به وجود بیاید و برنامه‌ای هم برای صادرات قطعه وجود داشته باشد چرا که این کار تولید کشور را فعال خواهد کرد بنابراین ما می‌خوهیم برنامه مدونی برای قطعه‌سازی تدوین شود. قطعا دولت و مجلس هم از این موضوع حمایت می‌کنند چرا که این کار باعث تولید ثروت می‌شود.
لاریجانی درباره شرایط اقتصادی کشور نیز گفت: البته شرایط به وضع مطلوبی نرسیده و یک بخشی ازآن به خارج برمی‌گردد و اینکه برخی کشورها رفتارهای متفاوتی دارند که تاثیر روانی روی کارهای سرمایه‌گذاری دارد اما مهمتر از آن وضع داخل کشور است. بعد از مساله برجام با همه گرفتاری‌ها و بداخلاقی‌ها گشایش‌هایی به وجود آمد اگرچه متاسفانه سیستم دیوانی کشور خیلی لخت است و با تانی تصمیم می‌گیرد که این خیلی مضر است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کندی روند سرمایه‌گذاری در ایران، گفت: متاسفانه ایستگاه‌هایی که فرد باید اجازه بگیرد بسیار زیاد است و ممکن است در آن فساد هم وجود داشته باشد. به هر حال نظامات‌شان اشکال دارد. ما گفتیم شورایی تشکیل شود و بخشنامه‌ها و نظامات زائد اداری حذف شود.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید سرمایه‌گذاری با وجود این دالان پر پیچ و خم وارد کشور شود؟ چطور ممکن است یک سرمایه‌گذار یک یا دو سال با کفش آهنی بدود؟ میزان توقف افراد روی ایستگاه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری بسیار زیاد است و باعث می‌شود گاهی منصرف شوند. کشورهایی موفق هستند که ایستگاه‌هایشان چه در بانک‌ها و چه در بخش حکومتی کم باشد.
وی اضافه کرد: ما چند قانون برای بهبود فضای کسب و کار، رفع موانع تولید و حل مشکلات سرمایه‌گذاری وضع کردیم که متاسفانه به درستی اجرا نشد. اگر اهتمام دولت جدی باشد و فضای کسب و کار تسهیل شود شرایط بهتری هم به وجود خواهد آمد.
لاریجانی تصریح کرد: ایرانیان زیادی خارج از کشور یا در داخل هستند که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کشور هستند. سیستم دیوانی باید کمک حال آنها باشد. ما از کمیسیون صنایع می‌خواهیم در این زمینه جلسه‌ای تشکیل دهد تا اگر کسی می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند این بندها را از جلوی پایش باز کنیم تا تولید راه بیفتد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش از این نگرانی‌هایی در مورد وضعیت خودروسازها وجود داشت، گفت: خوشبختانه از شرایط گذشته عبور کردیم. در گذشته این شرکت‌ها که باید سودآور و فعال باشند معضلاتی پیدا کرده بودند و ما به دنبال این بودیم که منابعی برای اداره آنها پیدا کنیم اما خوشبختانه مسیر درستی دنبال شد و این شرکت‌ها سرپا شدند و تکنولوژی‌های بهتری به خدمت گرفته شد و ارتباطاتی برای تولید محصولات دیگر برقرار شد.
وی همچنین گفت: خوشبختانه مدیرعامل ایران خودرو هم به محصولات این شرکت و هم نیروی انسانی توجه دارد. مدیران باید دردمندانه مسائل کارگران را دنبال کنند، همچنین باید گام‌های درستی برداشته شود تا تحولی در حوزه صادرات به وجود بیاید و کسانی که در بخش صادرات کار می‌کنند بدانند تکلیف‌شان چیست.
لاریجانی اظهار کرد: از دولت و بخش خصوصی می‌خواهیم برای رونق تولید و صادرات پیشنهادات خود را ارائه کنند، ما هم وظیفه خود می‌دانیم که اقدامی انجام دهیم که آثار این کار در بودجه سال ۹۷ دیده شود
توان بالای قطعه سازان ایرانی
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از تفاهم‌ اخیر صورت گرفته با شرکت پژو مبنی بر تولید قطعات مورد نیاز این شرکت در سایت تولیدی خود در الجزایر از سوی قطعه‌سازان ایرانی خبر داد.
هاشم یکه‌زارع  هم در این مراسم اظهار کرد: در تفاهم اخیری که با پژو صورت گرفت قرار شده قطعات مورد نیاز سایت تولیدی پژو در الجزایر با مشارکت قطعه‌سازان ایرانی تامین شود. ضمن آنکه قطعه‌سازان ایرانی می‌توانند در الجزایر نیز سرمایه‌ گذاری کرده و قطعات خود را به پژو بفروشند.
وی با بیان این‌که اگر صنعت خودروی ایران نبود سالانه مقدار زیادی ارز برای واردات خودرو از کشور خارج می‌شد، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال برای واردات یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودروی تولیدی تا پایان سال جاری باید ۱۵ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: ۸۰ درصد کیفیت خودرو به قطعات آن باز می‌گردد که نشانگر بخش مهم قطعه‌سازان در ارتقاء کیفیت خودروها است. البته سال‌هاست که سرمایه‌ گذاری جدید در صنعت قطعه صورت نگرفته و این صنعت در حال پیر شدن است.
وی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: در این زمینه از دولت و مجلس محترم می‌خواهیم کمک کند تا با سرمایه‌ گذاری‌های جدید وضعیت صنعت قطعه کشور اصلاح شود، زیرا در غیر این صورت آینده بدی در انتظار آن خواهد بود.
یکه‌زارع با بیان این که دو موضوع صادرات و داخلی‌سازی ۷۰ درصدی خودروهای پسابرجامی دو خط قرمز ما در همکاری با خودروسازان خارجی است، تصریح کرد: در این زمینه به پژو تفهیم کرده‌ایم که آن دورانی که هر طور می‌خواستند رفتار می‌کردند تمام شده است و باید اقدام به سرمایه‌ گذاری و ارتقاء تکنولوژی در کشور کند.
دولت چهار برابر نیازش پرسنل دارد
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت که وجود پرسنل مازاد در وزارتخانه‌ها، ادارات و آموزش و پرورش باعث شده بیش از ۹۵ درصد از بودجه صرف حقوق و دستمزد شود.
عزیز اکبریان نیز در ادامه این مراسم  اظهار کرد: در زمان بحران جهانی اقتصادی، وزارت خزانه‌داری آمریکا به دو خودروسازی فورد و جنرال موتورز ۱۴ میلیارد دلار کمک بلاعوض کرد در حالی که این دو شرکت صددرصد خصوصی هستند، این در حالی است که سایپا و ایران خودرو در کشور ما خصوصی نیستند.
وی اضافه کرد: در آن زمان با رییس‌جمهور وقت صحبت کردیم و قرار شد هزار میلیارد تومان وام به این دو خودروسازی بدهند که بعد این مبلغ در دولت به ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافت اما نهایتا هیچ پولی پرداخت نشد.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعه سازها در کشور ما در اوج مظلومیت و با کمترین امکانات و مشکلات بسیار زیاد مشغول فعالیت هستند و اگر توجه لازم به آنها نشود نمی‌توانند فعالیت‌شان را ادامه دهند. ما زمانی کارخانه‌ای اطراف تهران داشتیم که ۴۵۰۰ کارگر داشت اما اکنون فقط نگهبان دارد زیرا نتوانستند دستگاه‌ها را به‌روز کنند.
وی تصریح کرد: آنچه باعث شده اشتغال در کشور نتواند رونق پیدا کند این است که دولت چهار برابر نیازش پرسنل دارد. ما در وزارتخانه‌ها، ادارات و آموزش و پرورش نیروی مازاد داریم و همین باعث شده بیش از ۹۵ درصد از بودجه صرف حقوق و دستمزد شود. در این میان بهترین راه، حمایت از بخش خصوصی است.
اکبریان اصلاح سیستم بانکی و مبارزه با قاچاق را راهکار رونق تولید عنوان و خاطرنشان کرد: البته باید عزم همگانی در نظام وجود داشته باشد و سران قوا مسائل را به رهبری منتقل کنند. ما هر اراده‌ای در بحث هسته‌ای، جنگ و ریشه‌کنی تروریسم در منطقه داشتیم موفق شدیم و اینجا هم نیازمند اراده‌ای برای حل مشکلات هستیم.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین اضافه کرد: دولت، مجلس و قوه قضاییه برای حمایت از این مجموعه‌ها عزم کافی ندارند. ما باید کمک کنیم این مجموعه‌های تولیدی مثل ایران خوردو و سایپا که برای کشور باعث افتخار هستند و با وجود آنها می‌توانیم بر مشکلات تحریم غلبه کنیم رونق پیدا کنند.
وی با اشاره به مشکل مالیات در شرکت‌های تولیدکننده خودرو، گفت: هنوز خودرو تولید نشده باید مالیات پرداخت شود و این در حالی است که دولت لایحه‌ای ارائه نمی‌کند و می‌گوید نمایندگان طرح بدهند در حالی که دولت فرمانده میدان است و به راحتی در بحث‌های مختلف مثل بیمه، مالیات و قاچاق می‌تواند کار کارشناسی انجام دهد.

مطالب پیشنهادی