اجراي تدريجي دستور العمل جديد توقف و بازگشايي
۲۸ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

نمي‌توان بر اساس ارقام شاخص بورس براي ورود يا خروج از بازار تصميم‌گيري کرد، اجراي دستورالعمل جديد توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي پس از پايان آموزش‌ و به طور تدريجي عملياتي خواهد شد.


نمي‌توان بر اساس ارقام شاخص بورس براي ورود يا خروج از بازار تصميم‌گيري کرد، اجراي دستورالعمل جديد توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي پس از پايان آموزش‌ و به طور تدريجي عملياتي خواهد شد.
 حسن قاليباف اصل مدير عامل بورس اوراق بهادار تهران در گفت‌وگو با فارس با اشاره به رکورد شکني‌هاي شاخص کل بورس: فرصت خريد و فروش سهام همواره در بازار بورس وجود دارد، اما نمي‌توان بر اساس ارقام شاخص بورس و با تکيه بر يک عدد براي ورود يا خروج از بازار تصميم‌گيري کرد.
قاليباف اصل با بيان اينکه رشد شاخص به معني رشد قيمت سهام همه شرکت‌ها و کاهش آن به معناي گران شدن قيمت سهام همه ناشران نيست، عنوان کرد: در زمان صعود شاخص نيز ممکن است قيمت‌ سهام برخي شرکت‌ها منفي باشد. بنابراين هر شخصي که مي‌خواهد وارد بازار سهام ‌شود، بايد بر اساس ديدگاه کارشناسي تصميم‌گيري کند.
به باور وي در بازار سهام امکان اينکه برخي سهم‌ها گران يا ارزان باشند، به ديدگاه و استراتژي يک سرمايه‌گذاربستگي دارد که بتواند انتخاب مناسبي در بازار داشته باشد.
شاخص کل بورس مبناي تصميم‌گيري نيست
اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه نبايد تنها به شاخص کل توجه کرد و آن را مبناي تصميم‌گيري دانست، يادآور شد: شاخص کل وضعيت کلي بازار سهام را نشان مي‌دهد. ضمن اينکه هر صنعتي در بورس هم اکنون از شاخص جداگانه‌اي برخوردار است. همچنين شاخص‌ موزون، شاخص تغييرات قيمت و شاخصي که تنها جمع سود نقدي و تغييرات قيمت را نشان مي‌دهد، نيز در بازار وجود دارد که هر کسي بر اساس نياز خود بايد به اين شاخص‌ها نگاه کند.
وي ادامه داد: همواره ممکن است برخي صنايع با شاخص‌هاي مثبت و تعدادي نيز با شاخص‌هاي منفي روبرو باشند، درعين حال يکسري صنايع از وزن بالاتر و يکسري از وزن پايين تري بر محاسبه شاخص کل قيمت و بازده نقدي دارند. بر اين اساس شاخص مثبت به مفهوم اين نيست که همه سهم‌ها در بازار با هم افزايش مي‌يابند.
برنامه عرضه اوليه سهام حتمي‌است
قاليباف اصل همچنين بر تقويت برنامه عرضه اوليه سهام در بورس نيز تاکيد کرد و گفت: هريک از ناشران شرکت‌هايي که مقدمات عرضه اوليه آنها آماده شده، بايد اقدام‌هاي تکميلي انجام دهند. بطور مثال نماد معاملاتي آسياتک اگر چه درج شده، اما ناشر آن بايد در اميدنامه خود يکسري موارد را فراهم کند که پس از آن آماده عرضه خواهد بود.
وي گفت: در مورد عرضه اوليه سهام تامين سرمايه اميد از طريق بورس نيز هم اکنون اعلام آمادگي شده و سهامدار عمده هر زمان آماده باشد، مي‌تواند در بورس عرضه اوليه را انجام دهد.
مدير عامل بورس تهران تاکيد کرد: بازار رونق بازار عرضه اوليه است و اين فرصت براي شرکت يا سهامدار وجود دارد، تا ضمن تأمين مالي بتواند سهام خود را در بازار عرضه کند.
اجراي تدريجي دستور العمل جديد توقف و بازگشايي
وي در مورد زمان اجرا شدن دستورالعمل جديد توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي گفت: اين بخشنامه براي بورس تهران ابلاغ شده، اما براي اجراي آن هنوز تاريخ دقيقي نمي‌توان ارائه داد، زيرا بايد آموزش‌هايي داده شود و بورس و فرابورس آماده باشند، تا بطور کامل اين دستور العمل اجرايي شود.
قاليباف اصل با بيان اينکه اجراي دستورالعمل جديد توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي بطور تدريجي عملي خواهد شد، افزود: به نظرمي‌رسد با پايان آموزش‌ها به زودي شاهد اجرا شدن اين دستور العمل جديد باشيم، اما اينکه برنامه اجرايي آن به چه شکلي است، هنوز به بورس‌ها اعلام نشده است.
زمان بازگشت کنتورسازي به تابلوي معاملات
مدير عامل بورس تهران در مورد بازگشايي نماد معاملاتي کنتور سازي گفت: اين موضوع از طريق سازمان بورس دنبال مي‌شود و بحث بازگشايي نماد آن توسط سازمان بورس بايد اعلام شود. با اين همه با توجه به مجمعي که براي تغيير اعضاي هيات مديره برگزار شده مسير اين نماد براي بازگشت دوباره به شرايط عادي و بازگشايي آن تسهيل شده تا سهام آن دوباره مورد معامله قرار گيرد.
تابلوي خاص براي اوراق مشارکت ارزي ريالي
قاليباف اصل در مورد آخرين اقدام‌ها براي انتشار اوراق مشارکت ارزي نيز گفت: سال قبل کارهاي زيادي انجام و جلساتي با سازمان برنامه و بودجه برگزار و حتي نتايج آن نيز براي بانک مرکزي ارسال شد.
به باور وي پذيرش چنين اوراقي در بورس مي‌تواند تحت يک تابلوي ارزي باشد که دولت يا بخش خصوصي مي‌توانند آنها را منتشر کنند.
وي دليل روند کند بررسي و تصميم بر سر انتشار و عرضه اوليه اين اوراق در بورس تهران را وجود نگراني‌ از سوي بانک مرکزي اعلام کرد و گفت: اين نهاد از بابت حساب ارزي کشور نگراني دارد، منتهي تسويه آن اگر ريالي باشد مي‌توان انتظار داشت که بر اساس شاخص ارزي که معادل ريالي يک ارز مشخصي است، معاملات در اتاق پاياپاي سپرده گذاري انجام شود.
به گفته قاليباف، اين موضوع هم اکنون به شرکت‌هايي که نياز به انتشار اين اوراق دارند، اعلام شده تا تعهدات ارزي آنها معادل ارزش ريالي تعيين شود و در عين حال سود اوراق نيز بر پايه ارزش آن ارز محاسبه مي‌شود.

مطالب پیشنهادی