ذوق نوازنده های آلمانی از استقبال ایرانی ها
۲۵ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

شروع از نشست «شیلر»با رسانه های داخلی گزارش می دهد

صبا شادور_ چند سالي مي‌شود ، گروه‌هاي موسيقي سرشناس، خارج از کشور براي حضور و برپاکردن کنسرت‌هاي خود به کشور ايران وارد مي‌شوند.

 گروه‌هاي معروفي که در دنيا و به خصوص ايران طرفداران خود را دارند و اما شايد اطلاعات چنداني از موسيقي اصيل ايراني که جز تمدن ما به شمار مي‌رود، نداشته باشند.

البته وقتي با تهيه کنندگان اين گروه‌هاي خارجي براي کنسرت آن‌ها در ايران صحبت مي‌شود، از مشکلات و گرفتن ويزا تا هماهنگي‌هاي لازم براي اجراهاي خارجي مي‌گويند.

اگر به خاطر داشته باشيد سال گذشته “کيتارو” خواننده سرشناس براي اجرا کنسرت خود به ايران آمد که با استقبال زيادي از سوي مردم هم روبرو شد. امسال گروه آلماني «شيلر» ايران را براي اجرا کنسرت و سفرهاي خود انتخاب کردند که روز پنج شنبه در نشست خصوصي با چند رسانه داخلي درباره سفر و کنسرت خود به ايران و ميزان استقبال مردم از نزديک با رسانه‌ها به صحبت پرداختند. 

اين نشست با حضور کريستوفر ون ديلن سرپرست اين گروه در تالار وزارت کشور برگزار شد.در ابتداي اين نشست سرپرست گروه موسيقي شيلر، اظهار کرد: ۱۰ سال پيش به ايران آمدم و با ماشين به شهرهايي چون تبريز، اصفهان و شيراز سفر کردم که برايم جذابيت‌هاي بسياري داشت و از مهمان نوازي ايرانيان لذت بسيار بردم و همان زمان بود که تصميم گرفتم بتوانم در آينده اجرايي در ايران داشته باشم.

وي با تشکر از کساني که اين امکان برگزاري کنسرت را در ايران فراهم کرده‌اند، گفت:اول از همه از وزارت فرهنگ و ارشاد تشکر ويژه اي دارم که اين امکان را فراهم کردند ما اينجا کنسرت بدهيم، از پليس ناجا و آقاي کبيري و کاشي نيز که زحمت اين اجرا را کشيدند تشکر مي‌کنم. 

اين هنرمند از علاقه خود به همکاري با موزيسين‌هاي ايراني سخن گفت و تاکيد کرد: من امروز مي‌توانم اين تصور را داشته باشم که با موزيسين‌هاي ايراني براي صلح و آرامش همکاري‌هايي داشته باشيم و کارهايي انجام دهيم. موزيک حاصل احساسات است و اين ۲۰ سال زمان کمي‌نبوده براي خلق اثر براساس احساساتي که دچار فرازو نشيب شده است و موسيقي هم تحت تاثير آن پيش رفته است. من دوست دارم بتوانيم در آينده نواي صلح را توسط همين موسيقي به گوش همه برسانيم.

وي افزود: من اين روزها خيلي در ماشين هستم و آهنگ‌هاي ايراني زيادي مي‌شنوم و با خودم فکر مي‌کنم که چه کارهايي مي‌شود کرد. منتها چون من تازه اينجا حضور پيدا کرده‌ام و زياد کسي را نمي‌شناسم هنوز به شناخت اينکه دقيقا چه کارهايي مي‌توان کرد و چه همکاري‌هايي با موزيسين‌هاي ايراني مي‌توان داشت نرسيده‌ام. من از گذشته موسيقي ايراني را مي‌شناختم ولي هنرمندان آن را به نام نمي‌شناسم.

کريستوفر ون ديلن درباره چگونگي حضور خود در ايران، بيان کرد: مصطفي کبيري ۳-۴ سال پيش ايميلي براي من زد و در آن عنوان کرد که مي‌خواهند ما در ايران کنسرت داشته باشيم، ما خيلي ذوق زده شديم و موافقت مان را اعلام کرديم و اين افتخار بزرگي بود که موسيقي اي که توانسته‌ام بسازم در جاي ديگري هم راه خود را پيدا کرده است. 

وي درباره انتخاب قطعات براي اجرا در ايران، گفت: من وقتي مي‌خواهم موزيک اجرا کنم، تکه‌هايي وجود دارد که براساس زماني که در اختيار داريم و احساسي که نسبت به آن کارها دارم دست به انتخاب مي‌زنم و اينجا هم همه چيز براساس احساسم پيش رفت. من سعي مي‌کنم عقيده و منطق را رها کنم و از قلبم الهام بگيرم و در لحظه سعي مي‌کنم آنچه که قلبم مي‌گويد را انجام دهم از اينرو هيچوقت با منطق فکر نمي‌کنم. گروه شيلر دو قطب دارد؛ موسيقي رمانتيک و موسيقي پرهيجان و پرشور و پرانرژي. ما ۵۰ کنسرت در اروپا برگزار کرديم و همگي با همين ريتم اجرايي بود که در ايران داشتيم منتها در شب اول کمي‌رمانتيک تر و آرام تر بود رفته رفته ديديم که هيجان جمعيت حاضر در سالن خيلي بيشتر است ما هم براساس آن ريتم را تندتر و پرهيجان تر کرديم. 

اين هنرمند آلماني تصريح کرد: اولين بار است که در اين ۲۰ سال اجرا از مردم بر روي سن تصوير مي‌گيرم زيرا به قدري اين انرژي مثبت بوده که ما شوکه شده بوديم و دوست داشتيم اين لحظات را مستند ضبط کنيم و داشته باشيم. در آلمان کنسرت که برگزار مي‌شود فضا سرد است و تنها در ابتدا و انتهاي کنسرت شاهد تشويق هستيم و انرژي اي از سوي جمعيت شاهد نيستيم براي همين اين همه شور و هيجان برايمان لذت بخش بود و از همان شب اول عادت شد که فيلم بگيريم و هر لحظه اي که برايمان شوک آور بود را ضبط کنيم و با خود همراه داشته باشيم.

وي ادامه داد: من زماني که بچه بودم پدرم مهندس بود و بسيار به ايران مي‌آمد و سفر کاري به ايران داشت، هر زمان که از ايران برمي‌گشت يک کيسه پسته همراه داشت و به ما مي‌داد، به قدري ايران و ايراني برايش جالب بود که هميشه برايمان تعريف مي‌کرد. من آن موقع ۶-۷ ساله بودم و متوجه آن حرف‌ها نبودم امروز مي‌فهمم پدرم چه مي‌گفت و فکر مي‌کنم بايد چيزهاي زيادي در مورد ايران و موسيقي ايراني ياد بگيرم و سعي ام را خواهم کرد.

سرپرست گروه موسيقي شيلر، خاطرنشان کرد: من همين الان اين گارانتي را مي‌دهم که اين ۵ شب براي تمام زندگي بعد من مرا همراهي خواهد کرد فقط از لحظات روي سن صحبت نمي‌کنم، تمام ساعت‌هاي حضورم اينجا براي من ارزشمند بوده و من خيلي خوشحال مي‌شوم که باز بتوانم در ايران حضور داشته باشم. 

اين خواننده آلماني در پاسخ به خبرنگار شروع درباره اين که موسيقي ايران را در رده چندم دسته بندي کشورهايي که اهل موسيقي هستند،قرار مي‌دهد، گقت: من فکر مي‌کنم ايران يکي از کشورهاي خوب در عرصه موسيقي است که مردم با فرهنگ و با نشاطي دارد که موسيقي را مي‌شناسند. قطعا دوباره براي کنسرت به ايران سفر خواهم کرد. اما اينبار با شناختي که از مردم خوب در ايران دارم با برنامه بيشتري به ايران سفر خواهم کرد. 

در بخش ديگر اين نشست مصطفي کبيري تهيه کننده موسيقي، درباره گرفتن مجوز اين اجرا، بيان کرد: دو بخش براي گرفتن مجوزها وجود دارد يکي توجيه کردن مسوولان فرهنکي براي حضور هنرمند خارجي است و از طرفي قرارداد بستن با هنرمند که هردو پروسه اي زمان بر است. ما مجبور بودي طبق قوانين و چهارچوب‌هاي وزارت ارشاد حرکت کنيم و از طرفي يک زمان براي توجيه کردن اين روند نياز بود. منتها با همه اين سحتي‌ها، برگزاري کنسرت‌هاي بين المللي دو تا تبعات مثبت دارد؛ يکي اينکه جلوي خروج ارز از کشور را مي‌گيرد و دوم اينکه تبليغات بين المللي در اين شرايط براي کشورمان شکل مي‌گيرد. ما قصد داريم گروه‌هاي ديگري را نيز در آينده به کشور بياوريم.

کاشي، از برگزار کنندگان کنسرت شيلر، عنوان کرد: در کشور ما مشکل مجوز براي کارهاي بي کلام و کلاسيک وجود ندارد و مسوولان دوست داشتند اين اتفاق رخ دهد تا سطح موسيقي ما بالاتر برود و با اين موسيقي آشنايي بيشتري رخ دهد ولي تا الان کمتر کسي اين ريسک را نکرد که از هنرمندان به نام دعوت کند چراکه هزينه‌ها بالاست و اين ريسک و رقم زدن اين اتفاق براي همکاران من توجيه اقتصادي ندارد و ترجيح مي‌دهند روي يک کنسرت پاپ سرمايه گذاري کنند. منتها من و آقاي کبيري از آنجايي که از جواني عاشق موسيقي کلاسيک بوديم و خودمان آرزو داشتيم اين موسيقي را در دنيا ببينيم اين حس در ما به وجود آمد که در ايران اين اتفاق را رقم بزنيم. دوستاني عنوان مي‌کردند که ما براي رفتن به کنسرت شيلر در خارج از کشور بايد هزينه‌هاي بسيار زيادي متقبل مي‌شديم و تشکر مردم از روي دادن اين اتفاق خستگي ما را رفع کرد. 

اين تهيه کننده موسيقي، اعلام کرد: ما تصميم گرفته‌ايم هر دو ماه با حمايت خبرنگاران و مسوولان يک چنين اتفاق بزرگي را رقم بزنيم و از گروه شيلر هم باز دعوت کنيم که اين اتفاق اجراي شان در ايران را تکرار کنند.


مطالب پیشنهادی