بوروکراسی کابوس بخش خصوصی
۱۹ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

عضو کمیسیون انرژی در گفت و گو با « شروع » از روند واگذاری ها انتقاد کرد:

بر اساس آخرین آمار، سالانه ۷۰ میلیارد لیتر نفت و ۷۰ میلیارد مترمکعب گاز صرف تولید برق در نیروگاه‌ها می‌شود که بر اساس گفته کارشناسان حوزه انرژی به راحتی می‌توان با کاهش تلفات فنی و غیرفنی انرژی برق و صرفه‌جویی در مصرف، بخش قابل توجهی نفت و گاز صرفه‌جویی کرد.

بر اساس آخرین آمار، سالانه ۷۰ میلیارد لیتر نفت و ۷۰ میلیارد مترمکعب گاز صرف تولید برق در نیروگاه‌ها می‌شود که بر اساس گفته کارشناسان حوزه انرژی به راحتی می‌توان با کاهش تلفات فنی و غیرفنی انرژی برق و صرفه‌جویی در مصرف، بخش قابل توجهی نفت و گاز صرفه‌جویی کرد.

مصرف برق ارتباط مستقیم با مصرف گاز و نفت دارد و با توجه به اینکه ۹۴ درصد از کل برق تولید شده با استفاده از سوخت‌های فسیلی است، بنابراین صرفه‌جویی در مصرف برق، در ابعاد مختلف، بر کاهش مصرف سوخت نیز تاثیرگذار خواهد بود، در این بین همراهی دولت و مجلس برای بهینه‌سازی وسایل اندازه‌گیری مصرف انرژی برق بسیار مهم است، آرش کردی مدیر عامل توانیر معتقد است که امروز تمام طرح‌ها به شکل پایلوت انجام می‌شود حال آنکه باید با یک هدف‌گذاری مناسب و با همراهی بخش خصوصی، این اقدام به شکل کلان اجرایی شود.

از سوی دیگر بر اساس اعداد و ارقام در سال ۱۳۹۲ حدود ۴۵ درصد سوخت مایع و ۵۵ درصد گاز در نیروگاه‌ها مصرف می‌شد ولی این عدد در سال ۱۳۹۵ به ۸۸ درصد گاز و ۱۲ درصد سوخت مایع رسید. در سال جاری نیز علی رغم کاهش مصرف مازوت اما میزان مصرف گاز افزایش یافته است.

معمولا وزارت نیرو تمایلی به استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها ندارد، چرا که استفاده از این نوع سوخت باعث افزایش هزینه‌های تعمیراتی نیروگاه ها می‌شود، ضمن اینکه سوخت مایع از سوخت گاز گرانتر است،از سوی دیگر بخش‌های برنامه ریزی در حوزه نفت و گاز باید پیش بینی از آینده مصرف گاز و توان تأمین آن برای مصارف گوناگون ارائه دهد. وزارت نیرو تنها بهره بردار است و به همین دلیل حدود ۵.۶ میلیارد مخزن سوخت مایع در اختیار دارد که به دستور پدافند غیرعامل ساخته شده و وزارت نفت موظف به تأمین سوخت پشتیبان است.

در ایران مصرف انرژی در هیچ یک از بخش‌ها بهینه نیست، به همین دلیل مدیریت تقاضا در صنایع آب و برق یکی از مهم ترین اهداف وزیر نیرو دولت دوازدهم شناخته شده و باید به امر مدیریت مصرف و تقاضا بیش از پیش توجه شود چراکه این مولفه کلید حل بسیاری ازمشکلات صنعت آب و انرژی خواهد بود.

جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی و  نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار « شروع » در خصوص سرمایه گذاری بخش خصوصی در نیروگاههای کشور گفت : مسولین وزارت نیرو اعلام می کنند که صنعت برق سالانه به ۲۰ هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و در شرایطی که وازت نیرو با کمبود منابع مواجه است بهتر است این سرمایه گذاری از طریق بخش خصوصی یا همکاری بین المللی برای کشور تامین شود.

وی با اشاره به لزوم تغییر قوانین و مقررات وزارت نیرو گفت: در حال حاضر بسیاری از شرکتهای خصوصی برای حضوردر طرح های برقی اعلام آمادگی کرده اند و دزات نیرو باید با اصلاح قوانین و اساسنامه های خود زمینه حضور بخش خصوصی را فراهم کند.

میرزایی گفت : این در حالی است که وزارت نیرو در کنار ایجاد نیروگاه های جدید باید فکری به حال هدر رفت زیاد انرژی در نیروگاهها داشته باشد و وضعیت موجود را درست مدیریت کند و تحقق این امر در گرو رفع بوروکراسی های اداری و اصلاح قوانین وزات نیرو است.زیرا اگر مشکل هدر رفت برق حل نشود حتی اگر نیروگاههای جدید احداث کنیم بازهم مشکل برق حل نمی شود و در این راستا وزارت نیرو باید وضع موجود را به درستی مدیریت کند .

وی در خصوص حضور شرکت های خارجی در اصلاح و بازسازی و نوسازی نیروگاههای ایرانی گفت : اگر مقررات دست و پا گیر از سر راه برداشته شود براحتی می توان از ظرفیت شرکتهای خارجی بهره برداری کرد و هدر رفت انرژی در نیروگاهها را کاهش داد.

همچنین علی بخشی رییس سندیکای صنعت برق ایران در این زمینه گفت : برای فرار از بحران اقتصادی در صنعت برق، به سراغ تامین کنندگان سرمایه خارجی رفته ایم که اگر با دیپلماسی هوشمندانه ای همراه نباشد، می تواند صنعت برق کشور را به نابودی بکشاند و پای واردکنندگان کالاهای بی کیفیت را به کشور باز کند.

رییس سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه به طور متوسط ۷۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی صنعت برق کشور به دلیل رکود بدون استفاده مانده است، گفت: در حالی که تولیدکندگان داخلی با ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند، نباید اجازه دهیم پروژه ها به واسطه شیوه غلط جذب سرمایه، با کالاهای خارجی اجرایی شوند، متاسفانه آن بخش از سرمایه گذاری خارجی صنعت برق که اجرایی شده، از جنس «فاینانسِ به شرط ورود کالا و تجهیزات کشور تامین کننده مالی» بوده است.

وی به تشریح الگوهای پیشنهادی بخش خصوصی برای «ورود سرمایه بدون آسیب به بخش خصوصی» پرداخت و افزود: روش نخست اینکه بخش خصوصی در کنار تامین کننده خارجی قرار گیرد؛ از آنجا که بخش خصوصی می داند چه کالاهایی را باید از خارج از کشور تامین کند و چه کالاهایی تولید داخل دارد، از ورود کالاهایی مشابه تولید داخل جلوگیری می کند.

رییس سندیکای صنعت برق ایران ادامه داد: به این ترتیب هم پای کالاهای خارجی به کشور وارد نمی شود و هم فاینانس اتفاق می افتد.

رییس سندیکای صنعت برق ایران، دومین الگوی پیشنهادی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری خارجی را تاسیس شرکت مشترک (جوینت ونچر) با شرکت های داخلی و احداث خط تولید در داخل کشور به منظور تامین نایز داخلی و صادرات به بازارهای منطقه بیان کرد.

بخشی گفت: با اجرای این الگو، ضمن جذب سرمایه خارجی، بخش داخلی نیز مشارکت خواهد داشت و رقابتی سالم در کشور ایجاد می شود؛ علاوه بر این، محصولات تولید این مشارکت می تواند راهی بازارهای منطقه شود.

وی گفت: صنعت برق در طول ۴۰ سال گذشته از یک صنعت به طور کامل وابسته به یک صنعت صد درصد خودکفا تبدیل شده است. به طوری که اکنون در تامین ۹۵ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت برق خودکفا و در بخش پیمانکاری و خدمات فنی مهندسی نیز صد درصد به تولید داخلی دست یافته ایم. در مجموع به نظر می رسد که با مدیریت درست مصرف و اجرای پروژه های کارامد می توان میزان مصرف انرژی در کشور را مدیریت کرد و با توجه به اینکه میزان مصرف گاز در فصل سرما به طور طبیعی افزایش می یابد و ممکن است وزارت نفت را با چالش هایی روبرو کند،لازم است که نیروگاه های تولید برق مدیریت مصرف و تقاضا را سرلوحه کار خود قرار دهد و یا تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی در صدر برنامه های وزارت نیرو قرار بگیرد.


مطالب پیشنهادی