گام هایی که باید برای تحول و توسعه صنعت خودرو براشته شود - پروفسور استون
۱۶ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو


گام هایی که باید برای تحول و توسعه صنعت خودرو براشته شود

 

به گزارش پروفسور استون، یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است : انحصاری بودن بازار خودرو و تعیین قیمت دستوری موجب شده که خودروسازان انگیزه ای برای افزایش کیفیت محصولات تولیدی نداشته باشند.

 ابوالفضل خلخالی در گفتگو با خبرنگار پروفسور استون ضمن اشاره به  عوامل موثر در پیشرفت صنعت خودروسازی اظهار داشت : پیشرفت صنعت خودرو در حوزه تولید و کیفیت در گرو اعمال سیستم مدیریتی کارآمد، بهره گیری از دانش فنی تولید و وجود سرمایه گذاری های کلان در این صنعت حاصل خواهد شد.

 وی گفت : متاسفانه همچنان صنعت خودرو ایران توسط دولتی ها و شبه دولتی ها اداره می شود بنابراین تا زمانی که این صنعت به طور کامل خصوصی سازی نشود  هیچگونه پیشرفتی در این صنعت بوجود نخواهد امد.

 وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه سرمایه گذاری  در صنعت خودرو ایران ، خاطر نشان کرد :  تا هنگامی که این وضعیت بر صنعت خودرو حاکم است جذب سرمایه گذاری نیز با موانع همراه خواهد بود.

 وی گفت : در شرایطی که صنعت خودرو یکی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی و سودآور کشور محسوب می شود اما به جهت کمبود نقدینگی مشکلات اقتصادی خودروسازان افزایش یافته و در این راستا بدهی های خودروسازان به قطعه سازان نیز  افزایش یافته است.

 عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران تاکید کرد : امروز خودروسازان برای دستیابی به تحول ساختاری و توسعه کمی و کیفی نیازمند سرمایه گذاری های کلان شرکت های خارجی هستند.

 خلخالی افزود : البته در صورتي كه همزمان دولت از توان شركت هاي دانش بنيان در صنعت خودروسازي استفاده نمايد و راهكاري را براي پرداخت مطالبات قطعه سازان به خودروسازان در شرايط ركود اقتصادي ارائه دهد بی شک تحول نسبی در رويه توليد صنعت خودروسازی ایران رخ خواهد داد.

 


مطالب پیشنهادی