پیام موشکی انصار الله به ابوظبی
۱۵ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

یگان موشکی یمن یک موشک کروز بالدار را به سوی تاسیسات در حال ساخت هسته‌ای براکه در ابوظبی امارات شلیک کرده است.

یگان موشکی یمن یک موشک کروز بالدار را به سوی تاسیسات در حال ساخت هسته‌ای براکه در ابوظبی امارات شلیک کرده است.یگان موشکی ارتش یمن وابسته به انصارالله یک موشک کروز را به سمت تاسیسات هسته‌ای براکه در ابوظبی امارات شلیک کرده است.این تاسیسات هسته‌ای در منطقه غربی امارت ابوظبی، پایتخت امارات و در سواحل خلیج فارس واقع است. در سال ۲۰۲۰ این تاسیسات شامل چهار نیروگاه برق هسته‌ای خواهد بود.

گروه انصارالله نیز انجام این حمله موشکی به ابوظبی را تایید کرد.

عزیز راشد، معاون سخنگوی نظامی ارتش یمن، وابسته به انصارالله نیز با تایید این حمله گفت که موشک کروز پرتابی به هدف خود یعنی تاسیسات هسته‌ای در ابوظبی اصابت کرده است.راشد در ادامه حملات ارتش یمن با قانونی و مشروع دانست و گفت این حملات در دفاع از یمن مقابل دشمنی مستمر ائتلاف عربی است.

وی این موشک کروز شلیک شده را دستاوردی صرفا یمنی دانست و گفت که ارتش یمن قدرت تولید چنین موشک‌هایی را دارد.

این مقام یمنی در ادامه تصریح کرد شلیک موشک کروز مذکور براساس اطلاعات نظامی جدید صورت گرفت و بردی بالغ بر ۱۶۰۰ کیلومتر دارد.

راشد گفت: موشک شلیک شده پیامی سیاسی و نظامی به امارات به خاطرات نقشش در تخریب یمن است. ائتلاف عربی باید دشمنی را که علیه یمن آغاز کرده پایان دهد. ما به این دشمنی پاسخ می‌دهیم و هیچ خسارتی تا امروز ندیده‌ایم.

عبدالملک حوثی، رهبر انصارالله ماه سپتامبر فاش کرده بود، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قادرند نقاطی دورتر از ریاض را هدف بگیرند.

رهبر انصارالله به کشورها و شرکت‌هایی که سرمایه‌هایی در امارات دارند، هشدار داده بود که این کشور بعد از حمله به یمن دیگر امن نخواهد بود.

همچنین محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله ۲۸ اکتبر تهدید کرد، گروه انصارالله با موشک‌های بالستیک ابوظبی را هدف قرار می‌دهند.

در همین حال شبکه المنار گزارش داد، یگان موشکی ارتش یمن یک موشک بالستیک میان برد را با موفقیت آزمایش کرد و این موشک به یک هدف نظامی سعودی “با دقت” اصابت کرده است.

صالح و عربستان برای کودتا همدست شده‌اند

سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد حزب عبدالله صالح و عربستان برای اجرای کودتا در یمن با یکدیگر همدست شده‌اند.

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن در تماس تلفنی با شبکه خبری المیادین ضمن اشاره به بازپس‌گیری پایگاه‌هایی در صنعاء از نیروهای وابسته به حزب کنگره مردمی سراسری یمن با همکاری قبایل یمنی، اظهار داشت: طرفی که اقدام به ایجاد این بحران کرده تلاش می‌کند بر برخی محله‌ها در صنعاء متمرکز شود اما فراخوان‌های شبه‌نظامیان وابسته به کنگره مردمی سراسری یمن برای پیوستن به این شورش با پاسخی از سوی مردم یمن مواجه نشد.سخنگوی انصارالله در ادامه گفت: ما اطلاعاتی دال بر ارتباطات میان علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن و عربستان در اختیار داریم و این اطلاعات حاکی از این است که این دو برای شکل‌گیری کودتایی در یمن تلاش می‌کرده‌اند و امروز تلاش می‌کنند این طرح را اجرایی کنند.

عبدالسلام تاکید کرد: عربستان پایگاه‌هایی را برای آموزش نیروهای وابسته به صالح ایجاد کرد. اینکه صالح از انحصار” مشروعیت” در پارلمان سابق یمن سخن می‌گوید نشان می‌دهد که او در تلاش است قدرت را به پسرش منتقل کند.سخنگوی جنبش انصارالله در ادامه گفت: سخنان صالح به وضوح نشان داد که مشکل در یورش به خانه‌ها نبوده بلکه مشکل آنها از سه سال قبل با ما بوده است و او از طایفه‌گرایی و ایران سخن می‌گویند. هیچ کس تایید نمی‌کند که ما تمایلی برای ایجاد جبهه داخلی جدید در کنار جبهه بزرگتری که مردم یمن و انصارالله را هدف قرار داده داشته باشیم. ما تضمین‌های بسیاری در این راستا دادیم و اکنون سوال ما این است که چه موضع‌گیری‌هایی باعث شده این شخص(صالح) علیه ما شورش کند.این مساله با آینده سیاسی صالح که طرح مشترکی با امارات دارد در ارتباط است.وی در ادامه تاکید کرد: هرگز جنگ داخلی در یمن وجود نخواهد داشت و تحولات فعلی یک آشوب با هدف خدمت رسانی به دشمن پس از شکست در میادین نبرد و جبهه‌های نظامی، اقتصادی و اخلاقی است.

سلاح‌های امارات در دست شورشیان

حمزه الحوثی، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای المسیره فاش کرد: دستگاه‌های امنیتی یمن تماس‌ها و رایزنی‌های مستقیم و مستمر میان رهبران نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح با رهبران اماراتی را از ابتدای حملات ائتلاف عربی به یمن رصد کردند.الحوثی تاکید کرد: امارات چندین کامیون اسلحه را با قاچاق از استان‌های جنوبی “الضالع” و “إب” به صنعاء رسانده و در اختیار شبه‌نظامیان وابسته به طارق قرار داد.وی افزود: رهبران حزب کنگره مردمی سراسری در دوره اخیر دیدارهای متعددی با فرماندهان نظامی وابسته به امارات که در استان الضالع حضور داشتند، برقرار کردند.این عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله در ادامه گفت: حمایت‌های امارات از شبه‌نظامیان طارق به سطوح بالایی رسیده و شامل ایجاد چندین پایگاه برای آموزش شبه‌نظامیان طارق در مناطق تحت کنترل نیروهای وابسته به دشمن در استان شبوه و پایگاه دیگر در منطقه العود در استان اب و حمایت مالی از این پایگاه‌ها بوده است.

انصارالله کنترل مجدد محله‌ها و پادگان‌های صنعا را به دست گرفت

گروه انصارالله اعلام کرد، سه پادگان و یک دفتر کمیته دائمی در صنعا را از مزدوران عبدالله صالح پس گرفته و محله السیاسی و محله‌های دیگر صنعا را امن کرده است. همچنین بر ذمار در جنوب صنعا و محله‌های اطراف آن تسلط یافته است.

یک منبع انصارالله گفت، نیروهای این گروه بر پادگان‌های السواد، ریمه حمید، المصلی و مقر سفارت عربستان و چند ساختمان در محله السیاسی تسلط یافته‌اند.

روسیا الیوم نیز گزارش داد، نیروهای انصارالله در پی درگیری شدید با محافظان شبکه تلویزیونی وابسته به عبدالله صالح بر شبکه “الیمن الیوم” تسلط یافته‌اند. 

رسانه‌های یمنی ادعا کردند، عناصر انصارالله منزل عبدالله صالح در روستای الدجاج در شمال شرق صنعا را هدف قرار دادند. أفادت وسائل إعلام یمنیة، الیوم الأحد، بأن عناصر مسلحة من جماعة الحوثیین استهدفت منزل الرئیس السابق علی عبد الله صالح فی قریة الدجاج شمال شرق العاصمة صنعاء.

منزل عبدالله صالح در نزدیکی مقر خبرگزاری سبأ یمن است که تحت کنترل انصارالله بوده و در نزدیکی وزارت فرهنگ یمن است.

اما یک منبع نظامی در نیروهای گارد ریاست‌جمهوری وابسته به عبدالله صالح، رئیس‌جمهور مخلوع یمن مدعی شد، همچنان این محله‌ها و پادگان‌ها در کنترل نیروهای صالح هستند و اظهارات حوثی‌ها عاری از صحت است.

نیروهای عبدالله صالح همچنین روز گذشته گفتند، بر فرودگاه صنعا تسلط دارند به اضافه اینکه ساختمان‌های دولتی هم که در دست انصارالله بود را به دست گرفته‌اند.

صنعا از روز چهارشنبه صحنه درگیری بین نیروهای انصارالله و نیروهای هم‌پیمان عبدالله صالح است که تاکنون ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

عبدالملک حوثی،‌رهبر انصارالله از کشته یا زخمی شدن ۴۰ تن در درگیری‌های دو طرف خبر داد، در حالی که منابع امنیتی در صنعا از کشته و زخمی شدن بیش از ۶۰ تن صحبت می‌کنند. شبکه اسکای نیوز نیز از افزایش کشته‌ها در بین دو طرف به ۱۴۰ تن خبر داد.

حملات جنگنده‌های سعودی

همزمان با درگیری‌ها بین انصارالله و نیروهای عبدالله صالح جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سه حمله به مواضع نظامی در صنعا داشتند.به گفته ساکنان محلی، دو حمله هوایی مواضعی در سلسله کوه‌های الریان را هدف گرفت که انصارالله در آنجا مستقر هستند. همچنین جنگنده‌های سعودی پادگان جریان در شهرستان سنحان در جنوب صنعا را بمباران کردند. این حملات ائتلاف سعودی در پی شکست مزدورانش یعنی نیروهای عبدالله صالح در ایجاد آشوب داخلی است.

از سوی دیگر در حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منازل یمنی‌ها در منطقه مهاذر در سحار استان صعده واقع در شمال یمن هفت شهروند یمنی کشته شدند که در میان آنها زن و کودک نیز بود. در این حمله همچنین چهار تن دیگر زخمی شدند.وی افزود: از جمله این حمایت‌ها اعزام ۸۳۰ تن از نیروهای وابسته به طارق به پایگاه‌هایی در استان عدن برای آموزش تحت نظارت امارات بوده است که برخی از آنها به صنعاء و برخی دیگر به استان اب بازگشتند.

از هر کسی که با حوثی‌ها بجنگد حمایت می‌کنیم!

رئیس‌جمهور مستعفی یمن با سوء استفاده از ناآرامی‌ها در صنعا خواهان تشکیل ائتلاف “ملی” گسترده در این کشور برای حل اختلافات گذشته و “اتحاد” در مقابل انصارالله یمن شد.عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن در نشستی با مشاورانش در ریاض گفت: از هر طرفی که با حوثی‌ها بجنگد حمایت می‌کنیم.وی خواهان گشودن صفحه جدیدی با تمامی طرف‌های سیاسی در یمن شد و مدعی شد جنبش انصارالله یک “گروهک جنایتکار” است که همچنان به نقض‌های خود ادامه می‌دهد!هادی بر ادامه تلاش‌های هدفمند برای حمایت از آنچه آن را “مشروعیت” می‌نامید و بازپس‌گیری نهادهای دولتی و آزادی مناطق یمن تأکید کرد.وی همچنین خواهان گشودن صفحه جدیدی با تمامی طرف‌های سیاسی برای تشکیل ائتلاف ملی گسترده جهت حل اختلافات گذشته و اتحاد مقابل انصارالله شد.منصورهادی مدعی شد: جنبش انصارالله تمامی یمن را “تهدید” می‌کند. ما از ساکنان صنعا و بقیه استان‌ها می‌خواهیم “انتفاضه” مردمی گسترده‌ای را علیه انصارالله به راه بیندازند.


مطالب پیشنهادی