سورنتو 100 میلیون تومان گران شد! - پروفسور استون
۱۳ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

به گزارش پروفسور استون، در حالی کم کم به روزهای پایانی پاییز نزدیک می شویم که همچنان سردی این فصل ، بازار خودرو را نیز سردتر و تحرک در بازار را در آستانه ورود به فصل زمستان کم تر کم تر می کند این در حالی است که در یکی دو هفته گذشته بر خلاف هفته های اولیه پاییز به تدریج از نوسانات قیمتی در بازار خودروهای داخلی کاسته می شود چنانچه در روزهای اخیر به جز برخی تغییرات محدود ، بازار اغلب خودروهای داخلی به تثبت قیمت نزدیک شده است.

در همین حال رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو نیز عنوان می کند :  بازار خودروهای داخلی تغییر چندانی نسبت به هفته گذشته نداشته و تنها خودرو سراتو در بازار افزایش یک میلیونی را در بازار تجربه کرده است این در حالی است که همچنان قیمت این خودرو دو میلیون زیر قیمت شرکت است به طوری که  در هفته گذشته قیمت سراتو در بازار ۱۰۱ میلیون تومان بود و در این هفته به ۱۰۲ و نیم میلیون افزایش یافته است .

سعید موتمنی در گفتگو با خبرنگار پروفسور استون اظهار داشت : در حال حاضر قیمت اغلب خودروهای داخلی در بازار تثبیت شده و نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی را در این بازار شاهد نیستیم.

وی در ادامه به تشدید بازار سیاه خودروهای وارداتی اشاره کرد و اظهار داشت : متاسفانه بازار خودروهای خارجی طی هفته اخیر با قیمت نجومی همراه شده است به طوری که در این مدت تعدادی از نمایندگی های شرکت های خارجی ، برخی از محصولات را تا ۲۰ میلیون افزایش قیمت دادند.

وی با توجه به افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ میلیونی قیمت برخی از خودروهای خارجی توسط شرکتها اظهار داشت : زمانی که خودرویی در بازار نباشد طبعا ارزش یافته و واسطه گری  در بازار این خودروها افزایش پیدا می کند  این در حالی است که در ۳ ، ۴ سال گذشته خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شده بود و متاسفانه طی ماههای اخیر بازار خودروهای خارجی از شرایط گذشته خارج و تبدیل به کالای سرمایه ای شده است.

این فعال بازار خودرو با توجه به تاثیر توقف ثبت سفارش بر افزایش واسطه گری و رشد قیمت خودروهای خارجی در بازار  گفت :  در این شرایط  بسیاری از واسطه ها در بازار با دست به دست کردن خودروها ، موجب افزایش قیمت خودروهای وارداتی در بازار شدند.

موتمنی با اشاره به اینکه هرج و مرج در بازار خودروهای خارجی موجب رشد ۴۰  تا ۱۰۰ میلیون تومانی قیمت بعضی خودروها در بازار شده ،  افزود : در این چند روز اخیر قیمت سورنتو ۲۳۵ میلیونی به یکباره به ۳۳۵ میلیونی رسیده و حدود ۱۰۰ میلیون افزایش قیمت داشته است.

وی با اشاره به حرکت  پول های سرگردان  به سمت  بازار ارز و برخی از کالاهای سرمایه ای ، گفت :  در شرایطی با کاهش سود بانکی باید شرکتها های خودروساز نیز اقدام به کاهش سود های مشارکت می کردند متاسفانه برخی از آنها با دور زدن قانون و ارائه برخی از طرح ها همچنان سود هایی با قیمت های ۲۴ درصد را به متقاضیان عرضه می کنند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو اظهار داشت :  در حال حاضر برخی از نمایندگی های اصلی،  قیمت تعدادی از محصولات را افزایش زیادی داده اند به عنوان مثال قیمت توسان ۲۰۱۷ را که در آبان ماه  حدود ۲۰۷ میلیون و ۷۶۲ میلیون قیمت گذاری شده بود در آذرماه  با ۲۳۴ میلیون و ۱۴۰ میلیون تومان توسط این شرکتها عرضه می شود.

موتمنی تاکید کرد : همچنین این شرکت بر اساس جدولی که در هفته گذشته ارائه نموده  قیمت سوناتا ۲۰۱۶ را که در آبان ماه ۱۶۳ میلیون و ۷۷۸ میلیون بود در اذرماه ۲۲۷ میلیون و ۴۵۹  هزار تومان اعلام کرده است همچنین قیمت سانتافه  ۲۰۱۶ را با حدود ۲۰ میلیون افزایش در اذر ماه ۲۶۲  میلیون و ۸۹۲ هزار تومان قیمت گذاری کرده است.

  

 

 


مطالب پیشنهادی