مزدا ، در آستانه عصری جدید
۱۱ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

گفت‌وگو با مازامیچی کوگای مدیرعامل مزدا موتور

به گزارش اخبار خودرو ، تغییرات عمده در مزدا از سال‌۲۰۱۹ با معرفی مجموعه‌ای از فناوری‌ها و یک زبان طراحی جدید آغاز خواهند شد. در آن زمان یک مدل هیبرید، یک مدل تمام‌الکتریکی و موتور بنزینی اسکای‌اکتیو-ایکس (با ویژگی احتراق فشرده و مصرف سوخت بسیار بهینه) به بازار خواهند آمد. مزدا همچنین از برخی دوستانش هم کمک‌هایی را دریافت می‌کند.

مازامیچی کوگای مدیرعامل مزدا موتور

مازامیچی کوگای مدیرعامل مزدا موتور

در ماه اوت امسال نیز یک قرارداد سواپ میان این شرکت با کمپانی تویوتاموتور منعقد شد که براساس آن دو طرف معامله پذیرفتند در سال ۲۰۲۱ یک کارخانه مونتاژ را در ایالات متحده راه‌اندازی کنند و ازآن به بعد جوینت‌ونچر دیگری را برای تولید خودروهای تمام الکتریکی تشکیل دهند.

اما آقای کوگای قصد دارد پیش‌از همه این‌ها به عملکرد شرکتش در ایالات متحده سروسامانی ببخشد. آمریکا بزرگ‌ترین بازار مزدا به‌شمار می‌رود، اما فروش بی‌فروغ این شرکت همچنان کمتر از سالانه ۴۰۰هزاردستگاه خودرویی است که موردهدف مدیران مزدا بوده است.

چرا مزدا به‌جای همکاری با تویوتا برای احداث یک کارخانه در ایالات متحده، کارخانه‌اش را در مکزیک توسعه نداد؟
برای ما مهم‌ترین بازار فروش، ایالات متحده بوده و هست. با داشتن کارخانه‌ای در این کشور قادر خواهیم بود با سرعت و سهولت بیشتری محصولاتمان را دراختیار مشتریان قرار دهیم. همچنین با تولید محصولات‌ توسط نیروهای آمریکایی به پاگرفتن و جا انداختن برندمان در این کشور کمک خواهیم کرد.

این یعنی ما در مقام یک برند، ریشه‌های عمیقی در این کشور داریم و به این وسیله اعلام می‌کنیم که می‌خواهیم کسب‌و کارمان را در آمریکا گسترش دهیم.

در آمریکا فروش کلی محصولات شما پائین است، اما فروش وانت‌های کامیونت‌هایتان روبه‌رشد است. چه برنامه‌ای برای هماهنگی میزان فروش‌ دارید؟
فروش سدان‌هایی مانند مزدا۳ سیری نزولی دارد و این بخش از بازار با مشکلاتی جدی روبه‌روست. اما حجم فروش CX-5 و CX9 روبه‌رشد است. ما از برنامه فروشمان در بازار شاسی‌بلند‌ها جلوتر بوده‌ایم. یکی از دلایل این موضوع قیمت نسبتا معتدل نفت خام است. در گذشته هر زمان که افزایشی در قیمت نفت خام صورت می‌گرفت، خریداران آمریکایی به سدان‌ها یا خودروهای جمع‌وجور روی می‌‌آوردند، اما درحال‌حاضر اقتصاد این کشور در وضعیت باثباتی به‌سرمی‌برد و این شکل از تغییرات را نمی‌توان در بازار انتظار داشت.

 

مزدا برای تامین کراس‌اوور‌های بیشتر در آمریکا چه برنامه‌ای دارد؟‌ آیا قصد ندارید آن‌ها را در آمریکا تولید کنید؟
ما در این بازار به شاسی‌بلندهای بیشتری احتیاج داریم و می‌توانیم آن‌ها را جایگزین سدان‌های تولیدی کنیم. مثلا CX-5 الان در کارخانه هیروشیما و کارخانه هوفو در یاماگوچی تولید می‌شود. در آمریکا قصد تولید یک شاسی‌بلند کاملا جدید را داریم. مدلی که در ژاپن تولید نمی‌شود و تاثیری بر عملکرد کارخانه‌های ژاپنی ما نخواهد گذاشت.

 

مزدا چگونه افت فروش خود را در ایالات‌متحده متوقف خواهد کرد؟
ما همچنان باید به بهبود بخشیدن کیفی محصولاتمان ادامه دهیم. اگر صرفا بخواهیم حجم فروشمان را بالا ببریم، می‌توانیم مشوق‌هایی را برای خرید درنظر بگیریم. اما این کار کیفیت فروشمان را تنزل خواهد داد. ما به رویکرد فروش در قیمت مناسب خود ادامه می‌دهیم تا تصویر برندمان را بهبود ببخشیم.

 

موتور اسکای‌اکتیو-ایکس چگونه به ارتقای جایگاه مزدا کمک خواهد کرد؟‌
با کمک این موتور ما دررابطه با بهینگی و دینامیک رانندگی موتورهای درون‌سوز، در بالاترین جایگاه صنعت خودرو قرار خواهیم گرفت. در نتیجه اسکای‌اکتیو-ایکس مزیت بسیار مهمی برای ما خواهد بود. نسل جدید محصولات ما که از سال‌۲۰۱۹ به بازار خواهند آمد، دوره جدیدی را آغاز می‌کنند.مطالب پیشنهادی