تداوم افزایش قیمت نفت تا پیش از نشست اوپک
۱۱ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

اعضاي اوپک در حالي تمديد توافق کاهش عرضه نفت را به راي مي‌گذارند که قيمت جهاني نفت روند افزايشي به خود گرفته و از آغاز ماه سپتامبر تا کنون ۲۰ درصد افزايش يافته است.


اعضاي اوپک در حالي تمديد توافق کاهش عرضه نفت را به راي مي‌گذارند که قيمت جهاني نفت روند افزايشي به خود گرفته و از آغاز ماه سپتامبر تا کنون ۲۰ درصد افزايش يافته است
وزراي نفت کشورهاي عضو اوپک در حالي پاي ميز مذاکره مي‌نشينند که به نظر مي‌رسد مناسبات سياسي در خاورميانه در حال رقم زدن تجربه‌اي جديد است. تحولاتي که مي‌تواند بر قيمت طلاي سياه تاثير مستقيم بگذارد؛ چنانچه هر زمان بوي جنگ در خاورميانه مي‌پيچد نرخ نفت رشد قابل توجهي مي‌کند؛ البته در اين ميان نمي‌توان منکر تاثير سياست توافق کاهش توليد نفت از سوي اوپکي‌ها و غير اوپکي که روسيه در راس آنها قرار دارد، شد.
طي روزهاي اخير مقامات روسيه به عنوان بزرگترين همراه غير اوپکي ،اوپک اظهار نظر روشني دال بر موضع خود درباره تمديد يا عدم تمديد توافق مذکور مطرح نکرده‌اند و همين امر نشان مي‌دهد احتمالا روسيه به عنوان بزرگترين توليد کننده نفت غير اوپکي گزينه‌هاي ديگري جز تمديد توافق کاهش عرضه نفت را نيز مد نظر دارد. در پي شکل‌گيري چنين فضايي بيل باروک، رئيس مؤسسه بلولاين فيوچرز، با پيش‌بيني تمديد توافق جهاني کاهش توليد نفت، اعلام کرد: نبايد انتظار داشت تمديد توافق جهاني کاهش توليد نفت سبب جهش قيمت نفت شود، البته روند کنوني افزايش قيمت نفت تا پيش از برگزاري نشست اوپک ادامه خواهد يافت.وي در واکنش به برخي گمانه‌زني‌ها درباره خودداري روسيه از همراهي با توافق جهاني کاهش توليد نفت، گفت: باور دارم که روسيه اکنون تنها در پي قدرت نمايي است و آنها مي‌خواهند نشان دهند درباره اقدامي‌که مي‌خواهند انجام دهند، قدرت تصميم‌گيري دارند. آنها سرانجام با اوپک همکاري مي‌کنند و هيچ شکي نيست که اين توافق محقق مي‌شود. با اين همه، تأثير اين توافق پيشاپيش در قيمت‌ها لحاظ مي‌شود و گمان نمي‌کنم سبب افزايش ناگهاني قيمت شود؛ به همين دليل، باور دارم که بسياري از معامله‌گران (پس از نشست اوپک) سفارش‌هاي خريد خود را نقد مي‌کنند و اين مسئله تأثيري منفي بر قيمت‌ها خواهد داشت.
نتيجه نشست اوپک مشخص نيست
سهيل المزروعي وزير نفت امارات گفت: گزينه‌هاي مختلفي از جمله تمديد توافق تا پايان سال ۲۰۱۸ (تمديد ۹ ماهه) را بررسي خواهيم کرد اما اين تنها گزينه نيست. انتظار دارم سال ۲۰۱۸ سال ايجاد توازن مجدد در بازار نفت باشد و براي اين منظور ، ذخاير نفت کشورهاي صنعتي بايد تا سطح پنج ساله کاهش يابد. المزروعي در عين حال گفت که کسي نمي‌تواند تصميم اوپک را پيش‌بيني کند.
جبار اللعيبي، وزير نفت عراق نيز در وين ضمن ابراز خوشبيني به تمديد توافق گفت که دو گزينه تمديد شش ماهه و ۹ ماهه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
محمد بارکيندو دبير کل اوپک خاطرنشان کرد: شرايط کنوني بازار نفت و بازگشت اعتماد و خوشبيني به صنعت نفت همگي شواهدي حاکي از نتايج مثبت اين تلاش‌هاي مشترک است. ذخاير جهاني نفت از زمان آغاز توافق کاهش توليد تا کنون حدود ۲۴۰ ميليون بشکه کاهش يافته و اراده و تلاش‌هايمان در حال نتيجه دادن است. گمانه زني‌هاي زيادي درباره عدم موافقت روسيه براي تمديد کاهش توليد نفت وجود دارد. اين در حالي است که روسيه طي فعاليت‌هاي برون مرزي خود منابع ارزي قابل توجهي را از دست داده است،بنابراين نياز اين کشور به عنوان يکي از کشورهايي که وابستگي نه چندان کمي‌به درآمدهاي نفتي خود دارد بديهي است، به اين ترتيب نمي‌توان منکر نياز اين کشور به درآمدهاي ارزي حاصل از فروش نفت آن هم با قيمت‌هاي بالا شد. از سويي ديگر در صورتي که نرخ نفت پايين بماند سرمايه گذاري توسعه‌اي در آن کاسته شده و علاوه بر ضرردهي شرکت‌هاي بزرگ نفتي، گردش سرمايه در اين صنعت کاهش چشمگيري يافته که مي‌تواند تبعات منفي زيادي در پيش داشته باشد. از سويي ديگر جلسات اوپک درحالي برگزار مي‌شود که قيمت جهاني نفت نيز رو به افزايش بوده و از آغاز ماه سپتامبر تا کنون ۲۰ درصد افزايش يافته است.
احتمال الحاق نيجريه و ليبي به توافق کاهش عرضه نفت
کميته فني مشترک اوپک و غير اوپک در نشست روز دوشنبه خود در وين توصيه کرد که توافق کاهش توليد تا پايان سال ۲۰۱۸ تمديد شود و در صورت نياز در ماه ژوئن (خرداد – تير ۱۳۹۷) مورد بازبيني قرار گيرد. حال آنکه نشست قبلي کميته نظارتي مشترک وزيران اوپک و غير اوپک (JMMC) در وين اواخر شهريور ماه بدون تصميم يا توصيه خاصي براي تمديد توافق کاهش توليد نفت به پايان رسيد هر چند وزيران تاکيد کردند توافق اوپک و غيراوپک بازار نفت را بهبود داده است.
دستيابي به سطح پايدار ذخيره‌سازي
خالد الفالح، وزير انرژي عربستان در خصوص تصميمات اوپک افزود: بحث‌هاي فني درباره قيمت‌هاي جهاني نفت بايد به نشست اوپک موکول شود.به گفته وزير انرژي عربستان، جهان اکنون به جاي تمرکز بر قيمت‌ها، نيازمند دستيابي به سطح پايدار ذخيره‌سازي است.الفالح همچنين اعلام کرد در نشست کميته وزارتي نظارت بر بازار که در وين، پايتخت اتريش، به رياست کويت و روسيه برگزار مي‌شود، به پيشنهادهاي توليدکنندگان و مصرف کنندگان توجه خواهد شد.
توافق براي تمديد توافق کاهش توليد
عصام المرزوق، وزير نفت کويت، اعلام کرد: قرار است کميته وزارتي نظارت بر بازار، سطح توليد و پايبندي کشورها به توافق جهاني کاهش توليد نفت را ارزيابي کند و سپس پيشنهاد خود را براي بررسي در نشست اوپک ارائه دهد.به گفته وي، وزيران نفت و انرژي کشورهاي عضو و غير عضو اوپک، درباره تمديد يا توقف توافق جهاني کاهش توليد نفت به طور مفصل رايزني مي‌کنند.وزير نفت کويت پس از ورود به وين، پايتخت اتريش، اعلام کرد: هر تصميمي‌که گرفته شود در خدمت منافع توليدکنندگان و مصرف کنندگان نفت خواهد بود و ثبات بازار را حفظ خواهد کرد.با اين همه، المرزوق اعلام کرد ميان ۲۴ کشور امضا کننده توافق جهاني کاهش توليد نفت، براي تمديد اين توافق پس از انقضاي آن در ماه مارس سال ۲۰۱۸ ميلادي يک همگرايي کلي هست.
حمايت از تمديد توافق نفتي تا پايان سال ۲۰۱۸
دو منبع آگاه در اوپک اظهار کردند کميته فني مشترک اوپک و غيراوپک تمديد کاهش توليد نفت جهاني تا پايان سال ميلادي آينده را توصيه کرده است.به گزارش ايسنا، سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، روسيه که غيرعضو اوپک است و ۹ توليدکننده ديگر با هدف حذف مازاد عرضه و حمايت از قيمت‌ها، توافق کرده‌اند توليدشان را مجموعا ۱.۸ ميليون بشکه در روز تا مارس سال ۲۰۱۸ کاهش دهند.تمديد توافق کاهش توليد در نشست رسمي‌اوپک که روز پنج شنبه در وين برگزار مي‌شود، مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.منابع آگاه در اوپک اظهار کرده‌اند اوپک و روسيه توافق کاهش توليد را تا پايان سال ۲۰۱۸ تمديد خواهند کرد اما گزينه‌اي براي بازبيني اين توافق در ژوئن وجود خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی