خانه‌موزه جلال و سيمين در ابهام
۲ام آذر ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

خواهرزاده جلال آل احمد با انتقاد از روند کند آماده‌سازي خانه‌موزه جلال و سيمين، گفت هنوز چشم‌انداز روشني براي آن وجود ندارد.

محمدحسين دانايي در آستانه سالگرد تولد جلال آل احمد گفته است:يک قانون حتي اگر بد هم باشد، باز بهتر از بي‌قانوني است. اين حکم درباره برنامه هم صدق مي‌کند، چون نداشتن برنامه براي اجراي يک پروژه، يا داشتن برنامه، ولي نبود تعهد و پايبندي به اجراي آن، به منزله تعليق به محال شدن پروژه و اتلاف همه منابعي است که براي اجراي آن مصرف شده است.

پروژه تأسيس خانه‌موزه زنده‌يادان جلال آل احمد و سيمين دانشور در منطقه دزاشيب شميران که در مقايسه با پروژه‌هاي بزرگ شهرداري تهران، هم از لحاظ حجم و گستردگي و تنوع عمليات و هم از لحاظ معيارها و ضوابط اداري و اعتباري، يک پروژه کوچک به شمار مي‌رود، در ارديبهشت سال ۱۳۹۳ شروع شده و در بدترين شرايط مديريتي، اعتباري و اجرايي بايد حداکثر ظرف شش ماه به پايان مي‌رسيد و همزمان با سالروز تولد جلال آل احمد در دوم آذر همان سال افتتاح مي‌شد و به بهره‌برداري مي‌رسيد. اما متأسفانه اين پروژه بعد از ۴۲ ماه هنوز به پايان نرسيده و چشم‌انداز روشني هم براي آينده آن وجود ندارد. علت اصلي ايجاد اين وضعيت غيرقابل دفاع نيز ضعف مديريت از لحاظ برنامه‌ريزي و پشتيباني عمليات است.

بررسي کارشناسانه ماجرا حاکي از آن است که حدود ۹۵ درصد از عمليات مطالعاتي و اجرايي پروژه، اعم از امور مربوط به رطوبت‌زدايي، مقاوم‌سازي، استحکام‌بخشي، مرمت و بازسازي ديوارهاي جنوبي و غربي حياط، محوطه‌سازي، مرمت شيرواني‌ها و تعمير و بازسازي سازه‌هاي چوبي مثل درها، پنجره‌ها، کمدها و قفسه‌بندي کتابخانه‌ها، با کيفيت نسبتاً خوب و مطابق معيارها و موازين علمي‌و تخصصي ناظر بر مرمت آثار تاريخي اجرا شده و جاي تشکر هم دارد، ولي در هر بخش از عمليات يک تکه ناقص باقي مانده که عملاً مانع بهره‌برداري از پروژه مي‌شود و در نتيجه، علاوه بر زيان‌هاي ناشي از بي‌فايده شدن تمامي‌هزينه‌ها و زحمات عوامل اجرايي براي سروسامان دادن به پروژه عملاً بلااستفاده مانده و در معرض آسيب و خرابي‌هاي طبيعي و ناگزير قرار گرفته است.

همين موضوع باعث ابهام در ادامه تامين خانه موزه اين دو نويسنده بزرگ شده است.


مطالب پیشنهادی