کتاب ديجيتال مخاطب جوان را بيشتر جذب مي‌کند
۲۸ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

عباس سجادي شاعر، نويسنده و پژوهشگر ادبيات با اشاره به روز ملي کتاب و کتابخواني در خصوص سرانه مطالعه کتاب در کشور گفت: نه تنها در ايران بلکه مي‌توان گفت در تمامي‌جهان سرانه مطالعه کتاب به شدت کاهش يافته است و دليل اصلي اين اتفاق را مي‌توان در اشاره به گسترش فضاي مجازي دانست.

فضاي مجازي زمان زيادي را از مردم مي‌گيرد و اوقات فراغتشان را پر کرده است و اين در بحث کتابخواني بحران بزرگي محسوب مي‌شود.

به گزارش ميزان،وي در همين راستا ادامه داد: اين روزها همه عوامل از جمله رسانه‌هاي ديجيتال و فضاي مجازي، قيمت کتاب و عدم تبليغات درست باعث شده تا مردم اقبال کمتري را نسبت به خواندن کتاب نشان دهند. متاسفانه در فضاهاي مجازي همه چيز به شکل فست فودي است و خيلي ارزش غذايي روحي و رواني براي مخاطب ندارد.

نويسنده مجموعه “در سايه غزل” با تاکيد بر رشد کتاب‌هاي ديجيتال اضافه کرد: از نظر من اين روزها بايد انتشارات و نويسندگان به فکر انتشار آثار خود به سبک‌هاي نوين و ديجيتال باشند زيرا جهان به سمت رسانه‌هاي ديجيتال رفته و کتاب‌هاي کاغذي در سال‌هاي گذشته کم‌کم از تب و تاب افتاده‌اند. کتب صوتي نيز بسيار مي‌تواند کمک کننده باشد. رسانه‌ها در اين امر نقش عمده اي دارند و مي‌توانند با معرفي جذاب آثار مخاطب را به مطالعه آن اثر ترغيب کنند.

وي نگاه ويژه مسئولين فرهنگي را در عرصه کتابخواني خواستار شد و ادامه داد: رنگ باختن کتاب‌هاي معمولي و کاغذي قابل پيش‌بيني بوده و حالا که اين اتفاق افتاده مسئولين فرهنگي بايد راهکارهاي درستي را براي انتشار آثار مجازي از طريق درگاه‌هاي قانوني ارائه دهند. نويسنده‌ها کمتر مي‌توانند در اين بخش دخالتي داشته باشند و سرانه پايين مطالعه کتاب وقتي رو به بهبود خواهد رفت که مسئولين فرهنگي و انتشارات‌ها دغدغه افزايش سرانه مطالعه کتاب داشته باشند.

اين پژوهشگر عرصه کتاب افزود: سرعت رشد تکنولوژي در دنيا به شدت بالا رفته است و همه کشورها را تحت تاثير خود قرار داده است. اين جهان تکنولوژيک بي حوصلگي مخاطب براي خواندن آثار بلند را سبب شده است. مردم ديگر حوصله خواندن رمان و اشعار بلند را ندارند و دنيا به سمت نوعي کوتاه نويسي رفته است.

سجادي بهبود وضعيت کيفي کتابخانه‌ها را يکي ديگر از راهکارهاي جذب مخاطب دانست و خاطرنشان کرد: از سويي وضعيت کتابخانه‌ها نيازمند برخي تغييرات است.


مطالب پیشنهادی