رسانه ملی جامانده از خبر
۲۸ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

«شروع» پیشتازی فضای مجازی در انتشار اطلاع رسانی را بررسی کرد

گروه هنر_همه ما اخبار و حوادث را به شکل های مختلف پیگیری می کنیم. البته شبکه ۶ سیما که مختص اخبار و اطلاع رسانی از اتفاقات درطول روز است، معمولا تازه ترین و دقیق ترین اخبار را به گوش مردم می رساند.

 درباره اخباری که از ابتدا حادثه زلزله غرب کشور منتشر شد، شبکه ۶ به طور مستقیم مردم را درجریان اتفاقات این حادثه دلخراش قرار داد. اما ازهمان ابتدا شبکه های مجازی از جمله تلگرام هم با انتشار اخبار از وضعیت  حادثه، خبرها را اطلاع رسانی می کرد. 

اما درباره عملکرد صدا و سیما در پوشش اخبار زلزله غرب کشور، عده ای معتقدند که نحوه اطلاع‌رسانی تلویزیون و شبکه خبر ضعیف بوده است. 

حالا اگر شبکه های مجازی را از جریان اطلاع رسانی اخبار جدا کنیم چه اتفاقی رخ می دهد که در ادامه این گزارش می خوانیم. 

در جریان زلزله‌ای که دوشنبه شب بیست و یکم آبان ماه مناطق غرب کشور را به شدت لرزاند و در شهرهای دیگر نیز احساس شد، شبکه خبر مانند موارد مشابه مسئولیت خبررسانی را از سوی صداوسیما برعهده داشت. اما درباره نحوه عملکرد این رسانه نظرات متعددی وجود داشت که بسیاری آن را ضعیف ارزیابی کرده بودند.

چهار روز از زلزله غم‌بار غرب کشور می‌گذرد؛ زلزله‌ای که با ۹۳۸۸ مجروح و ۴۳۲ کشته کمر بسیاری از خانواده‌ها را شکاند و ملت ایران را در سوگ نشاند.

امدادرسانی به زلزله‌زدگان و آسیب‌دیدگان ناشی از زلزله همچنان ادامه دارد و تاکنون برابر آخرین آمارها اعلام شده است.

آنچه می توان از پیرامون اطرافمان نتیجه گرفت این است که اغلب مخاطبان اخبار را از شبکه های جازی پیگیری کردند. در واقع بیشتر بر این عقیده بودند که اطلاع رسانی درستی از سوی شبکه خبر صورت نگرفته است و مثل موارد مشابه (از جمله حادثه پلاسکو) صدا و سیما در زمینه اطلاع‌رسانی و پوشش آخرین اخبار بسیار کند و خنثی عمل کرده است.

البته تصاویر حقیقی از کسانی که در کرمانشاه ساکن بودند و بعد از جریان زلزله دردل واقع حضور داشتند و فیلم ها و عکس های خود را منتشر کردند، بیشتر در تلگرام و اینستاگرام دو شبکه پر مخاطب مجازی، دیده و مورد توجه مردم قرار گرفت که  در ادامه آن واکنش های انسان دوستانه مردم برای جمع آوری کمک به زلزله زدگان را در پی داشت. از شماره حساب های هنرمندان و ورزشکاران همه در شبکه های مجازی می چرخد تا مردم کمک های خودرا به هر شکلی که می توانند به دست عزیزانی که در موقعیت ناراحت کننده زلزله قرار گرفته اند ، برسانند. 

خیلی ها  هم طرح کرده بودند اخبار زلزله را از طریق شبکه‌های مجازی و مخصوصا تلگرام و کانال‌های خبری دنبال کرده بودند، حتی برخی نیز با اشاره به اینکه برخی اخبار تلگرام و کانال‌های آن قابل استناد نیست و بعضا کذب نیز هستند، اما در مقایسه با صداوسیما و شبکه خبر مرجع خبری قوی‌تر و سریع‌تری بود.

به گزارش خبرآنلاین، برای مثال کاربری به نام حمید در این‌باره نوشته است، «اخبار صدا و سیما جوری بوده که آدم فکر میکنه زلزله امروز صبح اومده نه دیشب. واقعا تلگرام با همه اخبار دروغ کلی هم اخبار درست و تصاویر واقعی به سرعت اطلاع رسانی کرد که جای تحسین داره .من دیروز از طریق تلگرام متوجه شدم باور نکردم به چنتا سایت خبرگزاری مراجعه کردم در کمال حیرت اصلا خبری از زلزله نداشتند …»

یکی دیگر از مخاطبان ، با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی درست به خصوص در ساعات اولیه اتفاقی تلخ مانند زلزله نوشت: «اتفاقا طبق معمول پوشش خبری در ساعات اولیه افتضاح بود و همش با خبرنگارش توی ایلام حرف میزد و می گفت همه چی آرومه و هیچ خبری نیست. حتی یک خبر درست و حسابی از کرمانشاه و شهرهاش به ویژه سرپل ذهاب نگفت.»

*بررسی عملکرد صداوسیمای کرمانشاه پس از زلزله غرب

اما مدیرکل صداوسیما استان کرمانشاه علاوه بر تشریح عملکرد این مرکز در پوشش اخبار زلزله‌ در غرب کشور از همان دقایق ابتدایی، از برنامه‌های آتی که در نظر گرفته شده است، سخن گفت.

رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره انتقادهایی که نسبت به عملکرد شبکه‌های استانی در پوشش اخبار زلزله‌ مطرح شده بود، ضمن عرض تسلیت به هموطنان کرد، با بیان اینکه «ما خودمان نیز در مرکز زلزله بودیم و با بحران مواجه شدیم» اظهار کرد: از همان دقایق اول به همه نیروها فراخوان دادیم. در بخش خبر و اطلاع‌رسانی در لحظات نخست با شبکه خبر ارتباط گرفتیم.او ادامه داد: از همان شب اول ستاد بحران در صداوسیما مرکز استان تشکیل شد و بعد از گذشت لحظاتی از وقوع زلزله، توانستیم از مسجد امام رضا (ع) به صورت مستقیم از شهر و مردم گزارش زنده داشته باشیم و مدیر ستاد بحران ما نیز از همان جا گزارش‌هایی را به مردم ارائه داد. همچنین سیستم مرتبط با ماهواره (SNG) را به شهر سرپل‌ذهاب و قصر شیرین فرستادیم و توانستیم حوالی ساعت ۵ صبح با این دو شهر ارتباط زنده تصویری داشته باشیم و با شبکه‌های یک و خبر سیما ارتباط برقرار کنیم. در کل از زمان وقوع زلزله تا روز بعد ۱۹ ارتباط تصویری مستقیم با شبکه‌های سراسری داشتیم.

مدیر کل صداوسیما استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه «عمق فاجعه در استان کرمانشاه زیاد و وسیع است»، یادآور شد: طبیعی است که با این عمق زیاد فاجعه نتوانسته باشیم آن‌طور که باید در لحظات اول همه نقاط را پوشش بدهیم. اما در روز دوم تلاش کردیم تا نقاط ضعف را برطرف کنیم؛ به گونه‌ای که حتی در این شرایط تلاش کردیم از شبکه‌های مجازی هم برای اطلاع‌رسانی اخبار درست بهره ببریم.

رحیمی درباره پوشش زنده از مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه توضیح داد: تلاش کردیم تا حتی از روستاها نیز گزارش‌های تصویری زنده پخش کنیم تا به صورت متعادل گلایه‌ها و تشکرهای مردم از گروه‌های امدادرسان و نهادهای دولتی اطلاع‌رسانی شود. اگر مردم از مسؤولی گلایه داشته و دارند سعی می‌کنیم تا با مسؤول مربوطه گفت‌وگو و از این طریق مطالبات را پیگیری کنیم.

او با بیان اینکه «کل جدول پخش سیما و صدای استان کرمانشاه به زلزله اختصاص یافته است»، افزود: طبیعتاً وقتی بحرانی پیش می‌آید همه باید در وهله نخست دعوت به آرامش و پیام‌های آرامش‌بخش به مردم منتقل کنیم. گلایه‌هایی وجود داشت که شبکه‌های استانی از همان لحظات نخست این حادثه را پوشش نداد. این درحالی است که آنها توجه نمی‌کنند که ما خودمان در مرکز بحران بودیم و اندکی زمان‌ می‌برد تا بتوانیم اطلاع‌رسانی کنیم. از طرفی دیگر باید اول عمق و جزئیات ابتدایی حادثه مشخص شد تا بتوانیم اطلاع‌رسانی درستی داشته باشیم. با وجود این شرایط، ما پس از ۷ دقیقه در سیما  از طریق زیرنویس اولین اعلام و بعد از ۱۵ دقیقه در صدا اعلام رسمی و ارتباط مستقیم با مسئولین داشتیم. پس از آن برنامه‌های روتین هر دو بخش قطع و به پوشش این حادثه اختصاص داده شد.    

مدیر کل صداوسیما استان کرمانشاه همچنین اعلام کرد که «قرار است از بعد از ظهر سه‌شنبه (۲۳ آبان ماه) رادیو امید در شهر سرپل ذهاب به منظور پوشش اخبار مربوط به این حادثه و به طور کلی برنامه‌هایی که در این شرایط می‌تواند تاثیرگذار باشد، راه‌اندازی شود. خوشبختانه توانستیم تجهیزات و نیروی انسانی برای راه‌اندازی‌ این رادیو را فراهم کنیم. البته طول عمر رادیو امید با آرام شدن شرایط در مناطق زلزله‌زده به پایان می‌رسد.»


مطالب پیشنهادی