اشعارم سرشار از تازگي و طراوت است
۲۸ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

دهمين جلسه نقد و بررسي کتاب شعر زنان با عنوان «يک ماه، يک کتاب» که هرماه در حوزه هنري برگزار مي‌شود، به مرور دو کتاب اخير دکتر مژگان عباسلو با عنوان‌هاي «از سيب‌ها بپرس» و «هم‌قفسان» اختصاص داشت.

اين نشست با حضور شاعر اين کتاب‌ها و همچنين منصوره نيکوگفتار، علي‌محمد مودب، فريبا يوسفي و زهير توکلي برگزار شد.

مژگان عباسلو اين بانوي شاعر جوان کشور که تحصيلات پزشکي داشته و به تازگي از آمريکا به ايران بازگشته است با بيان خاطره‌اي از چگونگي پيوستن‌ خود به دنياي شعر گفت: عموي من استاد دانشگاه در حوزه ادبيات فارسي است. اولين باري که به گفتن شعر دست زدم مربوط به دوران تحصيل من در مدرسه بود. شعر را خدمت عمويم بردم و براي او خواندم. ايشان هم ضمن تشويق بنده، من را با خودش به کلاس دانشگاه برد و اولين بار در يک جمع دانشجويي اولين شعر خود را خواندم.

وي در ادامه گفت: آنچنان که بايد به وزن‌ شعر آشنايي نداشتم. اما دوران دانشجويي خود در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با حضور در نشست شعرهاي دانشگاه که با همراهي اساتيد برگزار مي‌شد، با راهنمايي همان اساتيد شروع به مطالعه کردم.

عباسلو ادامه داد: من بيشتر اشعار خود را به طور ناگهاني و بي‌اختيار در بيمارستان و هنگام رسيدگي به بيمار گفته‌ام. منظورم اين است که ساعت‌ها به آن فکر نکردم و اشعار بر اساس احساسات دروني من مي‌جوشيد و خلق مي‌شد.

وي افزود: يکي از دلايل بازگشت از آمريکا به ايران عزيزم، شعر و ادبيات فارسي بود؛ چرا که شعر و ادبيات فارسي را بايد در قلب و مهد خودش يافت. در آمريکا چنين نبود و نيست.

علي محمد مودب، مدير موسسه فرهنگي و انتشارات شهرستان ادب که چاپ کتاب «هم‌قفسان» را بر عهده داشت، با حضور در اين نشست گفت: از آنجايي که شاعر کتاب «هم‌قفسان» تحصيلات آکادميک ندارد، اشعارش سرشار از تازگي و طراوت است. اين‌گونه شاعران که تکيه بر ادبيات ندارند نوآوري‌هاي خوبي را از خود نشان داده و آثار قابل توجهي به دنياي شعر فارسي ارائه کرده‌اند. اما نبايد از مطالعه براي افزايش علم ادبي خود غافل شوند. بايد زيبايي‌شناسي و عناصر ادبي شعر را به خوبي دنبال و آن را تقويت کنند.


مطالب پیشنهادی