آغاز روند صعودی تالار حافظ
۲۷ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

گروه بورس :در حالیکه انتظار می رفت روند نزولی و رو به پایین قیمتها و شاخصها در بورس تهران ادامه یابد و شاهد اصلاح و استراحت شاخص کل بازار باشیم، ولی خوشبختانه چنین وضعیتی در بازار رخ نداد و حتی شاهد رشد سطح عمومی قیمتها در بسیاری از نمادها و افزایش جزیی نماگر بازار نیز بودیم.

بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران، عمده دلایل حرکت مجدد صعودی بازار را تداوم افزایش نرخ ارزها و همچنین انتشار اخباری غیر رسمی از لایحه بودجه سال ۹۷ توسط دولت عنوان کرده اند جایی که قرار است نرخ ارز مبادلاتی در بودجه در محدوده ۳۸۰۰ تومانی باشد،لذا در صورت مبنا قرار دادن این نرخ جدید برای دلار در مفروضات و محاسبات بودجه ای، امکان افزایش قیمت دلار تا محدوده ۴۲۰۰ تومانی دور از ذهن نخواهد بود.

 این در حالیست که سهام شرکت های کوچک و بازار پایه ای، از رونق و رشد قیمتی قابل توجهی برخوردار بوده و به نظر می رسد سفته بازان و حرفه ای های بازار به سمت این شرکت های کوچک، زیان ده و زودبازده … هجوم آورده اند، لذا نه تنها شاهد کاهش قیمتها و شاخص نانوشته بازار پایه نیستیم،بلکه روزبروز بر ارزش بازار و بازدهی این نمادهای تبعیدی افزوده میشود و مسئولان سازمان نیز از کنترل قیمتها و تشکیل حباب در اکثر نمادهای مذکور عاجز مانده اند

و اما در حالیکه در نیمه اول سالجاری و تا پایان شهریور ماه ۹۶، شاهد ادامه رکود چند ساله در بازارهای موازی ( نظیر بازار مسکن،بازار طلا و ارز،بازار خودرو و …) بودیم، اینک ورق برگشته است و از نیمه دوم سال شاهد رونق روزافزون و رشد بازارهای موازی با بورس هستیم.

 افزایش بیش از ۱۰ درصدی قیمت املاک و مستغلات، رشد ۳۰۰ تومانی دلار و یورو، افزایش بیش از ۱۰۰ هزار تومانی هر قطعه سکه طلا،افزایش ۱۰ درصدی قیمت انواع خودروها … مصداق بارزی از این تحولات و رونق بازارهای موازی است. جایی که از رونق و رشد بازار پول کاسته شده و با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی از ۲۰ درصد به ۱۵ درصد( سپرده های یکساله)، عملأ بخش قابل توجهی از منابع و نقدینگی مردم در حال خروج تدریجی از شبکه بانکی و جایگزینی آن با یک بازار بهتر و بیش بازده تر است.

معامله‌گران بورس تهران همسو با تحرک بازارگردان‌ها برای تأثیرگذاری بر شاخص بورس، شاهد اقبال خریداران سهام به گروه فلزات اساسی و تک‌سهم‌های معدنی بود، حجم معاملات در اغلب نمادها به زحمت به یک میلیون سهم می‌رسد.

براساس این گزارش بورس تهران در حالی با معاملات کم‌حجم و رخوت‌آور مواجه بود که همسو با تحرک بازارگردان‌ها در نمادهای شاخص‌ساز گروه فلزات اساسی و معدنی شاهد اقبال خریداران سهام به گروه فولادسازان و سنگ‌آهنی‌ها بود. هم زمان در جریان معاملات نقدی سهام نیز برخی نمادها با معاملات دوطرفه و کد به کد روبه‌رو شدند که در این زمینه می‌توان به ذوب‌آهن اصفهان، ملی مس، ماشین‌سازی اراک، سرامیکهای صنعتی اردکان، سایپا و در نهایت پتروشیمی زنجان اشاره کرد. 

بازار سهام بازاری کم‌حجم و متعادل بود که هم‌زمان با بازارگردانی سهام، اقبال خریداران به گروه فلزات اساسی و تک‌سهم‌های معدنی قابل توجه بود.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۹۶ با افزایش ۵۶ واحدی روی رقم ۸۸ هزار و ۵ واحد ایستاد.شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۷ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۵۴۷ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۰۳ واحدی به رقم ۹۴ هزار و ۷۸۹ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۹۶ واحدی به رقم ۶۱ هزار و ۵۶۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۷۸ واحدی عدد  ۱۹۲ هزار و ۴۱۸ واحد را به نمایش گذاشت.

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۷ واحدی روی رقم ۹۹۷ واحد ایستاد.

براساس این گزارش، معاملات سهام در نماد فولاد مبارکه با ۸۸ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۸ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی گروه سایپا با ۱۸ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۱۵ واحد و ایران خودرو با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات بورس تهران در حالی به بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۷۶۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۶۳۸ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات نماد معاملاتی شرکت‌های کارخانجات نساجی بروجرد، بیمه آسیا، اوراق صکوک اجاره شرکت واسط مالی مهر یکم در نماد صبصیر، اوراق صکوک اجاره شرکت واسط مالی آذر یکم در نماد صکاشی از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام، کارت اعتباری ایران‌کیش، گروه دارویی سبحان، حق تقدم خرید سهام لبنیات کالبر، حق تقدم خرید سهام بیمه ما، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان تهران، اوراق اختیار فروش تبعی گروه دارویی سبحان، اوراق اختیار خرید سهام دارویی سبحان بازگشایی شدند. 

در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، در حالی بیش از ۱۵۰ میلیون از اوراق اختیار فروش تبعی پتروشیمی ایرانیان به ارزش ۳۰ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی مواجه بود که در گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان بیش از ۱۵۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۲ میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه‌جا شد. 


مطالب پیشنهادی