نقش صنعت قطعه‌سازی در توسعه صنعتی کشور
۲۶ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

به گزارش اخبار خودرو ، صنعت قطعه‌سازی ازجمله صنایعی در کشور محسوب می‌شود که می‌تواند نقش بسزایی در توسعه صنعتی کشور ایفا کند و ازسوی دیگر توانایی بسیار زیادی در جذب سرمایه‌گذاری چه داخلی و چه خارجی دارد.

تحقق صادرات و رسیدن به اهداف مشخص‌شده در این زمینه با توجه به شرایط فعلی قطعه‌سازان، کار ساده‌ای نیست

قطعه‌سازی

در نگاهی دیگر این صنعت از این نظر اهمیت دارد که چرخ خودروسازی به آن وابسته است. هرچقدر در صنعت قطعه‌سازی سرمایه‌گذاری شود و کیفیت محصولات و همچنین نوآوری در این حوزه بیشتر شود، در‌نهایت این صنعت خودرو است که از آن منفعت کسب می‌کند. ضمن اینکه با افزایش کیفیت، توان صادرات نیز خواهیم داشت.

در چند سال گذشته و در شرایطی که ایران با تحریم مواجه شده بود، صنعت قطعه‌سازی ما دچار مشکلات بسیاری شد. این تحریم‌ها برکیفیت محصولات اثر سوء گذاشت. در حال حاضر نیز در شرایط اجرای برجام و حضور خودروسازان خارجی، بحث نیاز به تولید قطعات با کیفیت و همچنین مشارکت این صنعت در تولید خودروهای جدیدی که قرار است وارد بازار شوند، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این در حالی است که صنعت قطعه‌سازی در هر کشوری می‌تواند اشتغال‌زا باشد. این صنعت، به‌دلیل نیاز همه‌روزه خودروسازی به قطعات باکیفیت دارای ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری است. صنعت قطعه‌سازی در کشورمان، بیش از ۳۰هزار شغل ایجاد کرده است. سهم صنعت قطعه‌سازی در ارزش افزوده کل صنعت، به تنهایی ۹‌درصد است. این سهم، نشان از اهمیت بالای قطعه‌سازی دارد که با سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و افزایش سهم در تولید ناخالص ملی شود.

ازسوی دیگر صنعت قطعه‌سازی با وجود همه پیشرفت‌هایی که داشته، طی این سال‌ها با چالش‌های بسیاری مواجه شده است. مطالبات آنان از خودروسازان و همچنین از همه مهم‌تر کمبود نقدینگی در این صنعت، قطعه‌سازان را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

این در حالی است که یکی از خواسته‌های قطعه‌سازان، حمایت ازسوی دولت و البته همکاری هرچه بیشتر خودروسازان است. دولت می‌تواند با بسته‌های تخفیفی مالیاتی و همچنین کمک‌های مالی، به روند توسعه و پژوهش در صنعت خودرو کمک کند.

*مجتبی جاسبی – کارشناس صنعتمطالب پیشنهادی