سرمایه گذاری نیازمند دیپلماسی هوشمندانه
۲۳ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

«شروع»پیش شرط های حضور خارجی ها در صنعت برق را بررسی کرد:

اجرايي شدن برجام رونقي چشمگير در حضور شرکت‌هاي خارجي در کشور و برعکس ايجاد کرد و زمينه همکاري‌هاي جديد با بسياري کشورها و شرکت‌هايي که پيش از اين به دليل تحريم‌ها وجود نداشت، احيا شد


اجرايي شدن برجام رونقي چشمگير در حضور شرکت‌هاي خارجي در کشور و برعکس ايجاد کرد و زمينه همکاري‌هاي جديد با بسياري کشورها و شرکت‌هايي که پيش از اين به دليل تحريم‌ها وجود نداشت، احيا شد.در حال حاضر با وجود برخي کارشکني‌هاي آمريکا در قياس با سال‌هاي گذشته حضور شرکت‌هاي مهم و بزرگ جهان در کشور پر رنگ شده است.
صنعت برق کشور نيز از اين قاعده مستثني نبود و شرکتهاي خارجي تمايل زيادي براي حضور در واردات انواع فناوري به ايران و انتقال دانش فني و توسعه اين صنعت داشتند به طوريکه اکنون در صنعت برق واردات يکسري اقلام مانند رله‌هاي کنترلي پُست‌ها، نرم افزارهاي جامع ديسپاچينگ (مراکز جمع آوري اطلاعات و کنترل) و سيستم‌هاي کنترل DCS که پيشتر در شرايط تحريم‌ها امکانپذير نبود، ميسر شده است.
خوشبختانه فعالان داخلي صنعت برق در سال‌هاي بعد از انقلاب به يک خودباوري رسيده اند، به گونه‌اي که بيش از ۹۵ درصد تجهيزات صنعتبرق در داخل کشور توليد مي‌شود.
آرش کردي مديرعامل توانير حضور خارجي‌ها در صنعت برق ايران را مثبت ارزيابي کرد و گفت : تاکنون تفاهم نامه‌ها و توافقنامه‌هاي متعددي بين شرکت‌هاي ايراني و خارجي منعقد شده و به امضا رسيده است.
کردي در ادامه همچنين با اشاره به گشايش‌هاي مالي که بتدريج در کشور در حال انجام است، تصريح کرد: به دنبال اثرگذار بودن روند تبادلات مالي در تجارت خارجي برق هستيم تا پول‌هاي صنعت برق که پيش از اين دچار رکود تاخيري در وصول شده بود، با سهولت و از طريق شيوه‌هاي پذيرفته شده مالي نظير گشايش ال. سي وارد کشور شود.
بعد از روي کار آمدن دولت يازدهم و با ادامه فعاليت دولت دوازدهم تلاش‌هاي زيادي براي خودکفايي صنعت برق صورت گرفت و دولت تلاش کرد تا با استقبال از حضور خارجي‌ها در صنعت برق اين صنعت را به خودکفايي نزديک کند بطوريکه به عقيده کارشناسان اين حوزه در حال حاضر به صنعت برق به خودکفايي نسبي رسيده است .از سوي ديگر دست اندرکاران اين حوزه بارها و بارها تاکيد کردند که حضور خارجي در صنعت برق براي توليد کنندگان و فعالان داخلي مشکل ساز نخواهد بود.تا جاييکه معاون وزير نيرو از اعطاي تسهيلات ويژه به شرکت‌هاي برق که با شرکاي خارجي همکاري کنند ، خبر داد و گفت : شرکت‌هايي که بتوانند شرکاي خارجي در اين زمينه پيدا کنند از تسهيلات ويژه گمرکي و ساير مزايا برخوردار خواهند شد.
صنعت برق در طول ۴۰ سال گذشته از يک صنعت به طور کامل وابسته به يک صنعت صد درصد خودکفا تبديل شده است. به طوري که اکنون در تامين ۹۵ درصد تجهيزات مورد نياز صنعت برق خودکفا و در بخش پيمانکاري و خدمات فني مهندسي نيز صد درصد به توليد داخلي دست يافته ايم. توليد کنندگان داخلي صنعت برق همواره نگران از دست دادن بازارهاي خود بوده‌اند ، اما معاون برق و انرژي وزير نيرو همواره اعلام کرده است که توليدکنندگان و سازندگان تجهيزات داخلي در صورت حضور خارجي‌ها در بخش برق کشور، همچنان بازارهاي خود را در اختيار خواهند داشت و بخش خصوصي نگراني از اين بابت نداشته باشد.
«هوشنگ فلاحتيان» درباره گلايه بخش خصوصي از شيوه انعقاد قرارداد وزارت نيرو با خارجي‌ها افزود: مذاکره‌هايي که تاکنون با متقاضيان خارجي حضور در بازار ايران انجام شده، مبتني بر سرمايه گذاري صد درصدي آنها در ايجاد زيرساخت‌هاي مورد نياز صنعت برق کشور است و هيچ يک از آنها به تضعيف صنعت برق داخلي نمي‌انجامد.
به گفته اين مقام مسئول، اينک کشور به تجهيزاتي مانند توربين‌هاي کلاس F و H با بازدهي بالاي ۵۸ درصد نيازمند است. همچنين برخي شرکت‌هاي خارجي به سرمايه گذاري يا ساخت نيروگاه مي‌پردازند تا برق به قيمت پايين تر از ميزان کنوني تامين شود. مذاکره‌ها و امضاي تفاهمنامه‌ها نيز با اين هدف انجام شده است.
وي تاکيد کرد هنوز هيچ قراردادي بين ايران و شرکت‌هاي خارجي فعال در زمينه برق مبادله نشده است.
معاون برق و انرژي وزير نيرو گفت: در آينده در صورت مبادله قراردادها در زمينه انتقال فناوري و تجهيزات نوين مورد نياز به کشور، افزايش بهره وري انرژي، کاهش شدت مصرف، کارآفريني و توسعه اشتغال رخ مي‌دهد و اگر متقاضيان خارجي مايل باشند مي‌توانند از شرکاي ايراني استفاده کنند.
فلاحتيان اضافه کرد: توليدکنندگان و سازندگان تجهيزات داخلي همچون گذشته بازارهاي داخلي خود را در اختيار خواهند داشت و وزارت نيرو با رعايت قوانين و مقررات مربوط به حمايت از ساخت داخل به برگزاري مناقصه‌ها براي تامين تجهيزات مورد نياز خود مي‌پردازد.
وي يادآوري کرد: همه کنتورهاي هوشمندي که تاکنون در شبکه برق کشور نصب شده، از توليدات ساخت داخل بوده است و کره جنوبي و برخي ديگر از کشورها فقط براي اجراي پروژه‌هايي به صورت پايلوت (نمونه) در برخي جزاير کوچک کشور ما اعلام آمادگي کرده‌اند تا هر چه بيشتر با اين فناوري‌ها و تجهيزات نوين آشنا شويم.
معاون وزير نيرو ادامه داد: امسال ۴۰۰ دستگاه کنتور هوشمند در شبکه سراسري برق کشور نصب مي‌شود که قرارداد تامين آنها با توليدکنندگان داخلي منعقد شده است.
وي اضافه کرد: بيش از ۹۵ درصد ترانس‌هاي موجود در شبکه سراسري و صد درصد ترانس مورد نياز در شرکت‌هاي برق منطقه‌اي و شرکت‌هاي توزيع برق کشور از سوي توليدکنندگان داخلي تامين مي‌شود.
فلاحتيان همچنين درباره برگزاري مناقصه تامين تجهيزات پست‌هاي انتقال و فوق توزيع کشور گفت: ۸۶ شرکت داخلي و خارجي در فراخوان ياد شده حضور يافتند که ۱۴ مورد آنها ايراني بودند.
در همين رابطه رييس سنديکاي صنعت برق ايران با تاکيد بر اينکه بخش خصوصي مخالف ورود سرمايه گذاري خارجي نيست، معتقد است سرمايه گذاري خارجي نبايد به فلج شدن بخش خصوصي داخلي منجر شود.
«علي بخشي» افزود: براي فرار از بحران اقتصادي در صنعت برق، به سراغ تامين کنندگان سرمايه خارجي رفته ايم که اگر با ديپلماسي هوشمندانه‌اي همراه نباشد، مي‌تواند صنعت برق کشور را به نابودي بکشاند و پاي واردکنندگان کالاهاي بي کيفيت را به کشور باز کند.
رييس سنديکاي صنعت برق ايران با بيان اينکه به طور متوسط ۷۰ درصد ظرفيت واحدهاي توليدي صنعت برق کشور به دليل رکود بدون استفاده مانده است، گفت: در حالي که توليدکندگان داخلي با ۳۰ درصد ظرفيت فعاليت مي‌کنند، نبايد اجازه دهيم پروژه‌ها به واسطه شيوه غلط جذب سرمايه، با کالاهاي خارجي اجرايي شوند.
وي افزود: متاسفانه آن بخش از سرمايه گذاري خارجي صنعت برق که اجرايي شده، از جنس «فاينانسِ به شرط ورود کالا و تجهيزات کشور تامين کننده مالي» بوده است.
بخشي در مورد سهم کالاهاي خارجي در اين پروژه‌ها نيز گفت: سهم کالاهاي خارجي در برخي پروژه‌ها ۳۰ درصد و در برخي پروژه‌ها نيز تا ۷۰ درصد اعلام شده است اما معتقديم که تامين ۱۰ درصدي کالا و تجهيزات نيز اضافه است زيرا نيازي به واردات کالا در صنعت برق نداريم.
وي به تشريح الگوهاي پيشنهادي بخش خصوصي براي «ورود سرمايه بدون آسيب به بخش خصوصي» پرداخت و افزود: روش نخست اينکه بخش خصوصي در کنار تامين کننده خارجي قرار گيرد؛ از آنجا که بخش خصوصي مي‌داند چه کالاهايي را بايد از خارج از کشور تامين کند و چه کالاهايي توليد داخل دارد، از ورود کالاهايي مشابه توليد داخل جلوگيري مي‌کند.
رييس سنديکاي صنعت برق ايران ادامه داد: به اين ترتيب هم پاي کالاهاي خارجي به کشور وارد نمي‌شود و هم فاينانس اتفاق مي‌افتد.
بخشي در اين ارتباط افزود: به عنوان نمونه با واردات ترانفسرماتورهاي آماده از کشورهاي ديگر، در عمل به فلج شدن توليدکننده‌ها و به نابودي آنها کمک مي‌کنيم؛ اما وقتي بخش خصوصي در کنار سرمايه‌گذارخارجي قرار گيرد، به جاي خريد ترانسفرماتور، قطعه‌هايي که اکنون وارد مي‌کنيم (مانند هسته ترانسفرماتور) را از طرف خارجي خريداري مي‌کنند.
وي اضافه کرد: در اين روش، در ازاي فاينانس، کالايي را خريداري مي‌کنيم که ورود آن نه تنها ضربه‌اي به صنعت نمي‌زند، بلکه کالاي مورد نياز نيز تامين مي‌شود.
رييس سنديکاي صنعت برق ايران، دومين الگوي پيشنهادي بخش خصوصي براي سرمايه گذاري خارجي را تاسيس شرکت مشترک (جوينت ونچر) با شرکت‌هاي داخلي و احداث خط توليد در داخل کشور به منظور تامين نايز داخلي و صادرات به بازارهاي منطقه بيان کرد.
بخشي گفت: با اجراي اين الگو، ضمن جذب سرمايه خارجي، بخش داخلي نيز مشارکت خواهد داشت و رقابتي سالم در کشور ايجاد مي‌شود؛ علاوه بر اين، محصولات توليد اين مشارکت مي‌تواند راهي بازارهاي منطقه شود.

مطالب پیشنهادی