مديرکل ميراث فرهنگي ايلام اعلام کرد؛
۲۲ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

قلعه والي، کاخ فلاحتي و شهر تاريخي سيمره آسيب‌‌هاي جدي‌ ديده‌‌اند.به گزارش ايلنا، در پي زلزله‌ي ۷٫۳ ريشتري،عبدالمالک شنبه‌زاده (مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري ايلام) از ترک‌خوردگي‌هاي شديد و تخريب شديد ساختمان اداري ميراث واقع در شهرستان چَرداوُل خبر داد و گفت: بررسي کاملي انجام شده که شايد هنوز برآورد دقيقي نباشد.

 با توجه به ريشتر بالاي زلزله هر چقدر آثار به مناطق شمالي استان کرمانشاه نزديک‌تر بوده، آسيب‌ها هم جدي‌تري بوده است.

وي ادامه داد: در مرکز استان ايلام دو بنا وجود دارد به نام قلعه والي که به عنوان موزه مردم‌شناسي از آن استفاده مي‌شود همچنين کاخ فلاحتي که درحال حاضر به عنوان موزه کشاورزي مورد استفاده قرار مي‌گرفت، در اين منطقه واقع شده است. متأسفانه ديوارهاي اصلي قلعه والي دچار ترک‌خوردگي‌هاي شديدي شده و قسمتي از طاق‌هاي گهواره‌اي آن هم کاملاً ترک برداشته و از هم باز شده است. در محل‌هايي که دوربين‌هاي حفاظتي نصب بوده نيز به دليل ترک‌خوردگي‌هاي شديد، دوربين‌ها آسيب‌هاي جدي‌اي ديده‌اند. عمده آسيب‌هاي وارد شده به بناها نيز ترک‌خوردگي‌هاي شديد است که منجر به ريزش آجرهاي بعضي از بناها شده.

شنبه‌زاده افزود: در ميان بناهاي واقع در استان ايلام بايد به عمارت والي‌نشين «کَهَرِه» در هَليلان واقع در شهرستان چَرداوُل و همچنين قلعه کُنجانچَم اشاره کنم که دچار خسارت‌هايي شده‌اند.

وي با اشاره به آسيب‌ديدگي شديد ساختمان اداري ميراث فرهنگي و گردشگري واقع در شهرستان چرداول گفت: بناي اداري ميراث فرهنگي شهرستان چرداول ديگر قابل سکونت نيست. به دليل اينکه ترک‌خوردگي‌ها خيلي جدي است و اگر پس‌لرزه ديگري بيايد؛ اين بنا کاملاً فرومي‌ريزد.شنبه‌زاده گفت: چون عمده آثار ايلام در شهرستان دره شهر واقع شده‌اند، بيشترين خسارت‌ها نيز در همين شهرستان رخ داده است. شهر تاريخي سيمره که داراي گچ‌بري‌هاي ديواري است، آسيب‌هاي جدي‌اي ديده‌ است. قسمتي از محوطه موزه باستان‌شناسي دره‌شهر دچار رانش شده و پايين رفته و ديوارهايش هم دچار ترک‌خوردگي شده‌اند. علاوه بر اين بناي پوراشرف و قلعه ميرغلام دچار آسيب شده‌اند.مديرکل ميراث ايلام درباره برآورد خسارات وارده به آثار باستاني اين شهرستان گفت: در برآورد اوليه بين ۴۵۰ تا ۵۰۰ ميليون تومان خسارت قابل پيش‌بيني است. همچنين پيش‌بيني مي‌کنيم بيشتر آثار باستاني بين ۱۵ تا ۲۰ درصد تخريب شده باشند.


مطالب پیشنهادی