ادامه مذاکرات ايران و ترکمنستان براي صادرات مشترک گاز
۲۰ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

حميدرضا عراقي معاون وزير نفت با بيان اين که با سواپ (معاوضه) ترکمنستان به ترکيه و عراق مخالف هستيم، از مذاکره با عشق آباد براي صادرات مشترک گاز به کشورهاي حاشيه خليج فارس خبر داد.


حميدرضا عراقي معاون وزير نفت با بيان اين که با سواپ (معاوضه) ترکمنستان به ترکيه و عراق مخالف هستيم، از مذاکره با عشق آباد براي صادرات مشترک گاز به کشورهاي حاشيه خليج فارس خبر داد.حميدرضا عراقي در گفت وگو با ايرنا درباره طرح سواپ (معاوضه) گاز ترکمنستان از طريق ايران، اضافه کرد: تاکنون بحث سواپ گاز ترکمنستان به کشورهاي عراق، ترکيه، جمهوري آذربايجان و ارمنستان مطرح شده است.مديرعامل شرکت ملي گاز افزود: در نهايت، با سواپ گاز اين کشور به عراق و ترکيه مخالفت کرديم، اما سواپ گاز به ارمنستان و جمهوري آذربايجان، مانعي ندارد و اکنون در جريان است.معاون وزير نفت در امور گاز ادامه داد: مذاکرات با ترکمنستان براي صادرات مشترک گاز به کشورهاي حاشيه خليج فارس همچنان در جريان است.
پيش از اين، عراقي به ايرنا از افزايش صادرات گاز به عراق به ۱۲ ميليون مترمکعب در روز خبر داده و اعلام کرده بود صادرات گاز به جنوب عراق (بصره) نيز تا پايان امسال آغاز مي‌شود.
به گزارش ايرنا، ترکيه و عراق به عنوان بازارهاي بزرگ واردات گاز به شمار مي‌روند که ايران در نظر دارد، صادرات گاز خود به آنها را در آينده افزايش دهد؛ بنابراين تمايلي به سواپ گاز ترکمنستان به اين کشورها ندارد، زيرا سبب محدون شدن بازار صادرات گاز ايران در آينده مي‌شود.
ايران در مرکز کشورهاي توليدکننده و مصرف کننده گاز و نفت در منطقه قرار دارد و بر اين اساس به عنوان قطب نقل و انتقال انرژي به شمار مي‌رود.

مطالب پیشنهادی