ایران بارانداز صادرات خودرو می‌شود
۱۹ام آبان ۱۳۹۶ ماشین و خودرو

به گزارش اخبارخودرو به نقل از خبرآنلاین، آمارهای ارائه شده از سوی گمرک نشان می دهد از ابتدای سال ۱۳۸۴ ، با آغاز سیاست واردات خودرو به منظور ایجاد شرایطی رقابتی تر برای صنعت خودروسازی در ایران ۶۵۴ هزار و ۶۹۳ دستگاه خودرو به کشور وارد شده است که در مقایسه با کل خودروهای تولیدی در ایران ، رقمی اندکی را از آن خود می کند.

خودروهای وارداتی در ایران غالبا در شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و بازار خوبی در تهران، اصفهان و تبریز و دیگر شهرهای بزرگ ایران دارند.

هر چند واردات خودرو با هدف رقابتی تر کردن صنعت خودروسازی در ایران در دستور کار قرار گرفت، اما بررسی ها نشان می دهد در این دوره زمانی سیزده ساله ، فشارهای ناشی از تشدید تحریم ها ، اقتصاد ایران را در مضیقه ای جدی قرار داد و حتی سبب شد شرایط برای صنعت خودروسازی در ایران نیز بسیار دشوار شود به طوری که حجم تولیدات خودرویی پس از سال ۱۳۹۱ ، کاهشی ۵۰ درصدی را تجربه کرد و افزایش شدید قیمت نیز در این دوره زمانی رخ داد.

ارزیابی کیفی خودروهای وارداتی به ایران نشان می دهد پیش از سال ۱۳۹۲ ، بخش مهمی از خودروهای وارداتی به کشور را خودروهای لوکس با برندهای پورشه و مازاراتی و بوگاتی و … تشکیل می داد. این روند خصوصا در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در بازار خودروهای وارداتی ایران به چشم می خورد، اما پس از سال ۱۳۹۲ ، دولت با ممنوع کردن واردات خودروهای لوکس ، شکل خودروهای وارداتی به ایران را دستخوش تغییر کرد.

بر اساس این گزارش خودروی لوکس در ایران به خودرویی اطلاق می شود که حجم موتور آن بیش از ۲۵۰۰ سی سی است .

بالاترین آمار واردات خودرو به ایران به سال ۱۳۹۳ اختصاص دارد. در این سال ۱۰۲ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شدکه باید توجه داشت بخش عمده ای از خودروهای وارداتی در این سال را خودروهایی تشکیل می داد که حواله واردات آنها در سال پیش از آن گرفته شده بود.

خودرو در این سال ها غالبا یکی از اقلام مهم وارداتی به کشور را تشکیل داده است.

باید توجه داشت که واردات قطعات منفصله به منظور تولید خودرو در ایران نیز از اقلام مهم در بازار ایران تلقی می شود.

بازار خودروی ایران یکی از مهمترین و بزرگترین بازارهای کشور است به طوری که جذابیت های بالایی را برای شرکت های خارجی و تولید کنندگان خودرو داراست.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تولید خودرو در ایران تا سال ۱۴۰۴ افزایشی قابل توجه را تجربه خواهد کرد. ایران قصد دارد به بارانداز صادرات خودرو در منطقه تبدیل شود. در این برنامه تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال با هدف ورود به بازارهای صادراتی پیش بینی شده است.

جدول زیر نشان دهنده واردات خودرو به ایران در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ است.

 مطالب پیشنهادی